N°. 211. Zaturdag 3 November. A0. 1860. Binnenlaiidsch Nieuws. LEIDSCH MÜBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor elkeu regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 55 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 10 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op oubepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 ure - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeester, dagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselij/te Secretarie is open dagelijks van 10—4 ure. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 ure. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsendagelijks van 91 ure en van 36 ure. Kantoor van sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 ure. Binnen eenige dagen zal bij het reg. Grenadiers en Ja gers te 's Hage een aanvang worden gemaakt om de manschap pen in de behandeling van het geschat te oefenen. In de zitting van den gemeenteraad van Dordrecht is de begrooting voor 1861 met eenparige stemmen aangenomen nadat vooraf een voorstel van den heer Blussé was doorge gaan om de belasting, bekend onder den naam vau hoofde lij - ken omslag, te herzien en met de voorbereiding daarvan een spoedig te benoemen commissie te belasten, die met hare taak voor 1 Junij zal moeten gereed zijn ten einde den gemeenteraad gelegenheid te geven, omtrent dit punt een beslissing te nemen vóór de behandeling der volgende begrooting. Dit voorstel is doorgegaan met 9 tegen 8 stemmen. De heer Blussé had ver zocht, dat de voorstanders van het bestaande tegen zouden stemmen. In de vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen van het Utrechtsch dep., voor het eerst in dit saizoen gehoudentrad de heer de Breukuit Ysselstein als spreker op. Hij sprak in een sierlijke rede over den dichter Voltaire, en stelde zijn hoorders voor oogenbehalve diens leven en karakter, vooral ook al de onheilen, die deze vernuftige en scherpe bard aan Frankrijk en Europa had voorbereid. Na een pauze trad dezelfde spreker op als Improvisator. Hij wees met eenige woorden op het moeijelijke van een taak die zoozeer van wisselvalligheden afhing, en die hij ook der welwillende beoordeeling van zijn vele toehoorders aanbeval. Door het bestuur waren eenige onderwerpen aangegevenwaaruit de heer de Breuk er eerst een trokNeder landsch Indië, later Venetië en Telegraaf en eindelijk een Hollandsch Huishouden. Deze eerste proeve overtrof aller verwachting. In vloeijende verzen sprak hij over elk thema met warmte en naïviteit, ontwikkelde hij zijn gedachten net en eenvoudig, en toonde hij in alles een ervarenheid en gevatheideen vastheid in denkbeelden metrum en rijmeen Beerman waardig. De Dingsdag te Aspereu gehouden jaarmarkt was vrij druk bezocht. Er waren aangevoerd 800 paarden, 150 var kens en een groot aantal schapen. De verkoop der paarden was willig; ook schapen en varkens waren zeer gezocht en bedongen goede prijzen. Er waren vele vreemde kooplieden. Men verneemt, dat de Commissie van beoordeeling dei- op de dezer dagen te Brussel gehouden tentoonstelling inge zonden voortbrengselen van beeldende kunsten het voorstel heeft gedaan om onzen landgenoot, den uitstekenden schilder Bles te 's Gravenhage, het ridderkruis der Leopoldsorde toete- kennen. Bij een verordening der gemeente Voorschoten was be paald, dat de rechter zou bevelen, dat, hetgeen in strijd met deze verordening was gemaakt of weggebrokenbinnen een door hem te bepalen tijd in overeenstemming met de ver ordening gebragt, en bij gebreke daarvan ten koste van den nalatige vernietigd of hersteld zou worden die bepaling werd door den Hoogen Raad bij arrest van S Oct. 11. (Weekblad van het regt N°. 2210) voor niet verbindend verklaard, op de volgende grondendat het hier geldt een bedreiging ge daan bij een reglement van een gemeenteraad over een onder werp tot deszelfs bevoegdheid behoorende, van de overtreding waarvan de art. 161, 162 en 165 der gemeentewet de straffen hebben voorgeschreven, die in dergelijke reglementen zouden mogen worden bedreigd r en dat onder die straften niet voor komt het in bovengenoemd art. 14 door den rechter te geven bevel, terwijl, voorzooveel dit voorschrift zou moeten wor den beschouwd als een middel van uitvoering, gezegde wet van den 29 Junij 1851 art. 180 wel handelt over de bevoegd heid tot het des noods ten koste der overtreders doen weg nemen beletten of verrigten van hetgeen in strijd met die verordening wordt daargesteld, ondernomen of nagelatenmaar noch in dit artikel, noch in eenig ander een bepaling is ver vat., waaruit de plaatselijke wetgever de magt ontleent, om (zooals in deze het geval is) don rechter te beletten met het maken van voorschriften ter uitvoering dier verordeningen. Heden nacht overleed de oudste iStadsbode Jacobus Verbrugge, den leeftijd van 75 jaren bereikt hebbende. Zijn ijverige en trouwe diensten gedurende een tijd van meer dan 45 jaren werden dezer dagen door den Gemeenteraad erkend die hem een jaarlijksch pensioen toekende, ten einde zijne overige dagen 'in onbezorgden rust te slijten. Van die gunst zal hij geen genot hebben, nu hij de eeuwige rust is ingegaan. Hij was een wakker man, die steeds voor zijn taak berekend was en die met lof vervulde tot in hoogen de ligchaamskrachten begaven. Terwijl tot nog toe de berigten van saris voor de W. I. wetgeving, den heer hoogst gunstig warenbragt de mail van hal5f\l

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1