De bevende Berg. Laatste Berigten. Advertentiën. KRACHTMEEL DE KAJUITSJONGEN. OFFICIEEL. NIFCW». P. DROOGLEEVER FORTUIJN ZOON Verkoopiug in de Slads-Bank van Leening te Leyden. DE KLEINE MIJNWERKtR. Eene bladzijde uit het boek der Natuur. KLEINE VERTELLINGEN. De reis naar Java. Verhaal voor de Jeugd. DRIE MAANDEN ONDER DE SNEEUW. lezen alleen 15; van 48 heeft men den graad van onderrigt niet kunnen nagaan; 297 hebben volstrekt geen onderwijs genoten. Een der belangrijkste onderwerpenbij de aanstaande zitting van den Pruissischen landdag ter tafel te brengenzal bet ontwerp van wet op de nijverheid zijn. Op de uitnoodiging, den 16 Junij jl. van wege den minister van koophandel aan onderscheidene autoriteiten en bandelscorporatiëu gerigt, om baar advies over de resultaten der op de nijverheid betrekking hebbende wetgevingen van 1845 en 1849 uit te brengenzijn zeer uiteeoloopende antwoorden ingekomen. Terwijl van de eene zijde de tegenwoordige wetgeving en het behoud der gilden worden aangeprezenwordt van den anderen kant op een ge heel onbeperkte vrijheid van industrie aangedrongen. Deze aan gelegenheid zal des te meer van algemeen belang worden, naardien zij waarschijnlijk te gelijker tijd ook bij de landdagen van Saksen en Beijeren in behandeling zal komen. Uit het graafschap Mark wordt de volgende anecdote geschreven. Voor eenige dagen had zeker onderwijzer, in den uitersten hoek van den kreits A. wonende, het bezoeken zij ner school door den schoolraad-inspecteur te doorstaan. Onder anderen vroeg de inspecteur, hoe ver de leerlingen met het uit het hoofd rekenen waren gevorderd? Onmiddellijk wendde de onderwijzer zich tot henhun de volgende rekening opge vende: »Een onderwijzer heeft een vrouw en vijf kinderen,en ontvangt jaarlijks slechts 180 thaler salaris; berekent eens, hoe veel dit per hoofd bedraagt?" Deze rekening werd door de kinderen spoedig genoeg gemaakt, doch de inspecteur ver langde geen verder voorbeeld. Toch scheen hij over zijn bezoek tevreden geweest te zijn; althans ontving de povere onderwij zer weldra een gratificatie van 40 thalers. In Weenen hebben zich verscheidene vereenigingen van bierdrinkers gevormd, met het doel om, zoo lang de thans verhoogde prijs van het bier wordt behoudengeen bier meer te drinken. Overtreders vervallen in een boete van 2 fl. of zij houden op lid der vereeniging te zijn. De directeur-generaal der douanen in Frankrijk heeft aan de chefs van dienst op de grenzen en der entrepots eene circulaire gerigt omtrent de uitvoering van het nieuwe tolta rief, waarvan het slot vooral opmerkenswaardig isdaar hij schrijft: Het oeconomisóh programma door den Keizer in zijn brief aan den Minister van Staatontvouwd en het handels verdrag met Groot-Brittannië zijn de plegtige openbaring der beginselen en strekking, welke voortaan in de betrekkingen van Frankrijk met andere landen moeten worden ontwikkeld. Het is de pligt van het bestuur der douanen die beginselen eu die strekking wel ter harte te nemen en die in de bijzon derheden der dagelijksche dienst te doen gelden. Waakzaam om bedrog tegen te gaan en de inkomsten der Schatkist te verzekerenmoet het zich minzaam betoonen in zijn betrek kingen met den loijalen handelvrijzinnig in het uitleggen der reglementen en de oplossing van twijfelachtige kwestiën. Ik heb niet noodig aan de chefs van de dienst te herinneren dat de ontvangsten door de snelle beweging der zaken ver meerderen en dat de openbare inkomsten ten slotte voordeel moeten trekken van alles, wat de ontwikkeling van den han del en de nijverheid in de hand werkt. De Iersche brigadedie onlangs met zulken ongunstigen uitslag des Pausen dienst heeft verlaten, is 11. Vrijdag te Cork en Dublin aangekomen en onder luid gejuich door geestelijk heid eu bevolking ontvangen. In de Zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland van heden Vrijdag is aangenomen het ontwerptarief van sluia- en doorvaartgelden aan de Mallegatsluis te Gouda en afge wezen het verzoek der vereenigde vergadering van Delfland om subsidie tot verbetering der zeeweringen, alsmede van Burg. en Weth. om subsidie tot verbetering der kaaimuren. De vergadering is gescheiden tot Woensdag 14 November. In de Zitting der Tweede Kamer heeft de Minister van Justitie het wetsontwerp rechterlijke inrigting breedvoerig verdedigd. Aan Burgemeester en Wethouders is vergunning aange vraagd door: 1°. Nicolaas Bekooi, zijdewever alhier, tot het doen plaatsen van een venoketel met fournuis in het perceel geteekend Wijk VI. N°. 591; 2°. Adrianus Grijskamp, melk- verkooper alhier, tot het beioaren van mest in een daartoe te metselen put, op de achterplaats van zijne woning op de Zijd gracht, Wijk II. N°. 308; 3°. Johannes Jacobus Planken, stoker alhier, tot het houden en mesten van een aantal varkens gedeeltelijk voor den handelin het pakhuis in de Langestraat, Wijk VIII. N°. 790rood; 4°. en 5°. Petrus Lagerenberg en Gijs- bertus Dreef, melkverkoopers alhier, om gelijke vergunning eerstgenoemde in het pakhuis op het Galgewater Wijk 1. N°. 91. en laatstgen. op het erf achter zijn woonhuis op de Lan- gebrug, Wijk V. N°. 898. De eigenaars en bewoners van de naastbij gelegen en be lendende panden zijnten opzigte der informatiën de com~ modo et incommodoopgeroepen, om zich in hun belang te vervoegen op het raadhuis der gemeente op Maandag deu 12en Nov. des voormiddags te 11 ure. VAN Apothekers Chemisten te Rotterdam.. De heilzame werking van het KRACHT- MEEL voor zwakke en teringachtige ge stellen is genoegzaam en te algemeen be kend dan dat wij de aandacht der lijders hierop zouden vestigen. Éénig Depóthouder voor Leiden en Om streken N. K. SWEMER, Mare. Op Dingsdag den 13den November 1860, des Voormiddags ten 10 ure, van Ver stane Panden, zoo van Juweelen, Goud, Zilver en Horologiën, als van Wollen, Lin nen en andere, zoo gemaakte als onge maakte Goederen beleend in de maand Julij 1859. Zijnde daags vóór den Verkoopdag, des Voormiddags van 10 tot des Namiddags ten 2 ure, voor een ieder te zien. A. W. SYTHOFF geeft uit, de navolgende werkjes van EVANGELINE In linnen geb. met gekl. plaatjes 1.50. In linnen geb. met gekl. plaatjes 1,50. In linnen geb. met gekl. plaatjes 1.50. In linnen geb. met. gekl. plaatjes 1.50. In linnen geb. met gekl. plaatjes 1.35. In linnen geb. met gekl. plaatjes f 1.30. Dagboek van een jongen Jurabewoner. In linnen geb. met gekl. plaatjes 1.35. Deze kinderwerkjes zijn van dezelfde vrouwelijke hauddie zich achter het nede- derig pseudonyme van EVANGELINE verschuilt. Het moet den lezer waarlijk leed doen, dat hij den waren naam der talentvolle Schrijfster niet kent, die in echten kindertrant onze jeugd degelijke kost geeft, maar zoo onderhoudend, zoo aangenaam, zoo bevallig ingekleed, dat zij den naam van werkjes voor de jeugd geheel waardig blijven. Zij zijn intusschen niet bestemd voor de kleine" kinderen, zoo als reeds de sierlijke uitvoering en de zorgvuldige bewerking gissen doet; de inhoud is voor meer ontwikkelde knapen en meisjes, die hier op boeijende wijze met veel en velerlei worden bekend gemaakt, dat door de levendige beschrijving hun langen tijd bij zal blijven. Vooral Het Boek der Natuur is aller aanprijzing waard, daar het, in den vorm van vertellingen, een juist overzigt geeft van de gewoonten van vele die ren, en menige te weinig bekende bijzonderheid mededeelt. De uitvoering, wij zei- dèn het reeds, laat niets te wenschen over en de plaatjes zijn keurig.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 3