A0. N°. 205. Zaturdag 27 October. Binnenlandsch Nieuws. t&0^T. i S, i s. t - LEID8CH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en ko9t voor Leiden ƒ1.95, eD franco per po9t ƒ2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cent9, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzouderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 n. 58 m.; 6 u. 3 ra.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 55 min., *9middags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., '9 avonds te 8 ure 10 min. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 ure. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeester, dagelijks te 10 ure. - Bureau d^er Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. - Thesaurie, dagelijks van 102 ure. —De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 9 -10 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsendagelijks van 91 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 ure. Z. M. heeft goedgevondenaan den ingenieur van den waterstaat der 2e klasse J. Lebret, niet ingang van 1 Nov. a. s., te verleenen een onbepaald verlof; te bevorderen: tot ingenieur van den waterstaat der 2e kl. den adspirant-ingenieur H. A. J. W. van Beusekomtot adspir.-ing. M. F. Wellan surn. bij den waterstaat; verder aan den heer M. Simon aan gewezen voor de dienst der Staatsspoorwegente verleenen een eervol ontslag uit de betrekking van leeraar in de waterbouw kunde aan de Koninklijke Akademie te Delft; te zijner ver vanging het onderwijs in de waterbouwkunde aan de genoemde Academie op te dragen aan den ingenieur J. Lebret; eindelijk te benoemenbij het personeel der geneeskundige dienst van de landmagt, tot apotheker van de 3e klasse F. W. Neuhaus; bij het wapen der inf.: bij het 6e reg., tot kap. van de 3® kl. (naar ouderdom van rang), den len luit. B. J. F. Prager, van den staf van dat wapen, werkzaam bij de Koninklijke Militaire Academie; bij het 7e reg., tot kap. van de 3e kl. (naar ouder dom van rang), den len luit. J. C. Smissaert, van het reg. Gren. en Jagers; over te plaatsen, in zijn rang en anciën niteit, bij het wapen der inf. van het leger in Oost-Indië den 2en luit. S. D. Kramers, van het 8® reg. inf. Er is sprake van het aanvragen eener concessie voor een drieledige groote spoorwegverbinding, zich aansluitende aan den staatsspoorweg te Arnhem, waardoor de steden Maas tricht, 's Hertogenbosch en Crefeld over Nijmegen met Arn hem zouden verbonden worden. Naar men wilzou die aanvrage zijn zonder waarborg des Rijks en zou men alleen als subsi die voor kunstwerken de som vragendie door de Regering bij de vorige plannen was opgegeven en dan nog over zeven jaren verdeeld. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Iiage zal Zaturdag avond een tweede voorstelling plaats hebben van de opera Normavoorafgegaan door de vaudeville la Pensionnaire Marzee. Als een bijzonderheid wordt medegedeeld, dat het elf jarig zoontje van den heer J. Veenstra te Rottevalle met een klein éénloops geweer in den jagttijd van dit jaar heeft ge schoten 12 hazen, 12 patrijzen en een wild konijn. In den jare 1681 werd door den heer Jacob van Mollem op zijn prachtige lustplaats buiten de Waardpoort te Utrecht gelegende .vermaarde zijdereederij aangelegdde Zijdehalen gebeeten waarvan de uitgebreidheid van inrichting hier te lande naauwelijks hare wedergade gekend heeft, die aan duizenden van Utrechts ingezetenen bestaan en welvaart gaf en nog tot het jaar 1816 toe is in stand gebleven. Het 200-jarig bestaan van het Groene Weeshuis te Gro ningen zal aldaar den 15en en 16en November aanstaande feestelijk worden herdacht. (Vervolg en slot van het rapport der Commissie belast met het onderzoek van den toestand der werkliedenuitgebragt in de Algemeene Vergadering der Nederl. Maatschappij ter be vordering van Nijverheid, in I860 te Arnhem gehouden.) - Uwe Commissie is van oordeel, dat de Maatschappij, vernemende den ongelukkigen toestand van de hier bedoelde jeugdige kinderenverpligt is om alle mogelijke middelen aan te wenden om dit ingekankerd kwaad te stuiten, zoowel in het belang van een gedeelte onzer bevolkingals in dat der industrie. Reeds lang heeft deze zaak de aandacht en zorgen van bij zondere instellingen getrokkenen men is b. v. te Leiden ijverig werkzaam om een naauwkeurig onderzoek te doen naar de feiten en de gevolgendie invloed uitoefenen op dén phy- siekenintellectuëelen en moreelen achteruitgang der arbei dende jeugd. Dit reeds is gebleken dat het getal der kinderen beneden de 13 jaren, die op ambachten en fabrieken werken, 8 pCt. bedraagt, om niet te gewagen van jeugdige dienst- en kindermeisjes, naaisters en breisters. Nog blijkt uit de registers der militiepligtigen dat in de laatste LO jaren van de 3636 dienstpligtigen 1856 te klein en 422 ongeschikt waren, te zaruen 1788 of ongeveer de helft. Verder blijkt het, dat de bevolking der mindere klasse, van 1849 tot 1859, eer is afgenomen dan toegenomen, niet tegenstaande de grootere en toenemende ontwikkeling van Lei- dens industrie, eindelijk dat de sterfte van de jeugdige personen van 16 tot 20 jaren bij de mindere klasse veel ongunstiger is dan bij de meer gegoede. De klagt, die uit vele steden van ons vaderland opgaat, is nu ter kennis van onze Maatschappij gekomen. Zij beseft, dat de schuld niet te wijlen is aan den fabriekant of ambachts man maar aan de onverschilligheid der ouders, die niet ge bonden worden door eenige wettelijke bepalingen in het belang hunner kinderen. De ouders zijn en blijven doof voor de klag- ten hunner kinderen; het door hen verdiend loon is hun meer waard, dan goede ontwikkeling van hun kroost.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1