Buitenlandsch Nieuws. Men is te Kampen bevreesddat. de Centraal-Spoorweg- Maatscbappij beneden het Katerveer een vaste brug over den IJssel zal leggen omdat daardoor de scheepvaart zeer zou worden benadeeld. Men is druk bezig met de voorbereidende werkzaamhe den tot den aanleg van den Spoorweglijn tusschen Schevenin- gen en Woerden over 1s Hage en Leidenterwijl de gere gelde, gang wordt gevolgd, in de concessie voorgeschreven. De uitvoer van geperst hooi naar Engeland is te Har- lingen zeer belangrijk. Twee nieuwe hydraulische persen zijn aangebragt, zoodat men met 3 zulke werktuigen nu dag en nacht werkt. De persoon van K. Hengstmergeldie in de maand Februarij dezes jaars in de magere Varkensteeg te Rotterdam een pistoolschot loste op een vrouw met welke hij vroeger intime betrekkingen had onderhouden, werd door het provin ciaal Gerechtshof van Zuid-Holland tot 10 jaren tuchthuisstraf veroordeeldmaar hield zich later krankzinnig. Onlangs uit het krankzinnigengesticht te 's Hage ontsnapt, was men aan vankelijk zijn spoor geheel bijster, totdat het nu de Rotter- damsche politie is gelukt te ontdekken, dat hij zich onder een valschen naam te Antwerpen ophield. Onmiddellijk werden twee beambten derwaarts afgezondendie hem werkelijk aldaar aanhielden en aan de Belgische autoriteiten overleverde. On middellijk hield hij zich weder krankzinnig, zoodat de politie hem voorloopig in het krankzinnigengesticht aldaar plaatste, in afwachting, dat zijn uitlevering langs diplomatieken weg wordt gevraagd. Zondag morgen werden naar de cellulaire gevangenis te Amsterdam aan de Leidsche poort overgebragt een man met de vrouw, die met hem buiten huwelijk zamenwoont in een poort op de Pijpengrachtbeschuldigd van het kind dier vrouw uit een vroeger huwelijk, een jongentje van ll jaren, op een verregaande wijze te hebben mishandeld. Dat kind, vroeger bij een tante opgevoedwas herhaaldelijk daarheen geloopen maar weer teruggehaald en in den laatsten tijd niet meer op straat gezien. De buren hadden evenwel dikwijls zijn kreten gehoord en daaruit afgeleid, dat hij werd mishandeld. In den afgeloopen nacht was de politiedoor de buren gewaarschuwd de woning binnengetreden en vond het kind onder de bedstede verstopt, in beklagenswaardigen toestand, bijna naakt op den steenen vloer en met wonden overdekt, 't Kind werd onmid dellijk naar het gasthuis en de man met de moeder naar het politiebureau vervoerd. In den namiddag van 27 Oct. jl., is door een der pas sagiers aan boord van het Nederlandsch schip Medeabij binnenkomst in de haven van het Nieuwediep vermist een spoorwegmandje van de kleinste soort, bevattendeeen waarde in geld van omstreeks 150bestaande uit 40 a 50 in rijksdaalders, omstreeks 40 aan guldens en voor het overige uit niet meer gangbare Nederlandsche en Indische muntspe ciën, benevens l knoopje, zijnde een juweel in goud bezet,. Gedurende de afgeloopen maand October zijn door het kantongerecht te Utrecht 36 personen veroordeeldwegens het zich in beschonken toestand vertoonen op de openbare straat. Men berekent, dat er in ons land 150 vacante plaatsen als hulponderwijzer zijn; terwijl in Noord- en Zuid-Holland voor een bezoldiging van 300 's jaars geen sollicitanten zich aanmelden. Zondag 21 October ll. vierde Dr. C. N. de Graaf, pre dikant bij de Hervormde gemeente te Oudshoorn plegtige ge dachtenis van zijn 25jarige evangeliedienst met een leerrede naar aanleiding van I Cor. 123n- De gemeenteringbroeders en elders wonende vrienden hebben door aanzienlijke geschen ken van hunne deelneming doen blijken. Zondag avond heeft Ds. K. T. Ternooy Apèl voor een buitengewoon talrijke schare te Delft zijne afscheidsrede ge houden en zal Vrijdag aaustaande bij de Nederduitsche Herv. gemeente te Amsterdam worden bevestigd. Te Maastricht heeft ll. Donderdag in de hoofdsynagoge de plegtige installatie plaats gehad van Dr. L. Landsberg als Opperrabbijn in het ressort van Limburg. Bij de Hervormde gemeente te Doesburg is beroepen Ds. J. li. Gunning Jiv te Hilversum en te Monnickendam Ds. F. C. A. Hoogvliet te Sparendam. De algemeeue commissie vaD liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers te 's Gravenhage heeft aan den Leidschen Gemeenteraad een laatsten termijn gesteld tot den len Januarij a. s., om te voldoen aan hare gedane vordering tot spoedige overgave met rekening en verantwoor ding van geldsommen, waarover de Leidsche regering grooten- deels in de vorige eeuw uit de kas der Weeskamer zou heb ben beschikt. Reeds lang was er behoefte gevoeld aan een goed inge- rigte bewaarschool in deze stad aan de zijde van de Garen- markt en werden pogingen in het werk gesteld gelden tot dat doel zamen te brengen. Eindelijk gelukte het onder de krach tige medewerking van Ds. Laurillard de noodige fondsen bij- eentebrengen en een huis op de Garenmarkt aantekoopen, ten einde tot een bewaarschool te worden ingerigt. Heden werd de school geopend. Verscheidene autoriteiten en genoodigden hadden zich aldaar verzameld. - Op een allezins gepaste wijze sprak Ds. Laurillard de aanwezigen toe; het beste bewijs voor de noodzakelijkheid van deze inrigting merkte ZEw. op, blijkt daaruit dat reeds een tweehonderdtal kinderen zich hebben aangemeld om te worden opgenomen. Veel wordt evenwel nog gevorderd tot instandhouding dezer inrigting, en ZEw. wekte alle aanwezigen op, om toch dit werk niet ten halve te laten, maar door bijdragen deze instelling te schragen. ZEw. besloot met een ernstig gebed om den zegen des Allerhoogsten voor deze jeugdige inrigting aftesmeeken. Na den afloop dezer plegtigheid werden de kinderen op ververschingen onthaald. Moge deze hoogst nuttige inrigting de welwillende mede werking bij voortduring blijven ondervinden van de ingezete nen dezer stad. Door goed onderwijs van de vroegste jeugd af wordt toch het best de hoofdkwaal der maatschappij, het pau perisme bestreden. De ongunstige tijdingen van Banjermassing hebben zich nader bevestigd. Het blijkt nu, dat de oorlog nog op ver na niet geëindigd is, en dat men op een kort aanstaande onder werping der hoofden en der bevolking in 't minst niet reke nen kan. De vijand schijnt integendeel met nieuwe energie den strijd te willen wagen, en schroomt niet aanvallenderwijze te werk te gaan. Martapoera werd tweemaal door hem bestormd, en zoo door hem als door de onzen gedeeltelijk verbrand. Wel behielden onze troepen bij voorduring de overhandmaar niet na een zóó hevigeu strijd als men tot heden ongewoon was tegen een inlandschen vijand te voeren. Een aanzienlijke ver sterking onzer legermagt wordt noodzakelijk geacht tot beslissing van den krijg. Uit Rome wordt berigt, dat de heer von Kisseleff bij den Paus in een bijzonder gehoor is toegelaten. - De provincie Viterbo verkeert nog voortdurend in denzelfden staat van re geringloosheid. De handelwijze der Fransche regering te Gaëta schijnt alleen ten doel te hebben om te belettendat Koning Frans in de treurige noodzakelijkheid komt als krijgsgevangen in handen te vallen van zijn eigen landgenootenzoodat de interventie van den Franschen vlootvoogd buiten verband staat met de verdere gebeurtenissen in Italië. Men is te Parijs vrij algemeen van gevoelendat de Keizer slechts naar een voorwendsel zoektom zijn troepen uit Rome te ontbieden. Garibaldi heeft het aanbod eener commissie van homoe- opatische genees- en heelkundigen ter oprigting van een ho- moepatisch hospitaal ten dienste der Zuid-Italiaansche armee aangenomen. Dit gesticht zal geplaatst worden onder directie van Prof. Geovanni Ettore Mengozzi die door den Minister van Oorlog tot president der commissie is benoemd. Eenige localen in het klooster San Dominico Maggiore en in het ge sticht der Jesuiten zijn daarvoor beschikbaar gesteld. Een geloofwaardig reiziger, die onlangs een gedeelte van Italië heeft bezocht, werd getroffen door de groote klove, die aldaar gegraven wordt tusschen de bevolking en de geestelijk- beid, daar de Italiaansche geestelijkheid tracht de scheiding tusschen de godsdienst en de vrijheid te verwezenlijkenwaar door zij zal verliezen wat zij zou willen behouden. Zonder ook

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2