N°. 209. Donderdag 1 November. A0. 1860 Binnenlandsch Nieuws. LE1DSCH M6BLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 n. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 'smorgens te 7 ure 55 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 10 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 ure. - Commissie van fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeesterdagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. - Thesaur ie, dagelijks van 10 2 ure. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 9—10 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 ure en van 3—6 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 ure en van 36 ure. Kantoor van sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. &antoor van ZeÊel> Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 ure. De Commissaris des Konings in het hertogdom Limburg en de Opperbevelhebber der vesting Maastricht hebben Maan dag 11. Koning Leopold te Luik namens Z. M. Willem III begroet en deelgenomen aan een banket, bij die gelegenheid door de stad aan de koninklijke familie aangeboden. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is thans bijeen geroepen tegen Woensdag 7 November a. s., des morgensten elf uurtot hervatting van hare werkzaamheden en wel in de eerste plaats, tot beraadslaging over het wetsontwerp nopens de nieuwe Rechterlijke Inrigting. In het Nieuw Amsterdamsch Handels- en Effectenblad en in het s Gravenhaagsc/ie iveekblad wordt de deelneming- in het binnen Leiden gevestigd Nederlandsch onderling Pen sioen- eti Wedmoenfonds onder directie van de heeren Rollandet, de Vassy en Esser, waarvan het reglement bij Koninklijk be sluit van 24 Julij I860 is goedgekeurd, bijzonder aanbevolen. Dingsdag en Woensdag van de volgende week zal te Amsterdam en te Rotterdam door de Nederlaudsche Handel maatschappij een wol veiling worden gehouden van ongeveer 5000 balen KaapschenSydney en Buenosayres wol in vach ten en geschoren. In den laten avond van Zaturdag 11. is zekere A. Krook, koopman in brillenkomende van Amsterdamop de Amster- damsche vaart nabij den Lieweg door 3 onbekende mansper sonen aangehoudenwaarvan een hem een pistool op de borst zette en eischte, dat hij hun alles zou geven wat hij bij zich had. De koopman, het pistool willende afweren, is daardoor in de hand getroffen geworden, terwijl de drie mannen, na hem van alles beroofd te hebben, in het riet zijn gevlugt. Op het gerucht van het schot zijn eenige personen toegesneld, die den beroofde naar het gasthuis te Haarlem hebben vervoerd alwaar hem nog des nachts de gekwetste hand is geamputeerd geworden. De politie heeft zich dadelijk naar de plaats bege ven waar het misdrijf is geschieddoch is er tot heden toe nog niet in geslaagd de daders te ontdekken. Maandag namiddag werd te Amsterdam een stoute, on beschaamde aanranding op den openbaren weg gepleegd. Twee barnes van den deftigen standmet drie kinderen uit Natura drtis Magistra gekomenwandelden in de Plantaadje bij het Parktoen plotseling een man te voorschijn kwam, op een der dames toesnelde, haar het gouden horologie met ketting afrukte en er mede voortliep. Op dezen oogenblik bevond zich niemand in de nabijheiddoch op het geroep der verschrikte vrouwen schoten eenige lieden toe, die den dief vervolgden, welke voortdraafde en door een steeds aangroeijend getal ver volgers onder het geroep *houd den dief!" werd nagezet, door den geheelen Middellaan der Plantaadje, den Binnensingel tot de Weesperbarrièrehet Weesperpleinde Achtergracht, Korte Amstelstraat, Amstel en twee Kerkstraten tot nabij het Werk huis, waar het gelukte hem aan te houden. Na overgifte van de geroofde voorwerpen liet de zaamgevloeide menigte, uit onbegrijpelijke toegeeflijkheid den misdadiger vrij zijn weg vervolgenterwjjl het horologie enz. werden gedeponeerd aan het politie-bureau der derde sectie, waar inmiddels de dames zich hadden opgehouden en op hare verklaring proces-verbaal van het gebeurde was opgemaakt. Het is te wenschen dat de dader in handen der justitie gerake. Uit het vierde verslag van de Vereeniging Talitha Jcümi blijktdat sedert de oprigt.ing van dit gesticht in het geheel zijn opgenomen 154 kinderen waarvan 38 weder in diensten geplaatst werden, 9 tot hunne familie terugkeerden, 2 naar de Kaap vertrokken en één op ecne bewaarschool te Amsterdam werd geplaatst, waar zij zeer voldoet. - Hoogst belangrijk zijn de opvoedkundige gedachten, die aan dat verslag voorafgaan. Met het oog op de kinderen die aldaar komenis het oor deel over de volksopvoedkunde niet gunstig. De opleiding- tot de noodigste kennis wordt verwaarloosd en uitsluitend alle zorg besteed aan de verwerving der wetenschap, die slechts tot aan het graf en niet verder verzelt. De kinderen, die naar het gesticht gezonden werdenstonden bijna allen bekend als snoepsters en diefeggen. Van der jeugd af wordt het kwaad in de kinderen gebragt., of door ontijdige onthouding of door ontijdige gaven. Wie iets vermag in zijn maalscbappelijken kring onder het volk hij ga die algemeene zoetigheidsliefde tegen. Hij geve acht en zal het gezegde van zekeren koek bakker als waarheid moeten erkennen: //als wij van de rijken moesten levenwij hadden geen droog brood." Alles wordt in een gloeijend vuur verbrand of versuikerd, terwijl kracht en moed ontbreken tot kloeke daden. Voorwaar, de strijd tegen sterke dranken is voortreffelijk, maar eenzijdig, want naast de jeneverhuizeu, zijn de zoetigheidsveilers de grootstesloopets van volkswelvaart en zedelijkheid.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1