Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. De Gemeenteraad van Leiden heeft heden Donderdag Bij de overwegingen in de afdeelingen der Tweede Ka mer van de Staten-Generaal over de begrooting voor 1861 betreffende het departement van Binnenlandsche Zaken heeft men met leedwezen geziendat weder 12,600 bestemd zou moeten worden voor in de Leidsche sterrewacht te plaatsen werktuigendaar die sterrewacht steeds veel geld kostveel meer dan de Utrechtschedie misschien de vergelijking zeer goed kan doorstaan. Tevens werd gevraagd hoe het thans met de zaak van het Leidsche Nosocomium gelegen is. Ofschoon de bezoldiging van den burgemeester der stad Groningen zeer gering isheeft hij bij de vele uitgavendie ten laste der gemeente komenzich tegen een verhooging van die bezoldiging verklaardten gevolge waarvan een daartoe strekkend voorstel door den Gemeenteraad niet is aangenomen. Tot een vermindering der prijs van het gas is besloten uit hoofde de stedelijke gasfabriek in een gunstigen toestand was. Het Provinciaal Gerechtshof van Gelderland heeft 11. Dingsdag uitspraak gedaan in de zaak van de directie der groote Sociëteit te Tielbekeurd wegens het verzuim der aan gifte voor het patentrecht als Societeithouder, en verklaard dat er geen omstandigheden aanwezig waren, welke voor de di rectie het nemen van dat patent noodzakelijk of verpligtend maaktenwaarom zij van de ingebragte klagte werd vrijge sproken. Dezer dagen is er bij den notaris te Schijndel een bru tale inbraak gepleegd. Het was den dieven bekend, dat er op dat tijdstip op het kantoor een massa geld m oest voorhanden zijn, doordien het gebruikelijk is dat de landlieden op dezen tijd de pacht hunner landerijen betalen. De nachtelijke bezoe kers hadden zich reeds in de diepste stilte door braak en in klimming toegang verschaft, toen de kleine hond van den be doelden ambtenaar door zijn aanhoudend geblaf de ongenoo- digden op de vlugt dreef, zonder dat zij den tijd hebben gehad eenig geld of geldswaarde mede te voerenen de huisgenooten van het onraad verwittigde. Men is de daders vooralsnog niet op het spoor kunnen komen. Men verzekert, dat Zaturdag 20 dezer te Lonneker in Overijssel de R. C. geestelijke de onvoorzichtigheid heeft ge had aan een in barensnood verkeerende vrouw eigendunkelijk eeu verloskundige operatie te verrigtendie den dood van moeder en kind heeft ten gevolge gehad. Hij verdedigt zijn gedrag met de bewering, dat hij zich vooraf op verschillende wijze vergewist had van den verontrustenden toestandwaarin de vrouw verkeerde, die, ofschoon sterk en gezond van gestel, zoodat zij des morgens nog graan gedorscht hadop het punt stond den laatsten adem uitteblazen. 't Schijnt intusschendat moeder en kind zijn bezweken ten gevolge van de onhandige en tegen alle regelen der kunst verrigte kunstbewerking of kunstmatige verlossing door een ongeoefende hand, met het doel, om volgens de kerkelijke voorschriften de ziel van het kind te redden. De Procureur-Generaal bij het provinciaal ge rechtshof in Overijssel heeft den Officier van Justitie te Al melo gelast, om met den meesten ernst deze gewigtige zaak te onderzoeken en tot klaarheid te brengen. De gestichten Groot- en Klein-Wateren te Frederiksoord zijn in de vorige week in bod gekomen van 40276 voorde massa van zeven perceelen. Maandag 11. zijn te 's Hage na afgelegd examen voor de Commissie tot de zaken der Protestantsche kerken in Neder- landsch Oost- en West-Indië tot de dienst van zendeling en zendelingleeraar toegelaten en plegtig geordend de heeren J. Berckhof, 11. P. Bernelot Moens en A. Vermeer. Aan Ds. B. te Gempt te Batenburg is eervol emeritaat verleend met pensioeningaande 1 April 1861. Ds. G. C. van der Velde te Borne heeft voor het beroep naar Heino bedankt. De heer B. W. VVttewaall heeft voor het lidmaatschap der plaatselijke Schoolcommissie bedankt. Vrijdag morgen te tien uur zal in de H. Petruskerk op de Ruïne, ter gelegenheid van den feestdag door de vereeni- ging van Leidsche Musici het Requiem van Mozart worden uitgevoerd. besloten de bezoldiging van den Gemeente-Secretaris ge lijk te stellen met die van den Gemeente-Ontvanger- ter wijl op verlangen van den heer Burgemeester de verhooging van diens bezoldiging geen punt van overweging heeft uitge maakt. Vervolgens is aangenomen met elf tegen negen stem men een voorstel van het Raadslid Mr. N. Sikkel Groos, strekkende, om de zaak der vergrooting van het Stedelijk Ziekenhuis tot nader onderzoek in handen eener Commissie te stellenalvorens de daartoe betrekkelijke plannen in over weging te nemen. Telegrafische berigten van Batavia tot 14 September behelzendat aldaar zijn aangekomen de Schepen van Olden- harnevelclkap. Torley Duwel; FennaCaspersJohanna Maria, Dam; AziaMoleve; SamhiriLion; Maria Annavan Mon- nem AcadiaGreefkesPantalon NeppensNoachWieriky IdaHongkong en Alblasserdam. Het nieuwe Fransche tarief van rechten voor den invoer van Britsche producten is thans vastgesteld en moet met het begin der volgende maand voor de meeste handelsartikelen in werking komen. Daarbij is ook bepaald, dat geraffineerde sui ker, waarvan de invoer tot nu toe verboden was, tegen beta ling van een recht van 41 francs voor ieder honderdtal kilo grammen kan worden ingevoerd. Men verwacht eerstdaags onderhandelingen tusschen Frankrijk en andere StatenBelgië in de eerste plaatsstrek kende om de vrijgevige wijzigingenwelke ter bevordering van het handelsverkeer met Engeland in de Fransche tariefwetge ving nu zijn gemaakt, tot den handel van andere landen uit te breiden. De prodictator van Sicilië heeft bepaalddat de slaap kamer, waarin Garibaldi te Palermo heeft vernachtter eeuwige gedachtenis bestendig in haren tegenwoordigen staat zal wor den bewaard en gehouden terwijl dat besluitgenomen op den dag der algeraeene volksstemming, op een marmeren plaat gegraveerd en aan den ingang dier kamer zal gesteld worden. Dat besluit rust op de overweging, dat de naam van Garibaldi in den loop der eeuwen in roem zal toenemen en toekomende geslachten diensvolgens de plaatsen zullen opzoekendie de geheime getuigen waren van zijne vurige verwachtingen, zijne gedachten en besluiten. De intogt van Koning Victor Emanuel binnen Napels is nog eenige dagen uitgesteldomdat het hof van cassatie den uitslag der stemming in bet geheele Koningrijk niet heeft medegedeeld en dewijl het gemeentebestuur nog niet gereed was met de festiviteiten, die bij deze gelegenheid moeten plaats hebben. Zoodra de Koning bezit genomen heeft van de beide Sicilien zal de bekende Napelsche baron Poerio naar het En- gelsche hof worden afgevaardigd, om die Regering de nood zakelijkheid onder het oog te brengen den nieuwen toestand van Zuidelijk Italië te erkennen en haar zedelijken invloed tot ge lijke erkenning bij de overige mogendheden aantewenden. Ko ning Victor Emanuel zou alsdan stoutweg den titel van Ko ning van Italië aannemen. Te Turin is weder sprake van het aanstaande vertrek van den Paus. Men brengt dat gerucht in verband met de tijding, Mat op de bijeenkomst te Warschau niets tot stand gekomen is, en Oostenrijk bepaaldelijk verklaard heeft, dat het Sardinië niet zal aanvallen, maar een defensieve houding wil aannemen. Dit besluit van liet Oostenrijksche gouver nement heeft ongetwijfeld geen goeden indruk op den Paus gemaakt, daar diens regering - hierover zijn alle berigten het eens - tot het laatste oogenblik gehoopt had, dat Oostenrijk, na den terugkeer des Keizers uit Warschau, terstond in Italië gewapend zou interveniëren. Doch niet alleen de onvruchtbaar heid der conferentie te Warschau voor de Oostenrijksche be langen heeft Keizer Frans Jozef bewogen een vredelievende politiek te volgen. Ook de tegenwoordige houding van het Engelsche kabinet, dat in den jongsten tijd weder zeer ten gunste van Italië gestemd is, en ook het onthaal, dat de concessiën van Oostenrijk in het rijk en vooral in Hongarije gevonden hebbenmoeten krachtig hebben medegewerkt om Keizer Frans Jozef tot een vredelievender politiek te stemmen.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2