N°. 220. Woensdag 14 November. A0. 1860. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cent9, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar '9 Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 n. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 n. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 55 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 10 min. Oost-Indische Landpost. De laatste dagen van verzending zijn: over Southampton, den 1 en 17over Ïrië9t, den 6 en 22; over Marseilleden 9 en 25 van elke maand. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad[op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 ure. - Commissie van Fabricage, üiDgsdag te 12 ure. - Burgemeesterdagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 ure. - Thesauriedagelijks van 10—2 ure. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 9—10 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 ure en van 36 ure; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 ure en van 36 ure; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure; van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 ure. Z. M. heeft benoemd tot gewoon hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan de hoogeschool te Groningen Mr. B. D. H. Tellegen, procureur aldaar. Z. M. heeft goedgevondenhet bij besluit van 5 Dec. 1851 ingesteld eereteekentot belooning van eervolle, lang durige werkelijke dienst bij de Schutterijen toetekennen o. a. aan A. Meinster, Schutter te Leiden, en J. P. Fortanier, Ser geant-Majoor te Botterdam. Z M. de Koning van Zweden en Noorwegen heeft onzen algemeen geachten stadgenoot, den hoogleeraar J. van der Hoe ven, begiftigd met het kommandeurskruis der orde van de Poolster. Bij een dezer dagen te Maastricht gehouden diner van leden der provinciale Staten van Limburg ontstond er tusschen twee leden een twist, die zoo hoog liep, dat er onmiddelijk een vuistgevecht op volgdewaarvan de juiterlyke teek enen op het gelaat van den een duidelijk zigtbaar zijn. In de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten- Generaalis bij het onderzoek der begrooting voor het depar tement van Koloniën voor 1861 en van het wetsontwerp tot regeling van het koloniaal batig slot van 1858, de aandacht gevallen op de assurantiën der ladingen waaromtrent de meer derheid wilde, dat daaraan een einde kwam. Men verlangde van de Kegering een staat der verzekerde goederen gedurende de laatste vijf jarende verzekerde sommende betaalde pre- jniën eu de ontvangen schadevergoedingen - ook wilde men de reden weten, waarom op uitgaande ladingen 80.000 en als retourladingen 120.000 onverzekerd wordt gelaten. - In alle afdeelingen is een omstandige mededeeling gevraagd omtrent de aanleiding, de drijfveren eD de gevolgen der verwoesting van suikervelden in de bloeijande landstreek van Ckeribon- terwijl in meer dan eene afdeeling de aandacht is gevallen op de bescherming, die de inlandsche bevolking behoort te genieten tegen willekeur van wie ook. - Bijna algemeen is aangedrongen op de vervulling der toe- zegging door den Minister van Koloniën gedaan ten aan zien der herziening van het drukpersreglement en op een ver klaring van den Minister omtrent de regeling der openstelling van havens in Indië. Vele leden bleven aandringen op de noodzakelijkheid, dat althans alle uitgaven, ten behoeve der koloniale dienst in Europa geschiedende, op de Staatsbegroo- ting zouden voorkomendoor de Staatscommissie was opge merkt, dat in Indië uitgaven worden gedaan, die uit destuk ken niet zoo gemakkelijk kunnen worden opgemaakt. - Het klimmend bedrag der subsidiën aan de West Indische Kolo niën heeft de aandacht getrokken, daar dit sedert 1847 772.290.50| is gerezen. In de Zitting der Tweede Kamer van Maandag is de stemming over art. 4 wetsontwerp rechterlijke inrigting uitge steld tot na die over art. 58; - en vervolgens na gehouden beraadslaging over art. 5 een amendement van den heer Heems kerk strekkende om het. openbaar ministerie in burgerlijke za ken te hooren met 32 tegen 30 en een amendement van den heer van der Linden om het openbaar ministerie ook niet in cassatie te hooren, met 45 tegen 17 stemmen verworpen; terwijl daarop art 5 met 41 tegen 21 stemmen is aange nomen. In de Zitting van heden hebben over art. 6 van het aan hangig wetsontwerp het woord gevoerd de HH. van Golstein, Thorbecke, Wintgens, de Brauw eu de Minister van Justitie. De Zitting duurt voort. -=- De Minister van Staat en van Koloniën zal morgenWoens dag, geen audiëntie geven. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Bergen- op-Zoom is aan Z. M. den Koning een adres ingediend verzoekende de afschaffing van de patent-belasting, of dat de wetgeving betreffende dat ontwerp moge herzien en verbeterd worden en een adres aan Z. Exc. den Minister van Justitie, bevattende eenige bedenkingen omtrent de rechtpleging in han delszaken en in faillissementen. Men schrijft uit Schagendat de Gemeenteraad heeft goedgevonden te bepalenvan de wegen binnen de gemeente, die door den spoorweg zullen worden doorsneden (voor het geval hij de route langs of door Schagen mogt nemen)de traversen gratis af te staanhetwelk ook verwacht wordt van de bereidwillige medewerking van het polderbestuur. Ook de landeigenaren die vermoedelijk met den geprojecteerden spoor weg in aanmerking kunnen komen, hebben zich bij act bonden, voor zooverre hun landerijen daarin betrokkeh mog-: ten worden, deze tegen billijke taxatie af te staan, pet ware te wenschen dat een even gunstige medewerkiug langs- de ge heele liju in deze voor Noord holland zoo zeer gewen&hfc zaak, verkregen worde. 4

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1