Laatste Berigten. Buitenlandsch Nieuws. ten gebruike aan den Staat worden gegeventerwijl het gebouw in de Zuilingstraatthans ingerigt tot magazijn van kleeding en wapening, mede aan den Staat overgaat, zoo lang de Ge meente aan dat gebouw of aan den grond geen behoefte mogt hebben. Ds. K. F. Ternooy Apèl zal op 4 Nov. a. s. des avonds, in de Nieuwe Kerk te Delft, zijn afscheidsrede houden. Op 11 Nov. daaraanvolgende zal Z. W. E. des avonds in de Nieuwe Kerk te Amsterdam worden bevestigd en den 14en, mede des avonds, aldaar zijn intreêrede houden. De Vereeniging Handwerksbloei te Arnhem heeft beslo ten zich te wenden tot den Burgemeester, ten einde te bewer ken, dat de verpligting der ambachtsgezellen tot het houden van gedragboekjes (livretten) bij politieverordening worde vast gesteld daar het geen twijfel lijdtdat zulk een maatregel gunstig werken kan op den ijver en het eergevoel der werk lieden,^ Uit Overijssel schrijft men het volgende Men zegt dat bij de Hooge Regering het plan in overwe ging zou zijn om het tegenwoordige bedelaars-gesticht te Om- merschans op te heffende heerlijke en weelderige landerijen te verkoopen en om vervolgens al de daar verpleegde personen te verplaatsen naar de gestichten te Veenhui^n, ten einde aldaar voortaan alles te vereenigen. Onder de redenendie tot dezen maatregel zouden leidennoemt men o. a., dat daar zich thans te Ommerschans geen veenderijen meer bevinden, men alle brandstoffen moet koopenterwijl men daarvan te Veenhuizen overvloed "heeft. Ook zouden de tegenwoordige vele transportgélden tot deze opheffing bijdragen. Wat daarvan echter ook zij wanneer men tot de opheffing en den verkoop overging, dan zullen de schoone en uitgestrekte gronden on getwijfeld veel opbrengen. Wij hebben hooren begrooten, dat daarop tusschen de 40 en 50 groote boerenplaatsen kunnen gezet worden. De Illust. Zeit. meldt, dat aan het plan, door den stede lijken Raad van Keulen ontworpen om een kasteel met onder- hoorigheden gelegen aan den Rijn als eersten prijs uitterei- ken bij den jongsten aldaar gehouden wedstrijd met de buks geen gevolg is gegevenuit hoofde de vereischte som niet was bijeengebragt om het landgoed aan te koopen. Men ver neemt dat de heer Grisart te Delft zijn aanspraken op den eerstenprijs, des noods langs den weg van rechten, zal doen gelden. Bij de plaats gehad hebbende loterij ten behoeve van een behoeftige fatsoenlijke Weduwe door de HH. van der Hoek en Schreuder en van Baak gehouden zijn de drie hoogste prijzen gevallen op de volgende Nommers, als: op N°. 127 de Schilderij van Koekkoek; - op N°. 1 Gezigten van Neêr- lands-Indie door van der Velde en op N°. 208 Heldendaden der Nederlanders ter Zee door Mr. J. C. de Jonge. Door den Gouverneur-Generaal van Neêrlands Indie is benoemd tot controleur der 1® klasse bij het binnenlandsch bestuur te Palembang A. Pruys van der Hoeven. Er zijn min gunstige tijdingen van Banjermassing. De vrees, dat de strijd aldaar niet als genoegzaam geëindigd mogt worden beschouwd en dat er aan geen duurzame rust te denken viel vóór de hoofden van den opstand zouden zijn onschade lijk gemaaktschijnt te worden bewaarheid. Een groot aantal opstandelingen heeft zich in de nabijheid van Amonthay weder vereenigd en bereidt zich voor om aanvallenderwijze le werk te gaau. Wel zijn dadelijk maatregelen genomen om hen ten on der te brengenwel twijfelen wij niet of onze dappere troepen zullen ook nu zege behalen- maar het blijkt toch uit dit feit, hoe weinig de vijand zich nog ter nedergeslagen gevoelt, hoe weinig het eigenlijk afdoet hem hier en daar op de vlugt te jagenzijn kampongs in brand te steken en hen die niet hard genoeg wegloopen dood te schietenzoolang de invloed van boven niet gefnuikt geworden is. De noodzakelijkheid van meer energieke maatregelen om dat doel te bereiken wordt ook door den kommandant der expeditie ingezienzoo het ten minste waar is dat hij een aanzienlijke versterking heeft aangevraagd. Gelukkig bestaat er een groot vertrouwen op Zijn Exc. den luitenant-generaal, kommandant van het Indisch leger; men behoeft niet te vreezen dat hij doortastende middelen waar ze noodig zijn, ongebruikt laten zal. Extract uit een particulieren brief, gedateerd Batavia 23 Aug. i860. Hoewel ik pas per vorige mail geschreven hebzijn er echter heden redenen, die ik belangrijk genoeg acht, om u,in afwij king van mijn gewoonte om u in het begin der maand te schrijven, zulks heden te doen. De voornaamste is, dat gij bij ontvangst dezer mail wederom bijzondere voorvallen in de Couranten zult vermeld ziende ondervinding leert ons, dat die voorvallen steeds verkeerd wor den overgebragtveranderd en vergrooten mogelijk zoude u dat ongerust maken, en daarom zal ik u schrijven hoe de za ken hier staan. Vrijdag 17 Aug. is alhier op Batavia een telegram aan de regering gezonden, komende van Samarang, het berigt inhoudende dat Donderdag 's avonds aldaar een opstand was uitgebarsten in een der kazernes, en zulks onder de vreemde Europesche soldatenvoornamelijk Italianen en Zwitsers. Aangezien het complot verraden is, hebben de in tijds genomene maatregelen dit oproer gemakkelijk onderdrukt. De belhamels zijn gevangen genomen en tengevolge van een fiks en krachtig besluit door de regering genomen om die bel hamels volgens militaire wetten te rechtenzijn de hoofdaan- leggers, ten getale van 36 personen reeds Maandag 21 Aug. opgehangen, ten minste als men de geruchten gelooven mag, want officieel is dat nog niet bekend. Ook te Soerabaija en te Ambarawa waren complotten. - Te Soerabaija bestond het voor nemen het kruidmagazijn in de lucht te doen vliegeneu dan van de verwarring gebruik makende zich van die 3tad mees ter te maken. Op Ambarawa zouden zij zich hebben willen empareren van de Artillerie; alles is echter ontdekt en gelukkig verijdeld. Op Batavia heb ik van niets gehoord. Misschien had die zamen- zwering daar geen vertakking. Althans hier is niets gebeurd. Te Samarang was de Schutterij van des avonds 8 tot 's mor gens 3 uur onder de wapenen. Er moet daar fiks gevochten zijn, want, naar men zegt, vielen er 9 dooden. Diverse burgers, die zich door dapperheid daar 'onderscheiden' hebbenzullen worden voorgedragen voor de Militaire Willems-Orde. Al dat laatste zijn geruchten. Een ieder is hier brandend nieuwsgie rig om nieuwe officieele gedetailleerde berigten. Wanneer men soms in Holland al deze berigten zoo va rieerde, dan zou men u veel kunnen vertellen van Batavia, en ten einde u dus gerust te stellenschrijf ik u de zaak zoover als wij daar op Batavia van weten. De warmte is tegenwoordig te Curasao ondragelijk, waar door vele koortsen heerschen. De Creolen hebben tegenwoor dig een soort van ziekte Kaatdsjeèta genaamd, waarvan de Hollanders en alle vreemdelingen uitgesloten blijvenhet is eene hevige opzwelling aan 't ligchaam 't zij hier of daar, waarmede men 8 dagen mooi is en waaraan reeds onnoemlijk veel personen en vooral kinderen gestorven zijn. Heden heeft de Tweede Kamer der Staten-generaal na uit gebreide discussie, met 44 tegen 15 stemmen aangenomen het 2e punt der conclusie van het rapport der commissie over de zaak der regeling van de gouvernements-suikercultuur op Java en de onderneming Pangka in het bijzonder. Dat 2e punt der bedoelde conclusie luidt aldus: «De Kamer verklaartdat in de bij de missive van 20 Julij jl. door den Minister van Kolo niën overgelegde stukken geene gronden gevonden worden die de overeenkomst van 14 Mei 1860 konden aanradenen dat mitsdien de belangen van den Staat door het sluiten daar van zijn uit het oog verloren." Tegen stemden de heereu van Frank, Hoekwater, Elout, van Lijnden, Kien, Taets van Amerongen, SchimmelpenninckBegram, Mackay, van Asch van Wijck, Hoffman, van Foreest, de Brauw, Mijer en de President. De Fransche oorlogschepen op de kust van Syrië zullen wegens het stormachtige winterweder van daar teruggeroepen wordende liniestoomer Donaioerth wordt reeds in Frankrijk verwacht; de Redoutable is van Beyruth naar Napels vertrok ken. Slechts een fregat, een korvet en twee stoomjagten zul'

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2