Binnenlandsch Nieuws. in een der slechtste en Laagst gelegene gedeelten der Stad bevin dendevoor zulk een doel te moeten afkeuren Tot zulk een beroep op vroeger oordeel en tot zulk een hoop op een guustige wijziging of herziening kregen wij een ongezochte aanleiding. Niettegenstaande de HH. van der Boon Mesch en van Kaathoven in 1848 verklaarden: "dat het Ce cilia-Gasthuis moest worden opgeheven v ah ongeschikt door inrigting en plaatsingom zelfs door eene kostbare verbouwing bruikbaar te worden gemaakt;" wordt in hunne jaarlijksche verslagen als gecommiteerden tot de administratie der ver- eenigde Ga9t- en Leprooshuizen geregeld vermelddat de verbeterde verpleging meer en meer de gewenschte vruch ten draagt;" dat "terwijl in 18491858 zijn verpleegd 1041 zieken na de reorganisatie van het Cecilia-Gasthuisin 18541858, werden verpleegd 2684," ja dat "gedurende 1858 het Cecilia-Gasthuis bij uitnemendheid dienstbaar is geweest aan het Academisch onderwijsdoor de gevondene patha- logica bij de lijkopeningen en dewijl een groot aantal candi- daten in de geneeskunde het morgen- en avondbezoek der lijders en de meeste lijkopeningen hebben bijgewoond." Indien die Heeren hun vroeger oordeel- 't is wel aardig dat nog eeus te herlezen vooral als men zelf ook op die weegschaal is gelegd- hebben gewijzigdhoeveel te meer is dit van de Geneeskundige faculteit te wachten, die steeds met een onbe- neveld en oupartijdig oog dien toestand gadesloeg en zeker reeds daarvan is teruggekomen dat zij niet meer de ligging van Nosooomium en Cecilia-Gasthuis afkeurt! Het voorloopig verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer over het wetsvoorstel tot herziening van het tarief van rechten op den in-, uit- en doorvoer is openbaar gemaakt. De groote meerderheid der in de afdeelingen tegenwoordig zijnde leden verklaarde de vernieuwde voordragt met genoegen te hebben ontvangen. Zij keurde het aliezins goed, dat de Ke- gering thans, in plaats van zich tot het brengen van wijziging in het bestaande te beperkeneen geheel nieuw tarief voor stelt. Intusschen had men gewenscht, dat in diezelfde rigting nog een 9tap verder ware gegaan. Men drong nog op de aan vulling van het wetsvoorstel aan. - Niet enkel de vorm van het voorgedragen tarief, ook liet vrijgevig beginsel, dat over 't algemeen de daarin vervatte bepalingen beheerschtkon niet anders dan bij de groote meerderheid der leden bijval vinden. In de hoofdzaak vindt men hier hetzelfde liberale tarief we der, ten vorigen jare door den toenmaligen Minister van Fi- nantiën verdedigd en in menig opzigt door de Tweede Kamer in nog vrijgeviger zin geamendeerd. Men kon echter niet ont veinzen, dat het ontvangen van zoodanige voordragt van het tegenwoordig hoofd van het Departement van Finantiëu eeni- germate had verrast. Zij liet zich bezwaarlijk verwachten van een Staatsman, die, als lid der Kamer in 1849, de in zijn oog te vrijgevige strekking van het toen behandeld tarief af gekeurd en zich, in meerdere of mindere mate, tegen voor stellen tot verdere verlaging of opheffing van invoerrechten gekant heeft. Dergelijke ommekeer van zienswijze scheen wei nig geschikt om de achting tc verhoogendie het publiek .voor de regeringsleden behoort te koesteren. Daartegenover werd echter gesteld, dat zich hier een nieuw bewijs voordeed van de onwederslaanbare kracht der liberale beginselen. Zelfs de genen, die in een andere betrekking aan de verdere ontwik keling dier beginselen tegenstand bodenondervondeneen maal weder aan 't hoofd der zaken gekomen, dat, althans in een Land als het onze, alleen naar zulke grondstellingen kon worden geregeerd. Hoewel alzoo het beginsel der handelsvrijheid, dat naar het oordeel der meerderheid geen opzettelijke verdediging meer behoeft, over 't algemeen bij het ontwerpen van dit tarief is gehuldigd, is men daaraan volgens dit gevoelen niet in allen deele getrouw gebleven. Aangaande de bepaling der invoerrechten Ytm aardewerkglaswerk, wollen manufacturen en olie wordt gezegd, dat de .Regering wel geen bovenmatige en buitenye- wone, maar toch altijd nog eenige bescherming der inlandsche fabrieken wil. Er is dus hier nog steeds een hinken op uvee gedachten, een tegenstrijdigheid, die het beginsel van het tarief ontsiert. Z. M. heeft aan den hoofdcommies, met rang vanrefe- rendaris, bij het dep. van Oorlog D. A. van Valkenburg, op verzoek eervol ontslag verleendmet aanspraak op pensioen, Naar men verneemtzijn op de voordragt van het pro fessoraat in de rechtsgeleerde faculteit aan de Groningsche Hoo- geschool geplaatst de heeren Mr. B. D. H. Teilegen, procur. te Groningen en Mr. J. T. Buys, Secretaris van Rijnland te Leiden. Het Utrechtsche Studentencorps heeft bij acclamatie een voorstel aangenomen van de Commissie tot regeling der Mas kerade bij gelegenheid van het 225-jarig bestaan der Utrecht sche hoogeschool. - 't Betreft een voorstelling van groepen uit de ontwikkelings-geschiedenis der Europeesche volken. Op verzoek van eenige geabonneerden deelen we zoo het mogelijk is tijdig mede, de opera-voorstellingendie in den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage gegeven worden. Uit dien hoofde vestigen wij nu meer bepaald de aan dacht van die er belang in stellen op de aankondiging der voorstelling, die Vrijdag a. s. in den Leidschen Schouwburg zal gegeven worden door het opera-personeel van 's Gravenhage De keuze der stukken zal velen uitlokken zich daarheen te begeven en daaruit zal weder volgenof gedurende den aamt winter meerder voorstellingen worden gegeven. Het onthaal dat aan het personeel zal te beurt vallen, moet daarop invloed hebben, gelyk ook weder de wijze, waarop de voorstellingen zijn gegeven, tot toenemende belangstelling dringen zal. - Wat dit laatste betreftmag men op een goede uitvoering re kenen en vinden de liefhebbers der edele toonkunst juist een uitmuntende gelegenheid, om zich een genotvollen avond te verschaffen. De opera-comique le Chalet wordt door deskundigen zeer geliefd en de muziek van le Barbier de Seville is om hare deugdelijkheid bekend en geroemd, 't Komt dus aan op een goede uitvoering en naar luid der berigten van bevoegde beoordeelaars is het tegenwoordig opera-personeel zoo goed zamengestelddat die de rollen van Figaro en Rossine ver vullen, wel de toejuiching van het publiek zullen wegdragen Donderdag avond zijn uit het fort de Papenbril te 's Her togenbosch twee gedetacheerden van 't depot van discipline ontvlugt, die zich bediend hadden van hun bedlakensdie zij aan elkander geknoopt hadden en met een bajonet in den muur bevestigd hadden, langs welken vrij zwakken ladder zij zich van een hoogte van ruim 25 voet naar beneden lieten. Daar gekomen is een hunner de gracht overgezwommende ander schijnt daarvoor te zijn teruggedeinsd en posteerde zich tegen den hoogen muur. Op het eerste appel vermistwerd onraidde lijk een onderzoek naar hen ingesteldtengevolge waarvan de achtergeblevene werd ontdekt en in het fort teruggebragtvan den anderen heeft men nog geen spoor ontdekt. In de omstreken van Staphorst zwerft een oude vrouw die den leeftijd van 100 jaren heeft bereikt, van dorp tot dorp rond. Zij wordt in de wandeling genaamd soldaten-Griet. Iu haar jongen tijd oefende zij het bedrijf van marketentster uit en woonde onder Napoleon onderscheiden veldslagen bij. Zij geniet pensioen en valt niemand om giften lastig. Te Harlingen is in de vorige week met de stoomboot aangevoerd het monumentdat in de vestibule van het Stad huis zal worden geplaatst ter nagedachtenis van Simon Stijl, geschiedschrijver, dichter en wijsgeer. Dit kunststuk is vervaar digd door den heer Roijer en bestaat uit een piëdestal op een voetstuk van wit marmer met een inscriptie van gouden letters, boven de zinnebeelden der geneeskundehet dekstuk is van gekleurd marmer en draagt de buste van Simon Stijl. Zondag 11. werd de beroepen predikant Dr. H. G. Hagen bij de Nederd. llerv. Gem. alhier bevestigd door Ds. J. F. Kuyper met een leerrede over 2 Cor. VII2a. De bevestigde deed iu de avond-godsdienstoefening zijn intreerede, tot grond slag leggende 1 Thess. V 24. lieden Maandag overleed in den ouderdom van ruim 7,1 jaren Ds. C. de Groot Stiffryrustend predikant der Her vormde Gemeente te Krimpen aan de Lek die gedurende al den tijd, dat hij binnen Leiden ziju rust hield een voorbeeld

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2