Buitenlandsch Nieuws. verre liet grootste deel buiten haar ligt, en dat het middel van verbetering insgelijks buiten haar bereik ligt. Het land «waar de eerste couranten het licht zagen" en «waar sedert eeuwen drukpersvrijheid inheemsch is," is tevens het land, waar de dagbladpers door de fiscaliteit het zwaarst gedrukt en in hare ontwikkeling gestuit wordt. De ontzaggelijke lasten van het zegel, onder drie verschillende vormen, 1. het bin- nenlandsch zegel, 2. het zegel op de vreemde couranten en 3. het zegel op de advertentiën zwelgen een zoo buitensporig groot gedeelte van het kapitaal der courant indat het on doenlijk is dat kapitaal daarvoor te bestedenwaarvoor bet eigenlijk in de eerste plaats bestemd is: voor de vorming van een goed personeel en een organisatie van redactie. Van daar dat het innerlijk gehalte onzer couranten in omgekeerde rede staat tot den bespottelijk hoogen prijs. Deze drukkende belasting op de dagbladen is niet enkel on redelijk maar daarenboven met hare eigene bedoeling in strijd. Zoo ooit,Hs hier het zeggen, dat de belasting de belasting doodt, een waarheid. Er is misschien geen land van Europa, waar, naar evenredigheid, meer dagbladen gelezen worden dan in ons land, waar de dagbladen meer een volkslitteratuur zijn geworden. Indien men dus de belasting aanzienlijk verminderde, zou het onmiddellijk gevolg dit wezen dat alle bestaande bladen, ten einde niet door de concurentie van nieuw opgerigte goedkoope couranten overvleugeld te wordenéén van beiden zouden moeten doen: of hun abonnementsprijs aanzienlijk ver lagen óf hunne bladen uitbreiden en verbeteren. Welk van die twee middelen zij bezigenhet gevolg zal altoos zijnuit breiding van debiet en dus meerdere opbrengst der zegelbe lasting. Wanneer toch de waarde van den inhoud rijst en in overeenstemming komt met den prijs van de waar, zalmenig- een die nu zijne courant alleen op de sociëteit of in het kof- fijhuis inziet, of haar met vier of vijf anderen zamen leest, een eigen abonnement nemen. De plaatselijke couranten zul len meermalen uitkomen en menige gemeentedie nu nog een eigen orgaan mist, zal er dan een zien oprigten. Het zal met het zegel der couranten, wanneer men het tot een zeer laag bedrag terugbrengtgaanals met de brievenposterijeen ontzaggelijke verligting voor het publiek met een aanzien lijke vermeerdering van opbrengst voor de schatkist. Uit het verslag der Provinciale Commissie van onderwijs in Zuid-Holland blijkt, dat de uitslag van de laatste examina is als volgt: In de vakken van gewoon lager onderwijs van de 27 candid, als hoofdonderwijzer toegelaten 16ééne hoofdonderwijzeres toegelaten; van de 53 als hulponderwijzer 30 en van de 19 als hulponderwijzeres 14 toegelaten. - In de Fransche taal 7 van de 29 als onderwijzer en 16 van de 24 als onderwijzeres toegelaten. In de Engelsche taal 5 van de 12 als onderwijzer en 6 van de 10 als onderwijzeres toegelaten. In de Hoog- duitsche taal toegelaten 7 van de 13 als onderwijzer en van 3 allen als onderwijzeres. In de beginselen der wiskunde 9 van de 14, in het teekenen 1 van de 2 en in de gymnastiek van 4 allen als onderwijzer toegelaten. Allen zijn toegelaten voor het onderwijs in de handwerken voor meisjes, als 4 in de handwerken van nut en 12 in die van nut en smaak. - Voor het verder voortgezet onderwijs alle aangenomen voor het Fransch en voor de wiskunde en één als onderwijzer in de na tuurkunde afgewezen. De bekwaamheid van de toegelaten hoofd- en hulpon derwijzers was zeer ongelijk. Te velen nog bezaten niet veel meer kundigheden dan die strikt gevorderd moesten worden- niet weinigen waren er daarentegendie zeer voldoende bewij zen gaven, dat het hun niet aan aanleg ontbrak en dat zij hunnen tijd goed besteed hadden. In de Maandelijksche Vergadering der Leidsche Afdee- ling van de Vereeniging ter bevordering van fabriek- en hand werknijverheid i in Nederland, Donderdag avond te houden, zal behalve andere onderwerpen ook behandeld en besproken wor den het nut der livrets en de pligt der Nijverheid in betrek kin tot het wetsontwerp tot herziening van het Tarief der rechten van in-, uit- en doorvoer. In een brief uit Rembang in Nederl. Indië wordt het volgende gemeld: u De inspectie van den inspecteur Cannemandie zooveel onrust onder de bevolking gesticht en haar bevreesd gemaakt heeft voor de vrijwillige kuituur, heeft ons kwaadzeer veel kwaad gedaan. Daardoor is onder de bevolking een schrik voor het gouvernement verwekt, die niet gemakkelijk te veranderen zal zijn. Het verbod van den resident dat niemand meer voor schotten zal mogen aannemen, is later wel is waar weder in getrokken maar onlangs werd het weder op nieuw gegeven ten opzigten van alle hoofdenzooals loerahs enz. Het blijkt nu duidelijk dat de gouverneur-generaal die onregtmatige han deling heeft bevolendaar de residentdie zijne eerste verkeerde interpretatie van den last om zich niet met de vrije kuituur te bemoeijenhad ingetrokkendaar nu weder op terugkomt, liet gevolg daarvan is dan ook, dat de bevolking zich algemeen hoe langer hoe meer terugtrekt en er weldra geen spoor meer van de vrijwillige cultuur zal over zijn. Wat daarvan de ge volgen zullen zijn, weet God. Die arme Javanen zullen in de eerste plaats het offer van die onwettige en onstaatkundige han deling zijn. - De Minister is als met blindheid geslagen. Wil hij dan de droevige uitkomsten van zijn droevig bestuur we der in het leven roepen Zal hij eerst weder gelooven dat het vernielen van vrijen loontrekkenden arbeid, ook aan die goede bevolking de gelegenheid ontneemt om voor haar bestaan te zorgenwanneer zij onder zijn onwettig stelsel bezwijkt Zul len hem dan eerst de oogen openenwanneer de bevolking weder als onder zijn bestuur, bij honderd duizenden van hon gersnood zal omkomen Ook dat gelooft hij nietofschoon ieder op Java het wist en een jaar vooruit had voorzien. Toen het te laat was en de lijken van die onderdrukte bevolking op 's lands heerenwegen door de jakhalzen werden verslonden, toenja toen eerst gingen hem de oogen openmaar toen ook was geene menschelijke hulp meer mogelijk. Zal hij de Indische geschiedenis weder met zoodanige bloedige bladzijden vullen? Zijn er dan geen Nederlanders meer die eenig gevoel hebben voor die arme ongelukkige bevolking? Hebben zij nog geen besef dat er bloed kleeft aan de millioenenwaarvan zij spoorwegen maken en in weelde leven?" Uit Duisburg wordt gemeld, dat in een op den 12en dezer gehouden algemeene vergadering der actiën-Maatschappij Vulcan is besloten tot liquidatie dezer onderneming. Te dien einde is eene commissie van liquidatie benoemdbestaande uit de heeren J. J. van BraamW. Brewer, L. ArntzDr. F. Hammacher en L. W. Hate. Kort vóór den aanvang dezer vergadering kwam per telegraaf het aanbod van een industrieel inom de geheele zaak over te nemende hypothekenten bedrage van 400,000 thl., te dekken en aan de aandeelhou- 10 pCt. uit te keeren. Uit Frankfort schrijft men, dat den 15en dezer in een klein huis op den Herwesweg aldaar een merkwaardig voorval plaats gehad heeft. Terwijl er een hevig onweder woedde, za ten vier personen op een bovenkamer van dat huis koffij te drinken. Eensklaps zag men boven het hoofd der huisvrouw een helderblaauwe vlam, welke onmiddelijk met een vreesse- lijken knal naar alle rigtingen van het vertrek vonken slin gerde, zonder echter iemand te raken. Onverklaarbaar echter is het, hoe de bliksem, die, hoe korten tijd ook, letterlijk slechts weinige duimen boven het hoofd dier vrouw heenzweefde, zelfs geene buitengewone aandoening bij haar te weeg bragt. Ook het huis heeft weinig geleden. Slechts bespeurde men op de plaats, waar de bliksem door het dak was ingeslagen, eenige digt bij elkander gelegen gaatjes, even alsof er van nabij met schroot op gevuurd was. Volgens een particulier berigt, voorkomende in de Köln. Zeit. heeft de Russische regering den Keizer der Franschen de geruststellende verzekering gegevendat de bijeenkomst te Warschau een vreedzaam karakter heeft en elk denkbeeld eener coalitie tegen Frankrijk te eenemale daaraan vreemd is. In de Ijzergieterij van Michel Thierry en C°. te Mei- derich bij Ruhrort is Vrijdag 11. een stoomketel gesprongen, waardoor eenige werklieden gedood en vele gewond zijn. De uitbarsting was zoo verschrikkelijk, dat een half uur ver de huizen schudden. De verwoesting der gebouwen is vreeselijk, stukken muur, ijzeren platen en andere voorwerpen zijn tot 100 a 200 voeten ver geslingerd.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2