Buitenlandsch Nieuws. dat zoowel de heer Metman als de gouverneur der kolonie door koortsen waren aangetast. Sommige berigten, dezer dagen ontvangen behelzen dat beide hooge ambtenaren in beterschap toenemen, hoewel de herstelling, ook ten gevolge der thans in de kolonie heerschende groote hitte, langzaam voortgaat. Latere berigten van den 5en October uit West-Indië ont vangenmelden, dat de heer Metman op zijn uiterste lag en men bij het afzenden van de mail ieder oogenblik zijn dood te gemoet zag. De volgende depêche is ontvangen uit Batavia dd. 14 September: Negen der voornaamste belhamels van de in op stand gekomen Zwitsers te Samarang zijn opgehangen. In Ban- jermassing zijn door de Zwitsers weer middelen in het werk gesteld om een opstand uittelokken. De onzen hebben dit echter met goed gevolg verijdeldterwijl de opruijers ten on der zijn gebragt. Bij die gelegenheid hebben wij een gering verlies geleden. Voor het overige heerscht er rust op Java. Een tweede depêche luidt: Negen hoofdleiders van de mili taire insurrectie te Samarang zijn opgehangen. De Zwitsers in Banjermassing hebben nieuwe pogingen tot opstand aangewend, doch zij zijn allen ten onder gebragt met een gering verlies aan onze zijde. Overigens is het op Java rustig. Bijzondere brieven uit de Kaapstad behelzendat het aldaar het beloofde land niet iswant, dateven als in Europa, werken een behoefte isom aan de kost te komenterwijl het hoe langer hoe moeijelijker begint te wordendaartoe te ge raken vooral wanneer men geen schoolmeester of handwerks man is. Schoolmeester is een baantjedat op het platte land waar het verbazend stil en doodsch is en alleen boeren wonen, meestal 4 in de maand vrij geeft, behalve kost en inwoning. Daarvoor moet men de Engelsche taal kennenniet de Hol- landsch-Engelscbe taal, maar de Engelsche pronunciatie. - Het emigreren voor personen die geen handwerk noch Engelsch verstaanis zeer te ontraden. Handwerkliedenals schoenma kers en kleêrmakers, kunnen bijna zeker zijn hun brood te verdienen. De aanvoer van het artikel Hollanders is te veel, de kwaliteit niet puikzoodat men het raoeijelijk kan plaatsen. Er komen Hollanders aan, die hunne fatsoenlijke landgenoo- ten zeer benadeelen. Niet alleen dat zij zich overgeven aan den sterken drankmaar allerlei middelen worden aangewend, om de goede Kapenaars te misleiden. Heeft men het geluk een betrekking te hebben, dan moet men er veel werken en gedraagt men zich daarbij goed, dan kan men op de achting van het fatsoenlijk publiek rekenen. Wat Zuid-Afrika ver bo ven Holland voor heeft, is de minder scherpe afscheiding van standen, dat zal een Hollander meêvallen. Volgens een schrijven uit Sardinië heeft Victor Emanuel op den raad zijner Ministers besloten Garibaldi voor de me nigvuldige dienstenden Lande en den Troon bewezenden titel van prins van Calalafimi te scheukenmet een inkomen van 30,000 lire en hem tevens met de orde der Annunziata te vereeren. Dat ^gerucht vereischt evenwel nadere bevestiging. De berigten uit Italië zijn tamelijk tegenstrijdig. Een depêche uit Rome zegt, dat de generaal Cialdini tot tweemalen toe aan de oevers der Garigliano is teruggedreven en dat vele Piemontezen krijgsgevangen gemaakt zijn. Als uit Borne ko mende is dit berigt wel aan twijfel onderhevig, maar een depêche uit Turijn, die de zaken uit een ander oogpunt voorsteltzegt dat het gevecht onbeslist gebleven is. Den kelijk ligt men de waarheid in het midden en heeft men de Garigliano niet kunnen overtrekken. Waarschijnlijk is er een groote veldslag te wachten en zal, indien de Piemontezen overwinnaars blijvenGaëta bemagtigd worden. Overigens steekt de burgeroorlog te Napels het hoofd op; de lazaroni, die 11. Zondag iemand sloegen die neengestemd hadhebben later den Minister van politie willen doorsteken. Te Parijs is een aide de camp van Koning Victor Ema nuel aangekomennaar men zegt, belast met het aanzoek bij de Fransche Kegering om den afstand van oorlogsmaterieel aan Piemont. Toen Garibaldi in het hoofdkwartier van Victor Emanuel Terwheen, hebben alle troepen het geweer gepresenteerd. Bij het aanvaarden van het eerevoorzitterschap van de Zuid-Italiaansche spoorwegmaatschappij door Garibaldiheeft deze o. a. verklaard, dat //dit nationale werk, met zulk een hartelijke vaderlandsliefde in Italië tot stand gebragt, het on derpand zal wezen van het geluk dat ik (Garibaldi) getracht heb aan ons dierbaar Italië te verschaffen en tot welks uitbrei ding ik de medewerking van alle vaderlanders inroep." Bij het doen van een verkenning in de omstreken van Santa Maria is de generaal Bixio met zijn paard in een sloot gestortwaardoor hij het linkerbeen op twee plaatsen gebro ken en andere zoo ernstige wonden bekomen heeftdat men voor zijn behoud vreest. Zoodra hij bijgestaan en weder tot bewustheid gekomen was, vroeg de generaal papier en potlood, om zijn ouden vaderzijn vrouw en kinderen gerust te stellen. De Keizer van Oostenrijk is in zeer ernstige en stille stemming uit Warschau teruggekomen, en dadelijk naar Schön- brunn gegaan na verzocht te hebben van alle demonstratie verschoond te blijven. De Keizerlijke besluiten tot hervorming der Oostenrijk- sche Monarchie worden niet zoo algemeen gunstig opgenomen als aanvankelijk gehoopt en verzekerd werd. Terwijl men zich toch in Stiermarken en Carinthie beklaagt, dat de voor die kroonlanden afgekondigde statuten veel minder vrijgevig dan die voor Hongarije zijnbetoonen zich ook in laatstgenoemd Land vele Magyaren niet. volkomen tevreden gestelden ver langen boven het verkregene ook nog het zelfstandig recht tot. inwilliging der belastingen en tot het aanwerven van recruten, Den van Thuringen naar Dusseldorp loopenden goederen trein is Maaudag avond bij Buke een ongeluk overkomen. De verbindingsketting tusschen twee wagons brak door midden en dus ook het touw, waarmede men den machinist het teekeh kon geven. De klok op de lokomotief sloeg door de breking van het touw aan, waarop de machinist den loop stremde, alzoo hij den aanslag der klok voor een teekën hield. Terwijl nu de wagons, die aan de lokomotief gehecht warenstil hiel den stieten de afgescheiden wagons met zoo veel geweld te gen de stilstaande, dat 6 wagons gedeeltelijk vernieldgedeel telijk zwaar beschadigd werden. Drie personen zijn zwaar gewond. De Deensche secretaris van legatie te Berlijnde baron Bille Brahe, die gedurende langen tijd de leiding van het ge zantschap heeft gehad sedert het vertrek van zijn gezant, is benoemd tot gezant bij het Nederl. hof. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft de ge wone Zitting der Staten van Luxemburg met een rede geopend, in het eerste gedeelte waarvan hij den finantiëlen toestand en de* betrekkingen van het Groothertogdom, zoowel met den Duitschen Bond als met vreemde Staten, als gunstig afschil derde, en in het tweede gedeelte zeide: //Het heeft Z. M. den Koning Groot-Hertog behaagd verandering in het bewind te brengen. Twee leden van het vorige Ministerie zijn afgetreden en door twee uwer voormalige ambtgenooten vervangen. De nieuwe Regering zal, terwijl zij getrouw blijft aan het monar chaal beginsel, dat den grondslag van ons politiek bestaan vormt, zoo als dat door de verdragen is vastgesteldalles aan wenden om aan het Land het genot der vrijheden te verzeke ren, die door de Constitutie gewaarborgd zijn. Zij kan geen buitensporige meeningen toelaten en betwijfelt het niet of zij zal in de Vergadering der Staten de gematigdheid, die hoofd voorwaarde van alle soorten van vertegenwoordigende Regering, ontmoeten." Naar luid van berigten uit Petersburg heeft Keizer Na poleon aan Keizer Alexander het voorstel gedaanom later een bijeenkomst te houdenhetzij te Warschau of in een an dere stad, welke Keizer Alexander daartoe het meest geschikt zou achten. De Maarschalken van Frankrijk zijn te St. Cloud bij eengeroepen om te beraadslagen over de oprigtiug van een reserve-leger naar een nieuw stelsel en over de centralisatie van alle militaire inrigtingen te Bourges, De verhooging der tabaksregie, die 20 millioen meer zal opbrengen, heeft Zondag in de voorstad St. Antoine te Parijs eeuige gisting onder de ambachtslieden verwekt. De policie hield de orde staande. Maar wijl er sprake is om meerdere belastingen te verhoogen voor de kostendie leger en vloot

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2