N°. 223. Zaturdag 17 November. A0. I860. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, eD franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. De prijB der Advertentien is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 ia.; 6 u. 3 m,; 9 u. 18 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 n. 47 m.; 1 n. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 y,; van Amsterdam (Beerebijt) aaar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 55 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 's avonds te 8 ure 10 min. Oost-Indische Landpost. De laatste dagen van verzending zijn: over Southampton, den 1 en 17over Triest, den 6 en 22; over Marseille, den 9 en 25 van elke maand. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 ure. - Commissie van FabricageDingsdag te 12 ure. - Burgemeesterdagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 ure. - Thesauriedagelijks van 10—2 ure. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel's morgens van 9—10 ure, Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van S—1 ure eu van 36 ure; der In- eo Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 9—1 ure en van 3—6 ure; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 arevan ZegelRegistratie dagelijks van 8 4van de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 ure. Z. jVt. heeft benoemd tot offic. der orde van de Eiken kroon den heer H, de Bruynhoofdingenieur van den water staat in Neerl. Indië. Z. M. heeft aan den luit. ter zee der 2e kl. J. P. C. Gravenhorst, dienende in Oost-Indiëop zijn verzoek, eervol ontslag uit de zeedienst verleendmet den laatsten der maand, waarin dit besluit te zijner kennis zal worden gebragten verder goedgevonden te benoemen: tot 2en luit.-kwartierm. bij het leger in Oost-Indië, den serg. A. A. Rip, van het 4e reg. inf.; tot len luit. (naar ouderdom van rang) bij den plaatsel. staf, den 2en luit. van dien staf J. F. de Pauw, plaatsel. adj. der 2e kl. te Rotterdambij het wapen der artill., bij den staf van het wapen, den 2en luit. van dien staf J. J. Ma- thijsen, magazijnm. der artill. van de 2C kl. te Woudrichem. Te Harderwijk is ook in de kazerne van het Garnizoen een inrigting tot stand gekomenwaar telken avond een groot aantal militairen zich vereenigen, om in de ruime, goed ver lichte en verwarmde zaal zich bezig te houden, met dam-, domino- of schaakspelof ook met verschillende militaire oefe ningen. Voor eenige dagen zijn aan den Helder gedeserteerd vier Zwitsers, tot het garnizoen dier vesting beboorende. Alle na sporingen zijn tot nog toe vruchteloos geweest. Men vermoedt, dat zij den roekeloozen togt naar Engeland over zee in een sloep hebben ondernomen, omdat een der sloepen van de kust is vermist. Aan den Helder is in de vorige week huwelijksaangifte gedaan door een man van 73 jaren en een vrouw van 67 ja- ven, die meer dan 30 jareu met elkander verkeering hebben gehad en uu in alle eer en deugd een huwelijk willen sluiten. De beroemde duitsche schilder Cornelius, 74 jaren oud zal voor de derde maal in het huwelijk treden - zijn bruid is 20 jaren oud. Diugsdag avond heeft te Rotterdam in de Hoogduitsche Schouwburg bij het opvoeren der tweede acte van de opera Fidelio de actrice Mevr. Bertram - Mayor een ernstig onge val plaats gehaddaar de zangeres met de punt van een hou weel door den acteur Dalle Aste aau het liukergedeelte van het voorhoofd met zulk een geweld werd getroffen dat men deu slag in de zaal hoorde. Bij onderzoek bleek, dat zij niet slechts een diepe wond in het hoofd had ontvangenmaar dat het puntige houten werktuig ook een slagader had doorgesne den. De artiste bèvindt zich thans, de omstandigheden in aan merking genomenin hoogst bevredigenden toestand en men heeft hoop haar binnen eenige dagen in zoover hersteld te ziendat zij hare appartementen weder zal kunnen verlaten. Ten aanzien van het vervallen verklaren van den Op perrabbijn in de provincie Groningen van zijn functiën met 1°. Jannarij 1862 wordt nader berigtdat, na vele jaren o ver wegens en na alle andere middelen te hebben beproefdmen daartoe is moeten overgaan omdat die rabbijndoor werke loosheid en laauwheid en door onwil, om zich naardeNeder- landsch-Israëlitische instellingen te voegen, den vooruitgang en beschaving en ontwikkeling in zijn ressort tegenhield. Den Opperrabbijn werd steeds voor een termijn van drie jaren het genot zijner bezoldiging verzekerd en de loopende termijn ein digt eerst 31 Dec. 1861. Woensdag avond heeft Ds. K. F. ter Nooy Apel zijn predikambt bij de Nederd. Herv. gemeente te Amsterdam aan vaard met een intreerede, in de Nieuwe Kerk uitgesproken, tq( tekst hebbende I Cor. IV 3 en 4. Bij de Hervormde gemeente te Koog aan de Zaan is beroepen Ds. J. G. R. Acquoy te Eerbeek. Naar men verneemt, heeft de Wel-Eerw. heer G. van Gorkomtli. doet. en pred. te Eemnes-Binnendijkshet be-, roep naar de Ned. Herv. gemeente alhier aangenomen. Heden Vrijdag morgen heefi de Typographische Vereeni- ging Lcnirens Janszoon Koster de laatste eer bewezen aan het dezer dagen overleden medelid J. van Bemmel, wiens laatste overschot door een tal van 17 jeugdige medeledeu en twee be stuurders op de begraafplaats aau de Heerepoort werd ter aarde besteld. De Voorzitter sprak bij die gelegenheid vol gevoel een woord van troost en ernst tot den kring van bloedverwanten en vrienden, die het graf omringden. In een onzer weekbladen lee6t men het volgend gesprek tusschen man en vrouw over goedkoope pannekoeken De vrouw zet haar man pannekoeken voor, en zegtdaar man, hebt ge pannekoeken, dat is een lekker en goedkoop eten. De manJa vrouwlekker, maar zoo heel goedkoop niet. De belasting maakt ze wat duur. Weet gij wel,/h'oe M^kw^^ een pannekoek belasting moet betalen voor metó>4itó,lop_ k^'v

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1