Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. liju komen en dat bij de waardering van wederzijdsche ver diensten elk van zijne vrijheid dat gebruik kan maken, dat zijn belang medebrengt, zonder den nabuur hinderlijk te zijn. Dat het daarbij blijve, en wij zullen ons over de toenadering van België duurzaam kunnen verheugen. Overgenomen Z. M. heeft tot burgemeester der Gemeente Hemmen benoemd C. P. W. Koch. Z. M. heeft goedgevonden met den eersten November dezes jaars den luit. ter zee der le kl. W. P. J. L. Storttijdelijk belast met de waarneming der betrekking van havenmeester bij de Willemsluis op het Groot-Noordhollandsche kanaalter zake van langdurige dienst op pensioen te stellenonder toe kenning van een pensioen van 1100, en voorts gemelden zeeofficier bepaaldelijk te benoemen en aan te stellen tot haven meester aan de Willemsluis op het Groot-Noordhollandsch Kanaal, onder het gelijktijdig genot van de aan die betrek king verbondene jaarlijksche bezoldiging en een som van f 900 's jaars van het voorschreven pensioens-bedrag. Z. M. heeft benoemd den len klerk bij het Departement van Oorlog A. J. van Wachemtot adjunct-commies bij voormeld Departementbij den grooten staf, tot kap. van de 3e kl. (naar ouderdom van rang), HD. adjudant, den len luit. Jhr. C. H. F. Du Monceau, van dien staf; bij den staf der inf., tot luit.-kolonel en directeur der normaal schietschool, den maj. J. P. A. Canselaar, van het 2e reg. van het wapen bij het 1® reg. inf. tot kap. van de 3e kl. (naar ouderdom van rang), den len luit. C. J. J. Bijleveld van het reg. Gren. en Jag. bij het 2e reg. inf., tot majoor, den kap. J. D. U. Ledel, van het 1® reg. inf.; bij het 7e reg. inf., tot luit.-kol. den maj. W. J. P. Ravens, van het reg. Gren. en Jag.; tot kap. der 3® kl. (naar ouderdom van rang), den len luit.-adj. B. T. P. J. van Heel, van het 3® reg. van het wapen; tot maj. zonder bezwaar der schatkist den kap. A. H. van Krieken van het wapen, thans op non-activiteit; en verplaatst, bij het reg. Gren, en Jag., den maj. A. C. A. Schönstedt, HD. adjudaut in buitengewone dienst, thans directeur der normaal schietschool, van welke betrekking hij mitsdien eervol wordt ontheven. Door de Staten van Noordholland is tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal benoemd de heer Jhr. W. Boreel van Hogelandenter vervanging van den heer D. Borski. De Regering heeft aan de Tweede Kamer ingezonden een wetsontwerp tot nadere wijziging van sommige bepalingen der wet van 12 April 1850 Staatsblad N°. 15), houdende vaststelling van het briefport en regeling van de aangelegen heden der brievenposten). Bij dat ontwerp wordt voorgesteld een uniformpost van 5 cents voor eiken brief, onverschillig naar welke plaats in het land, die 15 wigtjes of minder weegt;- boven dat meerdere wigt wordt een evenredig verhoogd port betaald. Die vermindering strekt zich ook naar evenredigheid tot de dusgenaamde zeebrieven uit. Door de daartoe benoemde commissie uit het provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland zijn Donderdag 11. als candidaat- notaris toegelaten, de heeren J. P. Mahlstede van Hazerswoude, Mr. A. J. Wijnstroom van Leiden, Mr. L. J. H. Bouman van Rotterdam, J. II. Schuurman van Rijswijk, J. A. van Wielik Schelfhout van 's Gravenhage en J. Paling* Lz. van Woerden. De beroemde Teylers stichting met al hare aanhoorig- heden te Haarlem heeft dezer dagen een aanval ondergaan, welke haar met niet minder dan algeheele vernietiging bedreigde. Eenige personen, namelijk, uit Overijssel en Drenthe, beweer den bloedverwanten en naaste erfgenamen te zijn van den Heer Teyler en waren tot de ontdekking gekomendat zijn testa ment, in 1785 hier met den dood bevestigd, en waarbij al zijn stichtingen zijn geregeldgeen eigenlijke erfstelling be vatte en mitsdien volgens het oude Hollandsche recht zoude zijn nietig. Zij hadden op dien grond voor de arrond.-rechtb. aldaar tegen directeuren van Teyler's Stichting een rechtsvor dering ingesteld tot vernietiging van het testament en tot af gifte en rekening en verantwoording zijner nalatenschap. Mr. A. de Pinto van 's Hage trad op voor de eischersom dien eisch te rechtvaardigen, doch werd voor de gedaagde direc teuren bestreden door Mr. A. S. van Nierop van Amsterdam, die in de eerste plaats betoogde, dat de ingeroepen bloedver wantschap volstrekt niet bewezen wasten tweede, dat de actie zou zijn verjaard, en ten derde, dat het testament wel een erfstelling bevattenamelijk die der fundatiewelke volgens het oude Hollandsche recht als rechtspersoon en erfgenaam kon ingesteld worden, terwijl ook dat recht geene nietigheid kende, zoo als de strenge leer der Romeinsche erfstelling zou mede brengen. De arrond.-rechtb. heeft, overeenkomstig de conclusie van het Openbaar Ministerie, het eerste punt aangenomen en zonder de overigen te onderzoeken den eisch ontzegd met de kosten. Uit het vroeger medegedeelde drietal predikanten heeft de kerkeraad der Remonstrantsch Gereformeerde gemeente te Rotterdam Woensdag avond het volgend tweetal gemaakt: DD. J. Herman de Ridder, te 's Gravenhageen H. W. Kalff, te Boskoop, waaruit terstond daarop beroepen is. Ds. J. Herman de Ridder. Beroepen tot predikant bij de Herv. gem. te Elburg Ds. C. C. Callenbach, pred. te Nijkerk op de Veluwe; - te God linze (Groningen) Ds. F. J. Hesse te Westerleedezelfde is ook te Zeerijp (Groningen) beroepen- te Gapinge (Zeeland) den heer A. M. Ch. van Leeuwen theol. doet. en kandidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Overijssel. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden opgevoerd de opera les Huguenots. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcen ten en eigene middelenten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden October 1859 en 1860, alsmede van die opbrengst over de tien eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Geslagt (opc.&inv.) 2197.87' Binnenl. Ged. (id.) 4078.34 Buitenl. Gedist. (id.) - 349.70 Likeuren (id.) Gemaal (eigen raid.) 5589.20' Wijn,fruit- kunst wijn (id.)h 1986.22' Turf (id.)1427.75 Steenkolen (id.). 1000.42' Brandhout (id.).235.50 Zuivere opbrengst over de maand October. 1859 f 16865.02 1860 1992.77 6793.27 - 303.12 6288.22' - 2071.50 - 1973.29 887.87' 495.15 ƒ20805.20 Zuivere opbrengst over de 10 eerste maanden. 1859 18573.58' 41904.35' 1705.76 280.96' - 53920.10' 14283.22' - 12505.42 - 4387.67' - 2776.60 ƒ150337.69 1860 18190.30 - 59569.68' 2230.91 1 56926.19 18580.65 11571.84 - 4370.20 3410.75 ƒ174850.52' In Umbrië heeft de koninklijke commissaris den burger lijken stand aan de geestelijkheid onttrokken en het burgerlijk huwelijk ingesteld't geen in Pieraont' zelf nog niet is in gevoerd. Te Napels heeft de wijding eener banier van het Hon- gaarsch vrijwilligercorps plaats gehad. Bij deze gelegenheid zeide Garibaldi o. a.»De Paus is geen Christen. - Ik beroem mij het te zijnwant het woord van Christus is voor mij een woord van liefde. Hij is gekomen om alle meuschen vrijtemakeu en te verlossen van de zedelijke en verstandelijke slavernij. De Paus doet juist het tegendeel; - hij is de tegenstander van die vrijmaking, de grootste vijand van Italië." Te Erfurt is een bijeenkomst gehouden door Protestanten en Roomsch Catholiekenom te beraadslagen over de midde len tot het stuiten der uitbreiding van de anti-christelijke re- volutionnaire begrippen, die vooral in Italië meer en meer ingang vindennen dat wel tegen een mogendheid, wier rechten meer onbetwistbaar zijn dau van eenig ander. - Eene verkla ring in dien zin is aangenomen, - een tweede vergadering zal in het laatst der maand plaats hebben. De Sardinische regering heeft te Parijs een menigte le- verantiën betaald, vroeger door Garibaldi op zijn naam be steld. Voor de ligting der nationale militie van 1860 waren te Brussel ingeschreven 1256 jongelieden; van dit getal kun nen lezen, schrijven en rekenen S61lezen en schrijven 35,

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2