Buitenlandsch Nieuws. beroep naar de Remonstrantsche Gemeente te Kotterdam niet, in aanmerking te komen. Naar men verneemt is 11. Zondag te Groningen in eene buitengewone ressortale vergadering, bestaande uit al de Israë litische kerkbesturen in de provinciebeslotendat de Opper rabbijn van dit ressort Dr. J. Rosenberg, als niet behoorlijk voldoende aan zijne geestelijke roeping, met uit. December 1861 vervallen zal zijn verklaard van zijne function als Opperrabbijn in dat ressort. Uit Napels wordt gemeld dat het Italiaansche Parlement naar die hoofdstad zal worden verlegd. Het ontbreekt niet aan personen die deze opgaaf als ongegrond beschouwenvoorna melijk ook uithoofde thans in Turin maatregelen worden ge nomen voor de inrigting eener zaalin welke de Kamer der Gedeputeerden voorloopig zal vergaderen. Verder is men over tuigd, dat de graaf Cavour, die allezins hecht aan de vormen, niet een andere plaats voor hoofdstad zal verklaren dan na daartoe door de volksvertegenwoordiging te zijn gemagtigd. Het zou, naar men daar meent, niet onmogelijk zijn, ingeval men verstoken bleef van het bezit van Romedat het Parle ment vergaderde in het eene jaar te Napels en in het andere te Turinzooals zulks geschiedde met 's Gravenhage en Brus sel, tijdens het voormalig koningrijk der Nederlanden. Depêches uit Napels van den 27en deelen eenige bijzon derheden mede over het gevecht, dat den 26en voor Sessa plaats had. De Pieraontezen overvielen de achterhoede van de naar Gaëta retirerende Napolitanen. Het gelukte den Piemon- tezen hen terug te slaan. De Napolitanen waren ongeveer 12,000 man sterk en trokken achter den Garigliano terug. De Piemontezenwier verlies niet aanzienlijk geweest moet zijn maakten vele krijgsgevangenen. Zij moeten door Koning Vic tor Emanuel in persoon zijn aangevoerd. De Napolitanen con centreren zich om het achter de Garigliano gelegen Traetto. Met het beleg van Gaëta van de landzijdedaar Frankrijk en Engeland een blokkade ter zee niet willen dulden zal thans weldra een begin worden gemaakt. Een berigt uit Napels meldt, dat de bevelhebber der Fransche zeemagt in de Middellandsche zee, de schout-bij nacht le Barbier de Tinante Gaeta aan wal is gestaptten einde door Koning Frans II te worden ontvangen. Op de audiëntie heeft hij den Koning medegedeelddat hij in last had om Gaëta van de zeezijde open te houden voor den Ko ning. Hieruit blijkt, dat Keizer Napoleon het beginsel van non-interventie geheel anders inziet dan de overige mogendheden. LI. Zondag ochtend te 9 ure had Mgr. Liberati, kan- nunnik van de St. Pieterskerk te Rome, de kerk der Stigna- ten verlatenin welke hij de mis had gelezen voor de kinderen van het gesticht Tata-Giovanniwaarvan hij directeur is. Toen hij zich naar zijne woning begaf, ontmoette hij een jongeling die hem een messteek in den onderbuik toebragt en zijn wapen in de wonde liet steken. De prelaat was doodelijk gewond; hij had de magt nog om het mes uit de wonde te trekken, doch kon geen enkel woord uitbrengen en gaf welhaast den geest. De moordenaar is aangehouden: men verzekert dat hij een bloedverwant van het slagtoffer is en dat hij zelfs in zijn testa ment is begrepen. Het resultaat der bijeenkomst te Warschau is niet anders uitgevallen dan men verwachtte. Ondanks de pogingen van den Prins-regent, om een toenadering tusschen Rusland en Oos tenrijk te bewerkenis de spanning blijven bestaan. De ver standhouding tusschen de beide Keizers kan niet eens goed worden genoemd. Keizer Alexander heeft zijn gast natuurlijk met de meeste hoffelijkheid ontvangen en hem in elk opzigt, tot misnoegen van zijn gevolg en zijn leger, den voorrang ge laten; doch elk intiem verkeer werd vermeden, gelijk dit het duidelijkste bleek op het bal bij Prins Gortschakoff, waar Kei zer Alexander geen woord met Keizer Frans Jozef sprakdie, toen de polonaise geëindigd waszich slechts met zijn gevolg .onderhield, tot eindelijk de Russische gezant te Parijs, graaf Kisséléft', hëm naderde en een langdurig gesprek met den Kei zer had. De verhouding van den Prins-regent tot de beide Keizers was daarentegen veel hartelijker. Ofschoon tot heden niets met eenige zekerheid omtrent de bijeenkomst te Warschau is uitgelektwil men van ver schillende zijden wetendat de Keizer van Oostenrijk geen genoegzamen steun bij den Keizer van Rusland en den Prins- Regent ondervonden heeft, om hem aan te moedigen reeds da delijk een aanvallende houding in Italië aan te nemen. Uit Parijs luiden de berigten dan ook meer geruststellend. De Prins von Metternich zou aan de Fransche regering te kennen hebben gegeven, dat Oostenrijk alleen oorlogstoebereidselen maakt om zich tegen een aanval te kunnen verdedigen. Het wil intusschen van geen congres wetenomdat dit tot geen resultaat zou leiden. Inderdaad is het denkbeeld van een con gres wel door Keizer Napoleon vooropgezetmaar het is daar mede even weinig ernst als met de voorstellen daaromtrent na de tractaten van Yillafranca en Zurich. De algemeene opinie is, dat zoowel Oostenrijk als Sardinië op het oogenblik terugdeinzen voor de verantwoordelijkheid van een oorlog en datzoo geene bijzondere omstandigheden binnen zeer korten tijd aanleiding geven tot een botsing, het nieuwe Koningrijk Italië, dat zich inmiddels in Noord en Zuid geconstitueerd zal hebben in het voorjaar van 1861 de vuur proef zal doorstaan zonder hulp van buitenwanneer het der diplomatie niet gelukken raogt Oostenrijk tot verkoop van Venetie over te halen. Oostenrijk zet zijne militaire toebereidselen op groote schaal voort. Van waar het geld komt, is onbegrijpelijk. Ont zaggelijke massa's kruid en munitie worden naar het zuiden gezonden. Een hoofdofficier, die voor eenige dagen uit Venetië daar aankwam, zeide tot een zijner vrienden, dat hij den oor log voor onvermijdelijk hield, daar de Oostenrijksche en Sar- dinische troepen reeds tegenover elkander stonden. De benoe ming van Benedek tot opperbevelhebber heeft den moed en het vertrouwen van het Italiaansche leger zoodanig aangewak kerd dat het gevaar voor een botsing grooter dan ooit is. De Keizer van Oostenrijk is Zondag morgen te Weenen en de Prins-Regent van Pruissen Zaturdag avond te Berlijn aangekomen. Een berigt uit Warschau zegt, hoe de afreis van Keizer Alexander zoo snel geweest is dat hij ter naauwernood afscheid genomen heeften verder hoe niet alleen bij de Poolsche be volking maar zelfs bij de talrijk vertegenwoordigde Russische militairen van hoogen rang de afkeerigheid jegens Oostenrijk zeer in het oog vallend was. Te Stutgardt heeft de Fransche gezant een schitterend diner en eene soiree gegeventer eere van H. M. de Konin gin der Nederlanden, die naar men zegt, den 5en November met Prins Alexander de terugreis naar 's Hage zal aan nemen. De Groothertog van Weiraar zal zich na e.en kort ver blijf te Berlijn naar 's Hage begeven, om daar zijne gemalin aftehalen. Naar luid van verschillende berigten uit Pesth is het aldaar niet bij de ligte ongeregelheden geblevenzoo als men het eerst heeft doen voorkomenmaar heeft er zelfs veel bloed gestroomdzoodat er talrijke gewonden naar het hospitaal ge» bragt en ook eenige gedood zijn. Ook in vele andere plaatsen zijn min of meer ernstige ongeregeldheden voorgevallen. Uit onderscheiden streken van Noorwegen wordt berigt, dat de winter zich reeds door sneeuw en nachtvorst heeft aan gekondigd 't geen zeer nadeelig werkt op den oogst in die streken welke op verre na nog niet is afgeloopen. In de vorige week heeft men te St. Philippe du Rould een zonderling huwelijk voltrokken. Een koopman in porcelein en een koperslager waren de vaders van het echtpaar. De jonge echtelingen voor het altaar nedergeknield, vertegenwoordigden drie millioen francs, daar ieder een bruidschat van millioen francs ten huwelijk bragt. De vader der bruid heeft nog twee dochters, wie hij elk dezelfde bruidschat verzekert. Men voegt er bij, dat koperslagerszoons de voorkeur krijgen. De heer Tempel heeft den 23en dezer op de sterrewackt te Marseille de vierde komeet in dit jaar ontdektdie den vol genden dag 7 minuten 15 seconden zuidelijker stond en de 23e ster in-het teeken van den kleinen Leeuw vooruit was. Het is een teleskopische komeetdie uit hoofde van den ma neschijn denkelijk alleen door groote teleskopen zal kunnen worden waargenomen.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2