N°. 199. Zaturdag 20 October. A0. 18MI3: 0Ï Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLA -A Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Sehiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusiigtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 55 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 's avonds te 8 ure 10 min. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 ure. - Commissie van FabricageDingsdag te 12 ure. - Burgemeesterdagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 ure. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 ure. -Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 9^-10 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsendagelijks \an 91 ure en van 36 ure. Kautoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 ure. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Odilienberg A. S. A. H. van de Weegh, thans te Groesbeek, en te Groesbeek Jhr. J. A. H. de Lanoy, voormalig officier der infanterie, thans commies te Zaandam. Z. M. den Koning heeft de proefneming van het geschut op het strand te Scheveningen bijgewoond. Dezer dagen zijn te 's Hage uit Warschau voor Z. M. den Koning vier witte paarden van edel ras ontvangen. Men verneemt dat de kap. Netscher van het 7e reg. in fanterie, ingevolge zijne aanvrage, door.Z. M. voor een jaar op nonactiviteit is gesteld. Men verneemt dat de 2e luitenant de Paauw, plaatselijk adjudant der 2e klasse alhier, in dezen rang is verplaatst ge worden naar Rotterdam, ter vervanging van den aldaar in de vorige week overleden le luitenant plaatselijk adjudant Jager. Men schrijft uit 's Hage Zooals bereids gemeld is, heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in de Zitting van 16 dezer, met 40 tegen 20 stemmen aangenomenhet voorstel harer commissie, en alzoo het volgende besluit genomen: //De Kamer, na kennis genomen te hebben van de algemeene grondslagenvoor welke de gouvernementssuikercultuur, alsmede de fabricatie van suiker op Java wordt in stand gehouden handhaaft haar besluit van 11 Mei jl., waarbij zij heeft verklaard van oordeel te zijndat er behoefte bestaat om de regels voor de uitgifte van cultuur contracten in Nederlandsch Indie te stellen door de Wet." In hare zitting van 17 dezer heeft de Kamer met 44 tegen 15 stemmen verklaard, //dat in de bij missive van 20Julijjl. door den Minister van Koloniën overgelegde stukken geene gronden gevonden worden die de overeenkomst van 14 Mei I860 konden aanraden en dat mitsdien de belangen van den Staat door het sluiten daarvan zijn uit bet oog verloren." Wij meenen te moeten doen opmerken dat de Minister van Koloniën van het votum der Kamer in dezen geen quaes- tie van vertrouwen heeft gemaakt. //Ik wil de quaestie der re geling van de suikercultuur - zeide de Minister in zijne rede van 15 dezer - en de dading wegens Pangka beschouwen als op zich zelf staande zakenbeheerscht door verschillende ante cedenten en nevenorastandigheden. Ik zeg dat niet Mijne Hee- ren, omdat ik de behoefte, de dringende behoefte niet zou gevoelente wetenof mijne rigting door de Kamer wordt gedeeldhet tegendeel is waar. Die rigting wordt dagelijks in het openbaar op het hevigst bestreden en mijne daden op de lonendste wijze gegispt. Ik kan er slechts één antwoord op geven: de ondersteuning der Volksvertegenwoordiging. Ik ga- noot die tot dusverre; moet ik die voor de toekomst derven, ik zou mij met de leiding der koloniale zaken noch kunnen noch willen blijven belasten. Ik verlang dus dat spoedig eene openhartige en grondige discussie met eene daarop voorbereide en voltallige Kamer daarover plaats hebbe. En aan het slot zijner rede, na de blootlegging van zijne rigting, zeide hij: //Ziedaar, Mijne Heerenhet programma, waarop ik uwe ondersteuning bepaaldelijk zal vragenwaarmede ik toil staan of vallen. Tot instandhouding daarvan zou ik zoo mijne krachten het toelatenmij nog langer een leven van zorg, van opoffering, ook van miskenning getroosten; maar mijne overtuiging verzaken, dat niet, voor niemand en voor niets." Hieruit blijkt alzoo, dat de Minister Rochussen een nadere gelegenheid afwachthetzij bij de begrooting voor 1861, hetzij bij die over het ontwerp tot vaststelling van het koloniaal batig slot, om een votum van vertrouwen of van wantrouwen van de vertegenwoordiging te vragen. Den 16en dezer werd voor den Hoogen Raad behandeld de zaak van W. van Dijk, handelaar in wijn en sterken dran ken te Groningen, vervolgd: 1°. wegens verzuim van aangifte op l Jan. 11. van de bij hem voorhanden belastbare dranken, overeenkomstig het voorschrift van de verordening op de in vordering der plaatselijke belastingen op den wijn en de sterke dranken in de gemeenten der provincie Groningenmet uit zondering van de gemeente Meeden2°. wegens weigering van visitatie op 10 Jan. 11. Ten opzigte van het eerste feit is van Dijk zoo door de Rechtbank als door het Hof van Groningen van alle rechtsvervolging ontslagen op gronddat de gemelde belastingverordeningblijkens hare plaatsing in de Groninger Courant van 1 Jan. 1S60, eerst dien dag, en niet, zoo al6 de verordening inhoudt, op 31 Dec. 1859 is afgekondigd, zoodat hij niet op 1 Jan. 1860 heeft kunnen werken. Wegens het tweede feit is hij in eersten aanleg en in hooger beroep tot 50 boete veroordeeld. Tegen het arrest van het hof in Groningen van 25 Junij 11. zijn in cassatie gekomen de proo. gen. bij dat Hof, voor zoover het ontslag van rechtsvervol ging, van Dijk, voor zoover de veroordeeling betreft. "Voor den gereq. en req. trad voor den II. R. op de heer Mr, S.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1