N°. 216. Vrijdag 9 November. A0. 1860. Binnenlandsch Nieuws. I.F.IUSCII 11 1 li It L A I). Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 n. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 55 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 's avonds te 8 ure 10 min. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 ure. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - BurgemeesterdagelykstelO ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. - Thesauriedagelijks van 102 ure. -Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 9—10 ure. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Aocijnsen dagelijks van 91 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ore. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 ure. Z. M. heeft benoemd tot ridder der Militaire Willems orde der 4e klasse: de fuseliers P. Talke en H. H. Delebar, van het wapen der inf. van het leger in Oost-Indië, als heb bende zich bij de plaats gehad hebbende krijgsverrigtingen in het Palembangsche onderscheiden. Bij Koninklijk besluit is aan A. van Mariongewezen hoofdonderwijzer te Rijnsburg, een pensioen van f 574 aan D. Schuitemaker, gewezen hoofdonderwijzer te Katwijk, een van 531 en aan D. Quakernaadtgewezen portier in het huis van Militaire detentie bij Leiden een van 360 'sjaars ver leend. Na vijftig jaren schutterlijke dienst heeft de Kommandant der dienstdoende Schutterij alhier, de luit.-kolonel J. Henkes, aan Z. M. een eervol ontslag verzocht. In de zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland van Woensdag is op voorstel van de heeren Hoogendijk c. a., in de discussien eenigzins gewijzigd, besloten een Commissie te benoemen, ten einde de Vergadering voortelichtenwat in dit gewest en door de Provinciale Staten ter bevordering der verbetering van den waterweg van Rotterdam naar Zee zal be- hooren gedaan te worden en een adres te ontwerpen aan de Tweede Kamer, waarbij op de aanneming der aanhangige wets- voordragt daartoe betrekking hebbende wordt aangedrongen. Tot leden dier Commissie zijn benoemd: de HH. Hoogendijk Pincoffs, Bruyn, Elink Sterk, Drooglever Fortuyn, Willem- stynvan den Broekvan Heteren Gevers en van den Berch van Heemstede. - Voorts is aangenomen met 40 tegen 20 stemmen het ontwerp-reglement voor het Waterschap van den Hoogen Boezem achter Haastrecht en met algemeene stemmen het voorstel tot scheiding van de polders Nieuwkoop en Ze venhoven. In de Zitting van heden Donderdag zijn met algemeene of bijna algemeene stemmen aangenomen het ontwerpbesluit tot afscheiding van eenige gronden van den polder Nieuwkoop en Noorden - en twaalf ontwerp-reglementen van polders, en is voorts afwijzend beschikt op een adres van den polder Nesse, om subsidie, van Burg. en Weth. van Sluipwijk om een renteloos voorschot en op het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's Hage tot verbetering der bruggen tusschen 's Hage en Delft. De verg. is gescheiden tot Vrijdag middag 12 ure. De Tweede Kamer heeft Woensdag hare zittingen weder aangevangen en wel met de beraadslagingen over het wetsont werp betreffende de nieuwe rechterlijke inrigting, terwijl in middels de geloofsbrieven der nieuwe leden Mr. J. Dirks en W. C. van Lidt de Jeude zijn onderzocht en in orde bevon den zoodat tot hun toelating na eedsaflegging is besloten. - Vijf leden hebben het woord gevoerd; - de heeren Wichers, van Goltstein en Wintgens tegen de hoofdbeginselen; terwijl de heer de Braauw op de nadere oplossing van zijn ontwik kelde bezwaren wacht, en de heer Begram zich voor het ont werp verklaarde. In de zitting van heden Donderdag hebben de heeren de Raedt en Heemskerk Az. die uit verschillende oogpunten het wetsontwerp beoordeelen en de daartegen bestaande bezwaren, die er bij hun overblijven, hopen opgelost te zien. De aanleg van den Noorder-spoorweg schijnt, wat Fries land betreft, spoedig verwezenlijkt te zullen wordendaar men reeds bezig is met de noodige opmetingen te Harlingen te doen. Zijn wij wel onderrigtdan zal de spoorweg aan de zuid zijde dier stad uitkomenwaar de zich nu bevindende bolwer ken alsdan zullen worden opgeruimd. Maandag namiddag had te Zwijudrecht een vreeselijk ongeluk plaats. In den molen van den heer H. van Loon moest een nieuwe steen worden ingebragt, ter zwaarte van ongeveer 4000 Ned. ponden. Ter adsistentie bij dit gevaarlijk werk was door den eigenaar uitgenoodigd de molenmakerknecht R. Borgmeijer, die op dat oogenblik in zijn olie- en trasmolen aan den Draai werkzaam was. Onder het ophijschen van den steen brak de kettingwaaraan deze was bevestigd en het gevaarte trof den werkman zoodanig tegen de borst, dat hij nog slechts enkele teekenen van leven gaf. De ongelukkige, die een oppassend huisvader was, laat een ziekelijke vrouw en vier hulpbehoe vende kinderen na. Men verneemt, dat aan het verzoek der vereeniging Handwerksbloei te Arnhemdie zich tot het hoofd der politie van die gemeente had gewend ten einde te bewerken dat bij politieverordening het houden van gedragboekjes door de werk lieden werd voorgeschreven, geen gevolg kan worden gegeven, daar men van oordeel is, dat alsdan eveneens dopx^ïriteriei^ dienstboden dergelijke boekjes zouden behooren,gehouden tè v worden en bovendien de gemeentewet aan de plaatselijke be sturen de verpligting tot het vaststellen van zoodanige bepalingen niet oplegt en evenmin hun daartoe de bevoegdheid verleent. -

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1