N°. 219 Dingsdag 13 November. A0. 1860. tb Met Itedeljfk Ziekenhuis. III. Men wil, dat het Cecilia-Gasthuis den titel van een goed of zelfs bruikbaar Ziekenhuis niet verdient en de behoefte aan verbetering in verpleging van zieke armen niet minder dringend noodig, niet minder als een verpligting der gemeente zou moe ten beschouwd wdrden. In 1849 werd dat door den Gemeenteraad ten volle erkend mhhr in 1853 werd dit slechts voor waar ge houden door de grootste helft der raadsleden. In 1860 schijnt evenwel een aanzienlijke meerderheid van een ander gevoelen te zijn, zoo als ten volle blijkt uit het dezer dagen genomen besluit, om een nadere, regeling te zoeken die minder nadeelig is voor de gemeente. Men zou ons groot onrecht aandoen en onze goede bedoelingen miskennen wanneer men eenigermate onze belangstelling betwijfelde in al wat den bloei der Leidsche Hoogeschool bevorderen kan, - ook wanneer daartoe óffert van de gemeente werden vereischt. - Maar moet men als be- IlJo) 'iifth ntv Diiorid Jlyod iwr.i JhOl pnv biillsal iiali elb wezen aannemen en voor tegenspraak onvatbaar achten de be wering, dat in 1860 het Stedelijk Ziekenhuis niet bruikbaar of goed is en de behandeling der zieke armen veel te wenscjien overlaat? Tegenover al die verheven beschouwingen blijven wij bewerendat de Stads-doctoren moeten behouden worden eu dat de reorganisatie van het Cecilia Gasthuis sedert 1853 zulke vruchten draagt, dat men zich nu wel wacht eenige grieven van ernstigen aard daartegen intébredgen, die vóór 1853 wer den gehoord en niet geheel van overdrijving vrijtepieiten wa- ren. - De jaarlijksche gemeenteverslagen getuigen van den te- genwoordigen gunstigen toestand en het blijkt meer en meer, dat de verbeterde verpleging gedurende de laatste jaren ge- wenschte vruchten; draagtdaar de bfiiciëele verslagen van den toestand der beide gestichten!, Stedelijk en Academisch Zieken huis,: luiden: voldoende. 11 lf,,< 1 1 1 Wij zullen de moeite niet doen, om de verschillende statis tieke sterftelijsten van eenige gemeenten met die van Leiden te vergelijken; reeds uit een vlugtig overzigt is ons gebleken dat de verhouding niet zoo ongunstig zou uitvallen en de ofli- ciëele organen zich trouwens wel zouden doen hoorenindien er geen grond was voor de bewering, dat de behandeling der zieke armen in geenen deele staat beneden die in andere plaat sen zoodat de meerdere sterfte daaraan kon worden geweten. De Plaatselijke Commissté;van Geneeskundig toevoorzigt zwijgt er van. Burgemeester en Wethouders zeggen in hun Verslag van 1855: Door de gemeenschappelijke zamenwerking van gecommitteerden en de geneeskundigen zijn vele bestaande gebreken uit den weg geruimd en onderscheidene verbéterin gen ingevoerden is de verpleging gewordenzoo als zij met het oog op de geneeskundige wetenschaphet belang der lijders en de financiële belangen der stad behoorde te wezen Nu men steeds op den voorgrond wil houden de verpligting van elke gemeente, om kosteloos genees-, heel- en verloskun dige hulp te verschaften aan hen, die daartoe uit eigen mid delen niet in staat zijti - nu de Geneeskundige faculteit der Leidsche Hoogeschool in hare missive van 21 Februarij 1849 de verpligting heeft erkenddie hulp zoo goedkoop mogelijk interigtenmet dien verstande, dat zij steeds van zoodanigea aard zij, dat daardoor het nuttige en menschlievende doel, dat men zich voorstelt, werkelijk kan bereikt worden;" - nu rijst de vraag op of het niet noodig zijdie faculteit op nieuw te raadplegen, of, afgescheiden van de regeling bij de over eenkomst van 1853 in beginsel aangenomen de tegenwoordige toestand van de ziekteverpleging in het Cecilia Gasthuis vol doet aan de eischendie zij zelf heeft gesteld, eh of er geen wijziging moet komen in het oordeeldat zij als hare over tuiging uitsprak? v Het als Stedelijk Ziekenhuis gebruikte Cecilia-Gasthuis is voor het aantal lijders, dat in een zoodanig gesticht moet kunnen opgenomen wordenveel te klein en ook in vele an dere opzigten tot dat doel ten eenemale ongeschikt. Na een bewerkstelligd onderzoek is het verder aan de Faculteit geble ken dat het genoemde gebouw nimmer tot een goed Zieken huis kau ingerigt worden dan alleen door het tot aan deu grond te sloopen en een geheel nieuw gebouw daar^esteUeu en zelfs in de veronderstelling, dat de Stedelijke reuring: hier toe mogt geneigd zijn, zoude zij m.eenen het erf ztltye als zich LE1DSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, eD franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 'sGravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 h. 17 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieilwstraat: 'smorgens te 7 ure 56 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 10 min. Oost-Indisohe Landpost. De laatste dagen van verzending zijn: over Southampton, den 1 en 17over Triest, den 6 en 22; over Marseille, den 9 en 25 van elke maand. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 ure. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeester, dagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie ia open dagelijks van 10—4 ure. - Thesaurie, dagelijks van 102 ure. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 9—10 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnzen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnien dagelijks van 91 ure en van 36 ure; van Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 ure. i i tr\ 1 V 1 1 11 1

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1