De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal de vérzekering gegeven, dat de Regering alle gepaste middelen te baat neemt, om de afschaffing of vermindering der Rijntollen te bevorderen en dat er meer uitzigt bestaat dan vroeger, om tot dit gewenschte doel te geraken. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Nederlandsche regering ook moet hebben toegestemd in de betaling van haar aandeel ter opheffing van den Stadertol, die ten behoeve van Hanover wordt opgebragt. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is rondge deeld een adres van de Kamer van Koophandel en fabrieken te 's Hertogenboschwaarin zij herinnert, dat zij in de maand Julij 1858 de vrijheid nam, door tusschenkomst van den heer Commissaris des Konings in Noordbrabant, een verzoek tot de Hooge regering te rigtenopdat het Z. M. den Koning en HD. Regering mogt behagentot de afschaffing van de Rijkstollen overtegaan. Ook nu neemt zij de vrijheid de Tweede Kamer te verzoekenharen wensch, op vele beschouwingen van algemeen belang gegrondin gunstige overweging te nemen en van de Regering een wetsontwerp tot afschaffing der hef fing van tol- of barrière-gelden op 's Rijks openbare wegen te provoceren. lu de Zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden van gisteren heeft de heer advokaat-generaal Römer zijne con clusie voorgedragen in de zaken van de heeren J. H. v. M. en H. U. U. Apothekers te Amsterdam requiranten in cassatie tegen vonnissen der rechtbank aldaar. Advokaat-ge neraal heeft geconcludeerd tot vernietiging der beklaagde von nissen alleen wat de qualificatie en opgelegde boete betreften dat de Raad, ten principale recht doende, met verbetering dier quaiificatiehet bewezen feit zal qualificeren het als apo theker uitoefenen van een anderen tak van geneeskunde dan waartoe hij gerechtigd was, terwijl ten deze van geen vroe gere veroordeeling was geblekenen de requiranten te dier zake zal veroordeelen in eene geldboete van 25 en in de kosten. De uitspraak is bepaald op 30 Oct. a. s. In de vorige week week is te Woudrichem een paar in den echt getredendat reeds voor bijna 22 jaren zou ge trouwd zijn na de twee gewone huwelijksaf kondigenmaar toen eensklaps besloot dit niet te doen, om reden de moeder des bruidegoms tegen het huwelijk was. Thans ligt die moeder krank en kon niet gerust sterven vóór het toenmaals gepro jecteerd huwelijk voltrokken waszoodat de gelievendie elk ander steeds getrouw zijn gebleven, hun verlangen bevredigd zagen. Zij tellen te zamen 98 jaar. Men verzekertdat eerstdaags Dr. RobertsonGerefor meerd predikant aan de Kaap, ook binnen Leiden eene open bare voordragt zal houden over de uitbreiding van het Chris tendom onder de Kaffers. Dr. Chronik zal te Amsterdam een reeks van voorle zingen houden voor beminnaren vau letterkundewaarvan de eerste zullen gewijd zijn aan Gottfried Ephraïra Lessing. In middels zal hij voortgaan met zijn gewone predikatiën en het houden van godsdienstige vergaderingen. Ds. H. S. Leenmans en J. Broekhuizenpredikanten bij de Hervormde gemeenten te Hellevoetsluis en te Otterlo heb ben een beroep ontvangen naar de Kaap de Goede Hoop. Ds. J. li. Gunning, oudste predikant bij de Hervormde Gemeente te Leeuwarden heeft 11. Zondag, zijne 25-jarige evangeliedienst aldaar gevierd met een rede over Coloss. I: 9—12. De geschiedenis van het suikercontract Pangka, waarover thans de beraadslagingen in de Tweede Kamer loopen, is wel waardig meer bekend te wordenopdat de overtuiging ook te algemeener zij, van welk belang het is, dat de Volksvertegen woordigers zich met zulke onderwerpen bezig houden. Wij vin den daarvan een beknopt overzigt in het daaromtrent uitge- bragt verslag der commissie, van den volgenden inhoud: De heer van Vloten" (de contractant met wien het gou vernement proces voerde) was alzoo aan het gouvernement nog schuldig 215,782. En nu wordt deze som hem niet al leen kwijtgescholden, maar hem wordt nog bovendien eene som van 103,000 aan contanten uitgekeerd. Hem wordt dus eene som van 318,782 afgestaan. En wat erlangt het gou vernement daarvoor Niets hoegenaamdniets anders dan dat de heer van Vloten afziet van 't appèl op den Hoogen Raad van een arrest van het Hoog-Gerechtshof, waarbij de schade vergoeding, die hij krachtens een arrest van den Hoogen Raad moest uitkeeren op het zoo even vermelde cijfer was vastge steld. Die schadevergoeding zouvolgens het arrest van het Hoog-Gerechtshof, moeten bedragen f 318.782, maar het gouvernement neemt genoegen met f 103,000! En dat ge schiedt alleen om een appèl op den Hoogen Raad af te koo- pen voor den afloop waarvan naar het voorkomt, weinig vrees behoefde te bestaanOm het appèldat door den heer van Vloten bij den Hoogen Raad was ingesteldTe ontgaan heeft het gouvernement in de vier eerste artikelen dezer dading zich reeds eene opoffering getroost van meer dan drie tonnen gouds, welke bij het arrest van het Hoog-Gerechts hof aan den Staat waren toegewezen. Maar in het oog der Regering schijnt die som nog te laag; voor dat appèl is zij zoo bevreesd, dat zij bovendien op nieuw hetzelfde suikercon tract geeft aan denzelfden persoonmet wien zij over datzelfde contract jaren lang, tot groote schade van de bevolking en de schatkist, zooveel moeijelijkhehen en onaangenaamheden heeft gehad. Dat contract geeft zij ten geschenkealléén om een som van f 103,000, die haar overblijft van de verkochte fa briek te kunnen behouden. Immers dat alleen verkrijgt zij door deze transactie. Indien zij niet had getransigneerdindien zij had voortgedrocedeerden indien zij alle nog denkbare processen in deze zaak had verloren (voorzeker een ondenk baar geval), dan had zij die 103,000 moeten teruggeven, maar dan had zij nog altoos het suikercontract Pangka gehad! Immers wat er ook mogt gebeurendat contract was onher roepelijk onthoudendaarop was niet terug te komen en dat contract kon de Regering dns op nieuw sluiten met wien zij wilde dat kon zij ten allen tijde, daaromtrent was zij volko men vrij," - Volgens telegrafische berigten van Batavia zijn bij den opstand der Zwitsersche soldaten te Samarang 9 manschap pen gedood en 35 veroordeeld tot den galg. - Ook op Java zijn pogingen tot opstand onder de vreemde soldaten ontdekt. De oorlog op Borneo wordt met gunstig gevolg voortgezet. Uit Schanghay wordt berigt, dat de opstandelingen een aanval hebben gedaan maar teruggeslagen zijn. - De vreem delingen hebben een corps vrijwilligers gevormd. De Franscli- Engelsche krijgsmagt is te Pestang ontscheept en heeft de noordelijke en zuidelijke forten bezet, die zij verlaten vond. Zij hebben daarop het kamp der Tartken aangetast, deze daaruit verdreven en voorts genaderd tot de Tahufortenmet het plan die aantevallen. De Chinezen bereiden zich op we derstand voor. De dagbladen van Suriname behelzen breedvoerige aan- teekeningen der reis door Z. E. den Gouverneur naar den Franschen oever van de Marowijne gedaan, alwaar Z. E. door den Franschen Gouverneur en verdere autoriteiten weder met de meeste hoffelijkheid werd ontvangen en van dien landvoogd en echtgenoot de verzekering ontving, dat beiden eerlang een tegenbezoek in Suriname dachten te brengen. De Nederland sche landvoogd bezocht de onderscheiden etablissementen en werd op dezen togt ook begroet, door het hoofd der Aucaner boschnegers, met welk hoofd Z. E. een belangrijk onderhoud had over de heerschappijdie hij beweerde rechtmatig uitte- oefeneti over de Boni- en Coamantiju-boschnegers. Men leest wegens dit onderhoud het volgendeOp dien morgen van den 6en Sept. werden de geschenken, die daartoe van Paramaribo waren medegenomen, uitgedeeld aan de Indianen, die zich ver dienstelijk hebben gemaakt. De landvoogd wenschte nu de terugreis naar de stad te aan vaarden, doch toen het berigt werd aangebragt dat het Groot- Opperhoofd der Aucanerboschnegers in aantogt was, besloot Z. E. tot den volgenden dag te verwijlenten einde het voor gestelde onderhoud te doen plaats vinden. Omstreeks 6 uur den volgenden morgen hoorde men het sein der nadering van het Groot-Opperhoofd der Aucanerboschne gers Bijman; eenige oogenblikken daarna waren de kano's zigtbaar. Die van het Groot-Opperhoofd was met de Neder landsche vlag versierd. Het Opperhoofd zelf in een oude ge- neraals-uniform uitgedoscht met een paar onechte kapiteins epauletten ouden generaals-hoed met veeren en den oranje-sjerp, objecten van zeer oude dagteekening hem van tijd tot tijd teu

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2