MODES ET NOUVEAUTÉS. AAHBESTEDIN6 D. WAFELBAKKER Advertentiën. Op de BOTERMARKT, Wijk IV, N°. 33, 34. Leyden, 26 October 1860. Leyden, 25 October 1860. De vrijwilligers van Üatalonië Lebben een gouden kroon laten vervaardigendie zij aan den generaal Ros de Olano zullen aanbieden. De eerste politieke daad van het nieuwe Ministerie in het Groothertogdom Luxemburg heeft een algemeene tevre denheid gewekt, zij betrof de benoeming eener Commissie van onderzoek der ordonnantiën van 1856 en 1857. Vijf der meest vrijzinnige leden van de kamer der afgevaardigden zijn daartoe benoemd. Zij houdt zich op dit oogenblik vooral met de druk perswetgeving bezig. Het is de gewoonte van het Bazeller zendelinggenoot schap om, in navolging van de Moravische broeders, op de Afrikaansche stations wereldlijke missionarissen te plaatsen die de inboorlingen na hunne bekeering industrieele handwer ken leeren en aldus niet alleen aan de dienst van God uit breiding geven maar ook aan de welvaart des lands door ont wikkeling der hulpbronnen. Zoo zijn op vier stations werk plaatsen opgerigt voor houtzagers, timmerlieden, smeden, schoen- en kleermakers enz. en men moet erkennen, dat de negers in de handwerken allezins bevredigende vorderingen hebben gemaakt, zoodat hun bestaan als zoodanig onschat baar is geweest in een land, waar geen handelaren gevestigd zijn en waar, ten gevolge van het klimaat, de behoefte aan kleeding zich bij de Europeanen zoozeer doet gevoelen. Ook in de beoefening van den landbouw hebben de negers aan merkelijke vorderingen gemaakt. Hunne pogingen hebben be wezen, dat de productie van den grondmits men met verstand te werk ga, tienvoudig kan vermeerderd worden, en dat er op dat gebied nog veel kan worden gedaan niet alleen voor een vermeerdering van consumtie in het land zelf, maar ook voor den uitvoer van productenwaaraan tot dusverre nog weinig gedacht is. De bodem toch is er uitermate geschikt voor de teelt van een aantal producten, zoo als granen, olie, koffij, katoen, enz., en wat meer zegtdaarvoor is slechts een geringe, ar beid noodig; maar hoe gering die arbeid ook zij, er moeten toch handen aan het werk worden geslagen er moet energie zijn, en daarin moeten, juist de Europeanen van goeden huize, die zich in de kolonie nederzetten, voorgaan, in plaats van een ambtenaars leven teleideD, dat hen niet veel verder brengt. Als een bewijs, dat de geest der inboorlingen in dat opzigt goed is, kan dienen hetgeen uit Accra wordt gemeld, name lijk dat een aantal aanzienlijke inboorlingen uit de oostelijke districten zich reeds ernstig toegelegd hebben op de koffij - cultuur. Een hunner heeft bereids 3500 koffijboomendie zich allen in een zeer bloeijenden toestand bevinden. Een ander telt er 3000. Men zegt, dat de tegenwoordige gouverneur der kolonie, toen hij in 1857 Aquapim bezocht, een kleine kof- fijplantage kocht, waarop nu reeds 300 boomen in bloeijenden staat zijn. Elke boom geeftals hij zijn wasdom bereikt heeft, jaarlijks 8 a 10 ponden koffij. De bodem is er uitermate ge schikt voor. Aardig is in deze moeijelijke tijden een beoordeeling van het Pruissisch-Engelsch bondgenootschap door de Times. Dat blad zegtdat Engelsche soldaten en Engelsch geld geen stel sel zullen steunendat door Pruissen wordt gehuldigd en dat het verafschuwt. En wat is dat stelsel? Dat de Pruiss. beamb ten de Britsche reizigers op de meest onhebbelijke wijze dur ven bejegenen, dat een procureur gen. heeft durven zeggen, dat de Engelschen slechts eene natie van boksers en straat jongens zijnen dat zelfs de ambtenaren het Kon. jacht te Keulen hebben durven aanrandenen de koffers van de Ko ningin hebben willen onderzoekenLiberaal van zienswijze is de Pruissische ambtenaar niet; ambtenaren zijn dat elders soms evenmin, omdat zij vergeten, dat zij door het geld der natie betaald wordenom haar te dienen. Maar daarom zal de po litiek er niet om lijdenen de toenadering tusschen de hoven van Berlijn en Londen er niet door verhinderd worden. Intusschen is aangenamer om te bespreken dan die onge manierdheid van ambtenaren de bepaling van de Zweedsche regering, waarbij de passen worden afgeschaft. Dat passtelsel, volgens 't welk iemandzoodra hij de grenzen van zijn vader land overschrijdt, bijna als misdadiger wordt aangemerkt, is voor onze eeuw zeker onhoudbaar. De Indep. hooptdat Italië bij zijne liberale herleving, het passtelsel zal helpen den bodem inslaan. Moge het vrije Nederland daartoe spoedig evenzeer de hand leenen. Men is hier op het punt der passen liberaal. Een geheele afschaffing zou echter zeker bepaald wensche- lijk zijn. Het Oostenrijksche leger telt thans niet minder dan 10,000 muziekanten. Het bezit een directeur-generaal der mu ziek82 muziekcorpsen voor de linie-infanterie30 voor de ligte infanterie, 12 voor de zware cavalerie, 14 voor de ulanen 14 voor de artillerie enz. Na een langdurig en smartelijk lijden overleed op heden kalm en zacht Mejufvrouw CELIA VAN VLIET, Wed. J. Smagge, in den ouderdom van ruim 67 jaren. A. KELDER, Executeur Testamentair. Leyden, 24 October 1860. Men vraagt ter inwoning MAM en VROUW zon der Hinderen, de man vast werk buiten 's huis hebbende, en de vrouw geschikt de werkzaamheden in een klein Gezin waar te nemen. Opgaaf van naam en woonplaats onder Letter Z. aan het Bureau van dit Dagblad. BAZAR Het geëerde Publiek wordt hiermede verwittigt, dat in dit MAGAZIJN de nieuwste Modellen van MANTELS en STOFFEN voor het Winter-saisoen zijn ontvangen. heeft de eer de Dames te berigten dat hij ontvangen heeft de Jïieuwe Model len van MANTELSUHALWS, DOEKEN en vele Nieuwe STOFFEN geschikt voor het Saisoen. Terwijl tevens opgeruimd zal worden de voorhan den zijnde WITTE GOEDEREN fDe Ondergeteekenden hebben de eer hunne geëerde Begun stigers kennis te gevendat zij van Parijs ontvangen heb ben de Model-Hoeden voor het saisoen, alsmede Hloe- menLinten enz., zich beleefdelijk aan bevelende. GEZUSTERS LINDEMAN, Bloemmarkt. in het Logement het Wapen van Fries landte Hillegomop Donderdag den 8sten November 1860, des vóórmiddags tien ure, ten overstaan van den aldaar residerenden Notaris A. O. MUYSKENvan; Het leveren van een duizend Ne- derlandsche ellen (cubiefc) HARDE PUIN van Straatklinkers. De puin moet geleverd worden binnen zes weken na de Aanbesteding, aan den dijk van den Haarlemmermeer-poldertegen over de Elslroeker- Vaart en wèl ter plaatse, alwaar zulks na gedane aanvrage van den Aannemer, door het Polderbestuur zal zijn vergund geworden. De Voorwaarden dezer leverantie liggen ter lezing ten Kantore van genoemden Notaris MUYSKEN, te Hillegom. De Inscbrijving-Billetten {op zegelver meldende den aanneming-prijs, (in schrijf letters te stellen) alsmede de namen en woonplaatsen der Inschrijvers, zullen ten dage bovengemelduiterlijk des vóórmid dags half tien ure moeten worden inge leverd ten Kantore voormeld.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 3