1. VAN GELDEREN AANBESTEDING Advertenlién. Wijk vi. ar». i2io, vereischenis deze uiting van de openbare meening niet van belang ontbloot. Men zegtdat het doel dier vermeerdering iseindelijk tot eeu opheffing van de hooge rechten op het zout te geraken die vijfmaal meer dan de waarde bedragen. De algemeene illuminatie te Luik was Zondag avond allerprachtigst; vooral leverde die der Gothische hoofdkerk een betooverend schouwspel op. Zaturdag morgen had de plegtige inwijding der nieuwe brug over de Maas plaatsdie de oude historisch beroemd geworden brug vervangen heeft enuit zeer groote blaauwe steenen zamengesteldals een mees terstuk der nieuwere bouwkunst wordt aangemerkt. Aan het eene uiteinde der brugop den linkeroever, waren twee fraaije tribunes opgerigt, waarvan de eene voor den Koning en zijn gezelschap, de andere voor de overige gcnoodigden was inge- rigt. De burgemeester rigtte een vrij lange toespraak tot den Koning, die hartelijk daarop antwoordde, vervolgens, met de Hertogin en den Graaf het proces-verbaal der plegtigheid tee- kende, zijn rijtuig weder besteeg, den rechteroever der Maas bezocht en aldaar de bloemententoonstelling, door de Maat schappij van Tuinbouw verordendmet een bezoek vereerde. Daarna ontving hij op het plein der Universiteit de hulde van een achthonderdtal studenten, die aldaar rondom hun vaandel geschaard stonden. Des avonds woonden de Vorstelijke perso nen een schitterend bal in de zalen van het Casino bij en keerden eerst te middernacht van daar naar het paleis terug. De ex-minister van finautiënde heer Liedtsthans gou verneur der provincie Brabant, is Zondag, door den heer van der Straeten, directeur bij het departement van finantiën, ver gezeld naar Parijs vertrokkenom aldaar als buitengewoon commissaris de onderhandelingen wegens de vernieuwing van het Belgisch-Fransche handelstraktaat te leiden. De Prins v. Wallis is tijdens het groote bal te New- York aan een groot gevaar ontsnaptterwijl namelijk ruim 3000 personen in de zaal vereenigd waren, bezweek onverhoeds gen gedeelte van den vloer met een sterk geraas, zonder dat evenwel een der aanwezigen letsel bekwam. Op den 17en heeft Z. K. H. te Boston over meer dan 20,000 man troepen een wapenschouwing gehouden en den 20en zich te Portland naar Engeland ingescheept. Prins Alfred van Engeland heeft op zijn reize door de binnenlanden van de Kaap ontmoet den Koning der Besatos, Moshesh, die de Oranjerivier was overgetrokken om Z. K. H. Ie begroeten. Hij was in generaalsuniform gekleed en had be halve zijn eigen gevolg bij zich 600 Tingo's te paard en in hun uit meerkattenstaarten bestaanden krijgsdosch. Aan het dorp gekomen reed hij vooruit, om Z. K. H. aan de deur van zijn logies te ontvangen en woonde met den Prins de gods dienstoefening bijdie door den predikant der hervormde ge meente in het hollaudsch werd gehouden. Zondag 16 September 11. predikte in de Schotsche kerk in de Kaapstad de eerw. Tyo Soga, een kaffer van geboorte, in de engelsche taal voor een talrijke schare over Hebr. XI vs. 16naar aanleiding waarvan hij aantoondein welke op- zigten de heraelsche stad voortreffelijker is dan de aardsche, vervolgens handelde over de voorwaarden, om tot die hemel- sche stad te worden toegelatenen besloot met een herinne- viug aan de gezindheid en wandel daartoe vereischt. Die pre diking werd met gespanuen aandacht gehoord en scheen een diepen indruk op de hoorders te makenwaaronder niet wei nig met verbazing zulke taal in goed engelsch van den be gaafden zwarten prediker vernamen. Zijn bezoek had ten doel een inzameling voor een nieuw kerkgebouwten einde te voorzien in de toenemende geestelijke behoefte zijner landge- nooten. Ds. Postma is in de maand September van Natal met zijn familie, twee leeraren zijner gemeente en nog een twee tal andere hollandsche huisgezinnen te Potchefstroom aan gekomen, alwaar hij des Zondags predikte. Eenigen tijd geleden is melding gemaakt van een aan slag op het leven van Koningin Isabella door zekeren José Kodriguez. Omtrent dezen persoon leest men thans in de Ma- dridsche dagbladen dat hij bediende was bij den hertog Nu nez de Prado, bij wien bij sedert drie maanden in dienst was gekomen en die een gunstig getuigenis van hem aflegt. Hij schijnt evenwel geen helder denkvermogen te hebben. Een jaar geleden wilde hij onder dienst, en toen hij wegens een ver zuim in de formaliteiten niet als militair kon worden aangeno men trok hij zich dit zoo zeer aan dat hij zich van kant wilde maken. De voorname reden van die gemoedsstemming lag eigenlijk slechts daarindat hij den dienstbaren stand verachtte en daarom in allen gevalle een andere betrekking wilde hebben. Voor het oogenblik is het niet mogelijk eenige behoorlijk zamenbangende woorden uit hem te krijgen, dan alleen de herhaalde verklaring, dat de maarschalk O'Donnell en de generaals Prim en Lamoricière in zijn oog de voorkeur verdienen boven alle andere militairen die zich met politieke zaken inlaten. Uit de verhooren is tevens gebleken, dat hij op den dag van het feit voor zijn heer een brief naar de post had gebragt en zich bij het terugkomen op het voetpad bij de Puerta-del-Sol had geposteerdom bij het passeren dei' Koningin zijn plan ten uitvoer te brengen. Hij is klein van persoon bruin van gelaat en heeft een zeer levendigen oog opslag. Fuad Pacha, van zijn inspectiereis te Konstantinopel te ruggekeerd, houdt zich druk bezig met de regeling der finan ciën van het Turksche rijk. Hij heeft een plan ontvangen tot verkoop der oude bronzen kanonnen, die bij menigte in de depóts liggen en met het oude koper, dat men nog zou kunnen bijeenbrengeneen waarde van 120 millioen zouden bezitten. Op zijn reize heeft hij ontdekt, dat alles, waarover de Chris ten in Rumelie klaagtmeest aan hun eigen geestelijkheid te wijten is, die zich de schandelijkste afpersingen veroorlooft, terwijl elke poging tot verandering, die de regering daarin brengen wil, als onverdraagzaamheid en belemmering der gods dienstvrijheid wordt uitgekreten. Terwijl uit verschillende bergachtige streken van het vasteland gemeld wordt, dat er reeds veel sneeuw gevallen is, verneemt men, dat de stoomer Columbo op zijn jougste reis door de Roode zee aan een ondragelijke hitte is blootgesteld geweest. Drie passagiers waren daaronder bezwekenen 16 an deren zouden insgelijks omgekomen zijn, wanneer de kapi tein niet met zijn vaartuig naar Suez teruggekeerd was en daarbij zóó gelaveerd haddat de passagiers-salon aan den koelen noordewind blootgesteld bleef. Naar men verneemt zal thans op de stoomersdie de Roode zee bevareneen toe stel tot verkoeling der kajuiten worden aangebragt, dat dooi de st,oom-machine in werking zal worden gebragt. MARE hoek van de Brandewijnsteeg, heeft de eer zijne Stadgenooten te berigten, dat hij dezer dagen zijne Vleeschliou- iverij heeft geopend, en zich in hunne gunst aan te bevelenonder belofte eener prompte en zindelijke bediening. De prij ken zijn als volgt: Rumlvleesch 271 Cts. per 5 oneenKalfsvleesch 35 Ct. per 5 oneen en Lamsvleesch 20 Ct. per 5 oneen; alles van uitmuntendequaliteit. in het Logement het Wapen van Fries landte Hillegomop Donderdag den 8sten November 1860, des vóórmiddags tien ure, ten overstaan van den aldaar residerenden Notaris A. C. MUYSKEN, van: liet leveren van een duizend Ne- derlandsche ellen (cubiek) HARDU PlliïS van Straatklinkers. De puin moet geleverd worden binnen zes weken na de Aanbesteding, aan den dijk van den Haarlemmermeer -poldertegen over de Flshroeker-Vaart en wèl ter plaatse, alwaar zulks, na gedane aanvrage van den Aannemer, door het Polderbestuur zal zijn vergund geworden. De Voorwaarden dezer leverantie liggen ter lezing ten Kantore van genoemden Notaris MUYSKEN, te Hillegom. De Inschrijving-Billetten (op zegelver meldende den aanneming-prijs, (in schrijf letters te stellen) alsmede de namen en woonplaatsen der Inschrijvers, zullen ten dage bovengemeld, uiterlijk des vóórmid dags half tien ure moeten worden inge leverd ten Kantore voormeld.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 3