Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Wij wenschen door deze regelen de aandacht van de be voegde autoriteiten te vestigen op dit punt, waarbij het belang der schatkist betrokken is even als het belang van den Ne- derlandschen handel. September 1860. V. Naar aanleiding van dit artikel, afkomstig van een geacht handelshuis in een der voornaamste steden van Gelderland deelen we onze beschouwingen over het tarief ook mede. a Z. M. heeft benoemd tot Kolonel en plaatselijk Kom- mandant van de 2e kl. te Nijmegen den luit.-kolonel D. G. Reijers van het ^e reg. inf. in plaats van den luit.-kolonel Jhr. P. Beelaerts van Blokland op pensioen gesteld. De Koning Groothertog heeft den aartsbisschop Arnoldi van Trier benoemd tot grootofficier der Orde van de Eiken kroon. Deze benoeming heeft in Luxemburg een gunstigen indruk gemaakt. - De Minister van Koloniën heeft tot kandidaat-ambtenaren le klasse voor de burg. dienst in Neêrlandsch Indië benoemd: Mr. J. H. Bergsma, Mr. W. C. Star Busman, Mr. H. J. Canter Visscher, Mr. H. Haantjes, Mr. J. van Kaatboven Mr. D. Koorders, Mr. J. J. Schneither, A. A. Buyskes J. P. F. Filz, en J. Habshof Pol, Jur. Cand., G. H. Blanken, Theol. Cand. en Dr. J. D. Homan; - alsmede tot kandidaat ambtenaren 2e klasse R. E. d'Abo, H. J. H. Beekveld, T. G. A. Canter Visscher, C. F. Deibert, H. A. baron de Geer, W. J. C. Groos, W. L. H. A. Harloff, O. A. Burnay Lan- tier, K. W. H. Ligtvoet, J. W. F. J. Meinsma, A. van der Gon Netscher, J. W. M. van der Palm, M. F. Reijnst, J. A. van Soest, W. SteinmetzC. M. F. StockhousenW. Voute, F. L. Wittenrood en Jhr. C. H. A. van der Wijck. Bij den aanvang der zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden van Maandag, heeft de heer advokaat-generaal Mr. Romer, in treffende bewoordingen de nagedachtenis her dacht van den overleden raadsheer, Mr. Provo Kluit. Hij ge voelde zich gedrongen het gevoel van diepen rouw uittesprekeu dat hem op dezen oogenblik bezielde. Reeds eenige maanden was de zetel van het geachte Raadslid Provo Kluit onbezet gebleventen gevolge van eene ongesteldheid die het levens beginsel aantastte; somtijds verlevendigde zich de hoop, doch die hoop werd verijdeld. Het was het derde offer dat in dit collegie in betrekkelijk korten tijd is geëischt. Hij meende geen beeld van den overledene te moeten schetsenal ware het dan slechts in flaauwe trekken. Het zou hem niet voegen en ook in de gemoederen van de leden van den Raad geen weerklank vinden. Op het eerste oogenblik van een treffend verlies kan men niet sprekenwel gevoelen. Hij herinnerde toch aan zijne cordaatheidzijne uitgebreide kennis, duidelijk gebleken in de vele hooge aanzienlijke betrekkingen door hem bekleedhij herinnerde aan de welwillendheid door hem steeds bewezenaan de vele bewijzen van vriendschap door hem ge schonken. Spreker mogt zijn gevoel niet onderdrukken met te zeggendat hij heeft gewerkt toen het zijn dag was. Moge lijk, zoo eindigde de spreker hoofdzakelijk, zal het eerlang ook onze tijd zijn, gelde het ons dan ook: zij hebben gewerkt toen het hun dag was en hunne werken blijven onder ons! Te 's Hertogenbosch is door de Justitie een hoeveelheid gist in beslag genomenomdat er vermoeden wasdat er vreemde zelfstandigheden onder gemengd werdenten einde te concurreren met de uit Duitschland aangevoerde gist, welke insgelijks groote hoeveelheid vreemde bestanddeelen bevatten. Thans is reeds bekenddat een groote massa pijpaarde in die tot een dagelijksche behoefte geworden zelfstandigheid gevonden is. Vrijdag is de laatste steen gelegd aan het oude dok op het marine-etablisement Willemsoord. Men heeft alle reden om niet meer beducht te zijn voor teleurstellingenzooals na vroegere reparatiënaan datzelfde dok geschied, onder vonden zijn. Te Utrecht is in het openbaar aanbesteed het tweede perceel der werken voor de stedelijke gasfabriek, bestaande in de ovens, zuivertoestellenstoomwerktuigen enz., welk werk werd aangenomen door de heeren gebr. Nering Bogel te Am sterdam, voor de som van 18,729. Sedert eenige dagen heerscht te Bergen-op-Zoom de grootste bedrijvigheid in het aanvoeren van kleine mosselen uit de Oosterschelde, die door de landbouwers uit de omstre ken tot bemesting hunner akkers op het hoog land worden weggehaald en steeds goede resultaten opleveren. In de lage of kleigronden klaagt men bijna algemeen over de tallooze slakken, waarmede die gronden bezet zijn. Dit vernielend gedierte, vermoedelijk ontstaan door het langdurige natte we der en zware regens, tracht men zoo veel mogelijk te ver delgen. In de vorige week is te Zwolle in het burgerlijk en militair huis van verzekering aangebragt A. J. Volker, beschuldigd van op 2 Augustus jl. zijne wettige moeder J. Exterkate, weduwe van B. Volker, te Ambt Delden, met een zeis te hebben dood geslagen en alzoo van moedwilligan doodslag op zijne wettige moeder gepleegd. Deze zaak zal door het Provinciaal Ge rechtshof in Overijssel behandeld worden den 13en November aanstaande. Ds. J. C. J. Secretanpredikant bij de Waalsche ge meente te 's Hage heeft om redenen van gezondheidzijn out- slag uit die betrekking gevraagd. De Gemeenteraad zal aanstaanden Donderdag beraadsla gen over een nieuw plan tot vergrooting van het Academisch Ziekenhuis als Stedelijke instelling. Uit Madrid wordt gemelddat Spanje besloten heeft aangaande de Italiaansche questie een volstrekte neutraliteit in acht te nemendoch tot verdediging toebereidselen te maken. Tusschen de Britsche en Sardinische regeringen is over eengekomen dat de Ierendie in gevangenschap der laatstge noemde zijn geraakt, voor gezamenlijke rekening naar Engelaud zullen worden gezonden. De Moniteur bevat een keizerlijk besluit van den volgenden inhoud. De bewerkte waren van Britschen oorsprong, opge nomen in het laatst gesloten handelsverdrag en niet onder Fransche of Britsche vlag ingevoerd, zullen onderworpen zijn 1° aan een verhoogd vast recht van 25 centimes per 100 ki logrammen voor koopwaren, vrij van alle inkomend recht, of getaxeerd op een maximum van 3 fr. per 100 kilogrammen; 2° aan het hooger recht vastgesteld bij de wetten van 18 April 1816, wanneer die koopwaren zijn getaxeerd onder 3 fr. Uit Warschau verneemt men, dat Vrijdag jl. een con ferentie heeft plaats gehad tusschen den Prins von Hohenzol- lern Sigmaringen en de aldaar aanwezige gezanten. Van hunne onderhandelingen is zelfs geen protocol opgemaakt. Men ver zekert echter, dat de mogendheden, qp het congres vertegen woordigd reeds voor hun komst aldaar omtrent dit punt een stemmig dachtendat gezamenlijk zal gehandeld wordenin geval Frankrijk nieuwe vergrootingen van gebied poogt te ver krijgen of aanvallenderwijs te werk gaat; deze overeenstemming is nog meer bevestigd door de onderhandelingen, welke te Warschau zijn gevoerd. Ten opzigte van het overlijden van den baron von Bar- nimden eenigen zoon van Prins Adalbert van Pruissen ver neemt men, dat de aanleiden de oorzaak van deze treurige ge beurtenis moet gezocht worden in den rusteloozen ijver, door dien veelbelovenden jongeling aan den dag gelegdom de we tenschappelijke kennis met betrekking tot nog onbezochte oorden, in het binnenland van Afrika gelegente bevorderen en uit te breiden. Niettegenstaande dat de gevaren van een reis door Nubie en Abysinie gedurende het regenachtige saizoen hem voor oogen waren gehoudenheeft hij toch het opgevatte plan om die landen te doorreizen willen verwezenlijken. Reeds was hij op den terugtogt tot aan de grenzen van Egypte gena derd, toen hij. te Roscirit door de landziekte werd aangetast, en den 12en Augustus jl. aldaar bezweek. Zijn geneesheer jDr. Hartmann die insgelijks aan die ziekte leed heeft Chartum later in kleine dagreizen kunnen bereikenvan waar hij een koe rier naar Alexandrie zond, ten einde Prins Adalbert het treu rige verliesdoor hem geledente boodschappen.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2