Buitenlandsch Nieuws. voor statistiek zijn in de mogelijkheid om zelfs zonder tusschen- komst der gemeentebesturen statistieke opgaven te verkrijgen van het getal ingeschreven en vrijgestelden ingelijfden en voor zich zelf dienende personende verschillende soorten van vrijstelling, den aard der ligchaamsgebreken en wat niet al ineer dienstig kan zijn om de verhouding te kennen, die in elke gemeente en tusschen de verschillende gemeenten ten aanzien van den toestand der bevolking op een bepaaldeu leeftijd bestaat.) Heden middag te half 2 ure is ten Zuidwesten van Scheveningenop de hoogte van het telegraaf-bureau, te Scheveningen gestrand de Engelsche brik Favorite, van Sun derland, Kapitein R. Tenwickreeder John F., in ballast. Het vaartuig had Zaturdag jl. Schiedam verlaten. Reeds in den loop van den morgen liet het zijn anker op de hoogte van Scheveningen vallen maar ten gevolge van zwaren storm zijn de kettingen gebroken en is het schip op het strand ge worpen. Met groot genoegen vermelden wij, dat het scheeps volk, uit zes man bestaande, met, de reddingsboot der Noord en Zuid-Hollandsche reddingsmaatschappijonder de leiding van den heer Hoogeveengelukkig is gered. Volgens statistieke opgaven, bij de Synode der Neder 1. Hervormde Kerk ingekomen, bedroeg het getal der studenten in de Godgeleerdheid en de daartoe voorbereidende weten schappen op 1 Mei 1860: te Leiden 141, te Utrecht 170, t# Groningen 54, te Amsterdam 15 en te Deventer 8; te zamen 388. Tot rector aan het Stedelijk Gymnasium te Groningen is benoemd de praeceptor Dr. J. A. Wijnne. Uit Sas van Gent schrijft men: De jongeling, die in den nacht van den 7e" op den 8en April dezes jaars alhier aan zijn moeder met een mes een steek boven de linkerborst heeft toegebragtwaaraan zij spoedig is overledenzal binnen weinige dagen uit de gevangenis van Goes overgebragt wor den naar het krankzinnigengesticht te Delft. Het provinciaal hof van Zeeland heeft, in raadkamer vergaderdden 16en Oct. jl. verklaard, dat hij den moord op zijn wettige moeder gepleegdt in zoodanigen verwarden zielstoestand heeft bedreven dat hem deze strafrechterlijk niet kan worden toegerekenden hij deswege niet kan worden vervolgd. De vier Zwitsersche soldaten van den Helder gedeserteerd zijn ten n.n.o. van Texel in een kleine jol, die half vol water door de golven heen en weer geslingerd werdwaarin zij 82 uren hadden doorgebragtopgenomen door de bemanning eener te Ostende te huis behoorende visscKer^loep, die hen gezond en behouden aldaar heeft aangebragt en aan de ma ritime autoriteit in handen geleverd. Woensdag a. s. des middags van 12 tot 2 uur zal op het Stadhuis de verkiezing plaats hebben van vijf leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken in plaats van de HH. Mr. P. du Rieu, B. F. Krantz, J. J. van Wensen, J. A. de Fremery en A. C. Leembruggen, die dit jaar moeten aftreden, maar op nieuw verkiesbaar zijn. Uit Indië wordt gemeld, dat men aldaar een heerlijk middel heeft uitgevonden om het batig slot productief te ma ken. Eenigen tijd geleden was een moddermolen uit Nederland aangebragt, die plus minus 60.000 gekost heeft. De molen werd in brokstukken ontscheept en verder ver voerd. Nu moest hij in elkaar gezet worden, waarmede de hee- ren C. en D. belast werden, op voorwaarde dat de kosten daar van onbepaald voor rekening van het gouvernement zouden komen en beide heeren op die kosten 10 pCt. voor remuneratie zouden genieten. Dat dit de beste manier is om goedkoop bediend te worden blijkt uit de rekening door de heeren C. en D. overgelegd. Die rekening geeft de volgende opgaven: Voor het in elkaar zetten van een moddermolen van 60.000110.000 Voor honorarium 10 pCtu 11.000 Totaal. 121.000 Daarmede was de gouvernements-aardigheid nog niet uit. Toen de molen in elkander stondontdekte men eerst dat men hem op een verkeerd terrein had opgezet. Men zou nu verpligt zijn het ding af te breken en verder op nieuw op te rigtenbij gevolg, de kosten van afbreken niet mede gerekend, nog eens op nieuw 121,000 uit te keeren. Maar dat was te erg en men besloot liever, om den modder molen geheel te vervoeren ter plaatse waar hij gebruikt moet worden. Dit kon echter niet geschieden zonder alvorens drie bruggen met palen en bijbehooren weg te brekeneen werkje waarmede men duchtig bezig was, op het oogenblik dat onze berigtgever den molen bezigtigde. De Keizerin van Frankrijk heeft de reis aanvaard onder den naam van markiezin de Pierrefonds. Zij heeft als lectuur al de romans van sir Walter Scott medegenomen en stelt zich voor het meerendeel der door den beroemden En- gelschen romanschrijver beschreven plaatsen in Schotland te gaan bezoeken. Eerst na hare terugkomst uit Schotland zal de Keizerin eenige dagen te Londen gaan doorbrengen. Keizerin Eugenie is Woensdag avond incognito te Lon den aangekomen. Zaturdag zou zij zich waarschijnlijk naar Schotland begeven. Bijzondere brieven uit Londen behelzen het berigtdat men in welonderrigte kringen wil wetendat de Keizerin van Frankrijk denkelijk eenige dagen aan het hof van koningin Victoria zal gaan doorbrengen. Een aantal leden der Engelsche balie is voornemens den beroemden Franschen advocaat Berryer tot bijwoning van een maaltijd uit te noodigen, als blijk hunner erkenning van zijne uitstekende bekwaamheden. Men wil weten, dat Prins Napoleon zich met zijn ge malin naar Turin zal begeven; daarna zal hij zich te Genua inschepen en de geheele Italiaansche kust bezoeken, met ver mijding evenwel van Civita Vecchia. Uit Hannover wordt berigtdat de regering nog geen officiële voorstellenbetreffende het aandeel door de verschil lende bij den afkoop van den Stadertol betrokken staten, heeft gedaan behalve aan de regering van Engeland en de vrije stad Hamburg, met welke de zaak in beginsel geregeld is. Naar verzekerd wordt, heeft de Hanoversche regering zich langs officieusen weg gerigt tot het kabinet van 'sGravenhage en anderen, alwaar de voorstellen op de gunstigste wijze zijn ontvangen. Men verzekert bepaald, dat de Oostenrijksche regering ook aan Koning Frans den raad heeft gegeven, om te Gaëta niet langer weerstand te bieden, daar hierdoor slechts noode- loos bloed vergoten wordt; voorts dat Frankrijk verklaard heeft een leger naar den Rijnkant te zullen zendenindien Oostenrijk ,in een oorlog in Italië direct of indirect door een Duitsche mogendheid mogt worden ondersteund, en dat het Sardinië zal te hulp komenindien het door Oostenrijk mogt worden aangevallen. Men zegt dat de Keizer van Oostenrijk te Töplitz in zijn vertrouwelijke mededeelingen heeft verklaard, dat Keizer Napoleon hem te Villafranca had beloofd Lombardije te zul len laten, wanneer Oostenrijk hem in zijn plannen ten aan zien der Rijngewesten niet hinderlijk wilde zijn. Dit voorstel had hij afgewezen, maar de mededeeling van dit feit heeft bij den Prins-regent van Pruisen niet weinig het wantrou wen versterkt, dat hij reeds jegens Keizer Napoleon had opgevat. Uit Gaëta is berigt ontvangendat Koning Frans zich naar Spanje en de Koningin-weduwe zich naar Oostenrijk zal begeven. Volgens tijdingen uit Palermo is de Kommandant van de citadel van Messina weder uitgenoodigdom met zijn troepen aftetrekken maar hij heeft verklaard, dat hij zonder bevel van koning Frans de vesting niet overgeven zal. Volgens berigten uit Gaëta zijn de broeders van Ko ning Frans, de graven van Trani en Caserta, voornemens na de inneming der stad in het Spaansche leger dienst te nemen. Onderscheiden Parijsche dagbladen verzekerendat Ga ribaldi als voorwaarde der aanneming van het opperbevelheb berschap over het zuidelijk leger van Italië gesteld heeft, dat

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2