N°. 203. Donderdag 25 October. A°. 1 Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCFMGBLAw. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en ko9t voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cent9, behalve 35 Cent9 zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 ra.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 ra.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbus!igtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 55 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 's avonds te 8 ure 10 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 ure. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeester, dagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. - Th esauriedagelijks van 102 ure. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, '9 morgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 ure. Z. M. heeft benoemd tot Kantonrechter te Oud-Beijer- laud Mr. L. RoelvinkAdvocaat te Aalten, en tot Controleur der dir. bel. en accijnsen te 's HertogenboschJ. Spree te Delftshavente Delftshaven W. F. L. baron van Reede van Oudtshoorn te IJsselstein; te Eindhoven Jhr, E. C. L. van Nispen te Oirschot; te 's Bosch (buitengemeenten) W. G. Hoff man te Amerongente Driebergen, te Dokkum, te Eist en te Axel de surnumerairs J. B. Story van Blokland], Jhr. A. von Bulow, C. M. Visser en B. K. Boom en tot ontvanger te Echt c. a. F. J. Janssens, thans te Neer c. a. Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan G. L. J. van der Hucht als Majoor-Kommandant der dienstdoende Schutterij te Haarlem met vergunning om de uniform en de onderscheidingsteekenen van dien rang te blijven dragen. De Gemeenteraad van 's Hage heeft op voorstel van het raadslid Mr. A. de Pinto besloten de jaarwedde voor de Wet houders te bepalen op 1500 en daartoe aan Gedep. Staten een voorstel te doen. In de Koninklijke Fransche Schouwburg te 's Hage zul len Donderdag avond te half zeven uur worden opgevoerd de opera: Haydée ou te Secret en de vaudeville te code des femmes. I11 een onzer dagbladen wordt gezegddat menige onzer Roomsch-Katholieke landgenooten thans leeft onder den indruk van een schrikbewind dat niet onderdoet voor de schrikbeelden, welke vele Protestanten zich in 1853 tijdens de April-bewegiug van de Roomsche bisschoppen vormden. Even als die in den bissehoppelijken toestel de gewelddadige verdelging van het geloof der vaderen meenden te bespeurenevenzoo vreezet) gene in 1860, bij het instorten van 's Pausen wereldlijke magt, voor den totalen ondergang van hun kerkgenootschap. Dat blad heeft daartegen een woord van geruststelling door te wijzen op den loop der gebeurtenissenwaaruit blijktdat de Voorzienigheid aan Rome de laatste illusie wil ontnemen die het nog mogt koesteren omtrent zijne suprematie over vorsten en volkenterwijl de Paus zich zal tevreden stellen met de geestelijke opper voogdij van de Roomsche kerk. u De Roomsch-Katholieke eeredienst zal vrij blijven in Italië, even als in Frankrijk, België en Nederland; maar even als in die staten zal de priesterheerschappij in Italië een einde nemen de Staat zijne onafhankelijkheid bewaren en aan ieder indi vidu de vrijheden waarborgendie onuitwischbaar in de harten der Westersche volken gedrukt zijn. Wij meenen dat die uit komst niets bedroevends oplevert voor Nederlandsche Staats burgers, al behooren zij ook toevallig tot het Roomsch-Ka- tholieke kerkgenootschap." Prof. Mr. M. des Amorie van der Hoeven te Amster dam houdt telken Maandag's namiddags te twee uur, in de gehoorzaal van het Atheneum aldaar openbare voordragten over de bespiegelende wijsbegeerte. Die van 11. Maandag ken merkte zich in het bijzonder door de omstandigheid, dat de Spreker aan de onder zijn gehoor zich bevindende talrijke leeraars der protestantsche kerkgenootschappen van verschil lende rigtingen vergiffenis vroeg over de bij de vorige voor- dragt te sterke en welligt min gepaste bewoordingen die hij had gebruikt, - welke vraag na een wijl stilte door een hoor baar //ja" van de zitplaats der predikanten werd. beantwoord. Spreker verklaarde gezag te erkennen en een zoon van het protestantisme te zijnofschoon sympathie hebbende voor het catholicisme. Spreker meende, dat in het herhaald schuldbe- lijdenin de'jsacramentele vrijspraak en in de voorbidding der heiligen wel iets navolgenswaardig is gelegen, doch neemt aan als protestantdat het een en ander niet door priesters behoeft te geschieden maar ook de leek kan helpen en het gebed van den zondaar zelf. In de Nederlandsche Spectator komt de volgende uitval tegen.de Nederlandsche dagbladpers voor: Zoowel in Sardinië als in de onlangs daarbij ingelijfde gewesten had ik gelegen heid vele couranten in te zien. Bijna allen - in de meeste groote steden verschijnen drie of vier dagbladendikwijls van grooten omvang - zijn uitmuntend geredigeerd en vormen daardoor een beschamend voorbeeld voor de dagbladpers in ons vaderland, het land, waar de eerste couranten van Europa het licht zagen waar sedert eeuwen drukpersvrijheid inheemsch is en evenwel de hoofdtaak van een dagbladhet mededeelen van nieuwstijdingen, zoo verbazend slecht wordt uitgevoerd, door eenvoudig zonder eenig oordeel of zelfstandige rigting allerlei berigten uit buitenlandsche bladen over te nemen." De Nederlandsche dagbladpers moet zich dit verwijt getroos ten omdat het een waar verwijt is. Het is waar, dat onze journalistiek, bijzonder op dit punt, op een lagen trap staat. Maar de Nederlandsche pers kan tot hare verschooning aan voeren, dat de oorzaak, waarom zij zoo achterlijk is, voor

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1