F. J, Weijgand dz O., Sammtliche Werke. Buitenlandsch Nieuws. Advertentiën. VLEUGEL-PIANO'S DE FIRM Hofleveranciers en der Koninklijke Muzijkschool, 1805 I860, FKANSCHE PlAMiNO'S, NB. Voor aUe Piano's wordt Ge garandeerd. De MaatschappijDe Voorzorg. geschenke gegeven en die een allerzonderlingst geheel vormden. Zijn gevolg bestond uit eenige kapiteins en anderen, voorzien van hunne waardigheidsteekenen. Nadat hij aan Z. E. den Gou verneur en den heer Commissaris des Konings voor de W. I. Wetgeving voorgesteld was, en inmiddels op een daartoe af gesproken sein de kommandant van het Fransch etablissement St Louis zich op Albina vervoegd hadwerd de kwestie behandeld: de vraag of de Boni-negers al dan niet op Fransch grondgebied wonen, en, in het eerste geval, krachtens welke inagt de Aucaners aan Fransche onderdanen beletten willen, om met de Boni-negers in aanraking te komen In weinige oogenblikken werd alles naar genoegen der partijen uitgemaakt. Z. E. de Gouverneur gaf bij die gelegenheid aan het Opper hoofd Bijman te kennendatbijaldien de Boni-negers als Nederlandsche onderdanen wenschen aangemerkt te zijn, zij slechts een terrein behoeven te kiezen, hetzij langs de boor den van de Beneden Marowijne of elders in de kolonie Su riname en zich aldaar te vestigen. Ten overvloede bepaalde Z. E., dat de meening der Boni-negers daarover nader, van wege het Nederlandsch en Fransch Gouvernement, in over weging zoude genomen worden. Bij deze gelegenheid werd door het Groot-Opperhoofd Bij man tot staving, dat de heerschappij, welke door de Aucaners over de Boni-negers wordt uitgeoefend, rechtmatig iseen zil veren vergulde ringkraag getoond, waarop, en relieftwee negerkoppennamelijk die van de rebelopperhoofden Boni en Cromantijn Cajo, prijkten met het volgend opschrift: h In remembrance of the faithfull services of the head chief tain of the Aucaner, named Bomboe, in the year 1790 and 1791, by delivering the beads of the two celebrated chieftains of the Bushnegroes Bonnie and Croraantin Cajo, Given bij His Ex cellency the Governor General Bonham and Goot of Surinam." Men gaf hem echter te verstaan, dat dit opschrift volstrekt geen bewijs oplevert, dat de bewering der Aucaners juist is. De Gouverneur en gezelschap zich na deze conferentie aan boord van de Vice-Admiraal Rijk ingescheept hebhendewerd de terugreis naar Paramaribo te 12 uur op den middag aan vaard. Te 4 uur bevond men zich in zee, zette koers naar de rivier Suriname, alwaar men in den vroegen morgen van den 8e" Sept. aankwam. Te Turin loopt het geruchtdat het Sardinische Kabinet voornemens is, wanneer Venetie niet binnen zes maanden de verlangde vrijheid langs diplomatieken weg verkrijgt, alsdan dat gebied aan te vallen. Aan de Universiteit te Heidelberg zijn thans vier Isra ëlitische hoogleeraren: de heeren Moos en Oppenheim aan de Medische, Dr. Goldschmidt aan de Juridische en Dr. Weill aan de Philologische faculteit. Bij Keizerlijk decreet is bepaalddat er te Parijs een nieuwe operazaal zal worden gebouwd. Het ontwerp voor den aanleg van een spoorweg rondom Parijs op den linkeroever der Seine is thans gereed. De weg zal 10389 raètres lengte hebben en met inbegrip der bruggen en andere architectonische werkenonder welke een fraaije brug over de Seine, 21 millioen francs kosten. Men heeft plan op dezen weg vier stations opterigten. Bij gerechtelijke acte zijn thans Hermann Jung en Moi- ses Basevi beschuldigd van bjdrog en verleiding tot misbruik van ambtelijk gezag, als hebbende aan ijlen generaal Eynat- ten aanzienlijke geschenken ter hand gesteld, ter erlangiug van toestemming voor de leverancie van 20,000 slagtossen enz., alsmede wegens het sluiteu van gefingeerde contracten het afhandig maken van fl. 649,952, bij wijze van schade loosstelling, en van fl. 35,000 tot vernietiging dier contracten, door welker gedeeltelijke voldoening der militaire administratie reeds eene schade van 2 millioen was aangedaan. August Lolly is van medepligtigheid daaraanen Moriz Jung alleen van me- depligtigheid aan bedrog beschuldigd. Zij zijn allen voortvlugtig# brengen hunne geëerde Begunstigers ter kennis, dat in hun MAGAZIJN thans voorhanden zijn de SCHOONSTE uit de Fabrijk van ERARD, zoo wel Concert als 8aloilwijders uitsluitend Eerste dualiteit ^Construction Riche et Ordinaire.) Alle deze worden geleverd voor de zelfde prijzen als hebbende nimmer als huur Instumenten diensten gedaan) als ze door zijne respectieve Fabrijkanten zijn vast gesteld. Indien er immer in onze Hoofdstad eene zaak is opgerigt, welke de belangstelling van het algeraeeu verdient, dan voorzeker is het de Onderlinge Waarborg voor Weduwen. Te meer moet de aandacht daarop gevestigd ztjnals men in aanmerking neemt, hoe- Vele zoogenaamde Maatschappijenzijn te niet gegaan en reeds tot de geschiedenis behooren, en wel hoofdzakelijk omdat op het beheer van sommigen zeer veel viel aante- merken en wederom anderen, die trots goeden raad betweterig voortgingen, engagemen ten te sluitenwelke klaarblijkelijk voor het vervolg de uitkomst moesten opleve ren, dat aan die gesloten overeenkomsten geen gestand zoude kunnen gedaan worden. Hoe ongelukkig dit ook voor vele dui zenden zijn moge, is het echter niet te ontkennendat uit die voorbeelden we derom iets goeds geboren wordt. Wij be doelen de oprigting der Maatschappij de Voorzorg als Onderlinge Verzekering van Weduwen-Fensioenen. Naar het ons is voorgekomenis deze eene der beste wijzen van Verzekeren. In deze toch schraagt de eende ondersteu ning van den ander, en terwijl in de eerste jaren het evenredigheids-bedrag of quotum bij wijze van contributie zoodanig is be paald, dat daardoor een belangrijk kapitaal als reserve-fonds kan worden daargesteld, bestaat er geene vrees, dat die omslag in de statuten derzelve bedoeld in de eerste tijden eenige verhooging zal behoeven te ondergaan. Met het oog op het algemeen belang hebben wij getracht zoo veel in ons is ons te vergewissen en zijn jlaarbij tot het resultaat gekomen: Het bewijs is geleverd, dat eene zooda nige Maatschappij, ofschoon op vaste pre mie gegrond, met eene veel mindere Contri butie 33 jaren bestaan heeft. Als men nu opmerkt, dat de Maatscha.ppij de Voorzorg van den aanvang af meer dan 30 pCt. meer op haren omslag brengt dan zij in tegenoverstelling der bedoeldegeene uit gaven heeft aau Begrafeniskosten maar daarentegen één en half jaar stelt als proef tijd van den gezondheidstoestand van den deelnemer, voor zijne eventuele weduwe regt op het volle genot van het pensioen verkrijgt, dan is de verkoudiug dat deze meer dan 45 jaren in dezer voege zoude kunnen bestaan (ofschoon genoemde Sta tuten het regt geven om in jaren van Epi demie ook'daarvoor aan de onderlinge deelhebbers vergoeding te vragen). Voegt men hierbij 30 a 35 jaren als den leeftijd, op welke men behoefte begint te krijgen aan zoodanige deelneming, dan volgt hieruit, dat zij voor langer dan een menschen- leeftijd bestaanbaar isen dit is voldoende, immers toch ontstaat alsdan wederom een geheel nieuw geslacht. Overigens strekt de bepaling, dat ook de leden, gerepresen teerd door gedelegeerden, onderling me dewerken tot opbouwing en vestiging van het belang, dat elk dierbaar moet zijn, tot waarborg, dat men een gerust vertrouwen mag stellen in het goede beheer, voor het welk de namen der Directieals mannen met dergelijke soort van administratie ten volle bekend, ten zeerste pleiten. Het is daarom onze overtuiging dat wij een elk gerust kunnen toeroepen: neemt deel in de Onderlinge Maatschappij de Voor zorgen verzekert bij die Maatschappij het tijdelijke lot uwer na te laten weduwe. ■ff. HËIMË'S (Taschen-Aii§gabe.) De volgende Werken zijn tot den ge ringen prijs van f 1.25 per Deeltje afzon derlijk te bekomen Reisebilder, 4 Th.; Vermischte Schrift

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 3