Buitenlandsch Nieuws. dan het batig slot? waar blijven onze spoorwegen, onze wa terwegen, onze vloot, ons leger? waar blijft geheel Nederland? De heerlijke rijksdaalders winnen het van de heerlijke recht vaardigheid. Het tweede rapport der Commissie, benoemd in de Al- gemeene Vergadering der Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid in 1859 uitgebragt in de Vergadering van 1S60, is van den volgenden inhoud: De Commissie, benoemd in de Algemeene Vergadering van 1859 om te praeadviseerenis ge reed de uitkomsten van haar onderzoek aan deze vergadering medetedeelen. Haar verslag splitst zich in drie deelen. Het eerste betreft het schoolverzuim der kinderen, van S14 jarigen leeftijd. Deze klagt, in vele gemeenten van ons vaderlandbij gebreke vaneen schoolpligt, aangeheven, zooals gebleken is uit de me- dedeelingen van verschillende afgevaardigden in de Algemeene Vergadering van 1859, en ook uit de missive van den 2en Junij 1859 van het lid der Maatschappij, den heer J. A. van der Burgh, wordt niet zonder grond, vooral te Leiden, gehoord: een gemeente, alwaar vele takken van industrie sedert on heugelijke jaren op een uitgebreide schaal worden uitgeoefend. In vele gemeenten van ons vaderland heeft men vele scho len van bijzonderen aard gesticht, ten einde aan de ouders het schoolgaan der kinderen begeerlijk en aan de laatsten aan genaam te maken; doch vele ouders, die liever begeeren dat hunne kinderen op fabrieken of ambachten loon verdieneu, zenden ze daarheen en houden ze van de scholen terug. De gemakkelijke wijze, waarop de kinderen op sommige fabrieken en ambachten worden opgenomendraagt zeker veel bij tot dat grove misbruik. Die klagt wordt ook in het buitenland aangehevenvan daar dat de meeste regeringen een schoolpligt hebben verordend. Ook in Belgie wordt in den laatsten tijd hierop ernstig aan gedrongen en ten gevolge van een adres door de industri- eelen van de fabriekstad Gent ingediend, ondersteund door een veertigtal kamers van koophandel en philanthropische in stellingen is de regering van Belgie er op uit, een wet te verordenen over het schoolgaan en den arbeid der kinderen in fabrieken. Over het algemeen gaan de kinderen van 36 jaren bier te lande en bepaaldelijk te Leiden zeer geregeld school. Doch naauwelijks hebben de kinderen 10 jaren bereiktof het schoolverzuim openbaart zich zoo erg, dat meer dan de helft der kinderen terugblijft; en zij, die nog schoolgaan, worden veelal door de bedeeling, aan de ouders verstrekt, daartoe ge dwongen. Die toestand is onhoudbaar en benadeelt de arbeidende klasse op een bedroevende wijze. Jaren lang heeft dit kwaad bestaan maar door de toeneming en uitbreiding der indus- trieele krachten in ons vaderland is dit verergerd. {Worclt vervolgd). Men schrijft uit Rome, aan de TijdN. H. Ct. dd. 6 Oct. jl. //Hiernevens ontvangt ge een verhaal van een Amsterdam mer, die op een voetreis in Umbrie door de Sardinische troe pen aangegrepende gelegenheid heeft gehad om te ondervin den welke soort van vrijheid en welke soort van volkenrecht door hen in Europa wordt ingevoerd. De man, een leek, die van een behoorlijken Nederlandschen pas was voorzien, had een uitstap gemaakt in Umbrie, om er zoowel de schoone natuur als de schoone kunsten te bewonderen. De inval der Sardiniers verraste hem te Spoleto, waar hij, hoewel zijn papieren in orde warenwerd aangegrepenin het kot van een gevangenis geworpen, gedurende 5 dagen op water en brood gezet, door het geboefte der opstandelingen in zijn hol bezocht, bespot en bedreigd, eindelijk op den 6en dag zijne vrijheid herkreeg. Bij zijn terugkomst te Rome heeft de zoo gruwelijk mishandelde Amsterdammer een klagt ingediend bij den Nederlandschen gezant, die, zoo ik vertrouw, niet zal nalaten schadevergoe ding te eischen voor tijdverlies, kosten en smadelijke bejege ning aan een vrijen en inoffensieven Nederlander op een neu traal grondgebied aangedaan. Ik verzoek u, dit wederrechtelijk geweld jegens een onzer landgenootenzonder dat daartoe door hem eenige reden was gegeven, ten spijt van de bescher ming hem door zijn Nederlandschen pas verleend, gepleegd openbaar te maken, opdat de zaak kome onder de oogen van den Minister van Buitenlandsche Zakenen deze op zijn beurt de persoonlijke vrijheid van den Nederlander, zoo als het pligt isin bescherming neme tegen de geweldenarijen van de Sar dinische agentenen te dien einde voldoening eische voor den smaad aan Nederland en het onrecht aan een Nederlander aangedaan. Volgens de jongste berigten uit Napels waren aldaar 8000 man Piemontesche troepen met een stoomboot aangekomen. Twee afdeelingen van het leger van Cialdini waren door de Abruzzen in aantogt. De helft der te Napels aangekomen troepen was dadelijk naar Capua getrokken. Uit Triëst wordt gemelddat de policie in de vorige week des nachts de comité's voor de werving ten behoeve van Garibaldi heeft in hechtenis genomen. De Sardinische regering heeft aan die van Belgie kennis gegeven dat de Belgendie in het gevecht bij Castelfidardo onder de Pauselijke troepen gestreden hebben en als zoodanig zijn gevangen genomen te harer beschikking zijn. De Belgi sche regering heeft daarop geantwoord, dat die personenzon der vergunning bekomen te hebben, in vreemde krijgsdienst getreden, daardoor hunne hoedanigheid als Belg verloren heb ben, zoodat zij ontheven is van alle bemoeijing met het lot dier personen. De uitvinder der lucifer-strijkhoutjeseen apotheker en droogist te Stockton (Durhamshire) met name John Walker, is onlangs in den ouderdom van 78 jaren overleden. Meestal echter wordt een Duitscher, met name Kaemmerer, voor den uitvinder daarvan gehouden. De Neio-Castle C/troniclehet overlijden van den bescheiden uitvinder in een gezegenden ouderdom mededeelendevoegt er bij, dat Walker, nadat hij zijn uitvinding gedaan hadeenigen tijd ruime voordeelen genoot door het verkoopen der doosjes lucifers a 90 cents per stuk. Prof. Faraday bezocht, op eene reis door het noorden van EngelandStocktonen kocht toen van die merkwaardige vuur- en lichtmakers. Te Londen terug gekeerd zijnde, maakte hij daarvan in een openbare voorle zing melding, waarna het dan ook niet lang meer duurde, of het geheim was voldoende ontraadseld en geopenbaard, zoodat weldra het maken van lucifers overal een aanzienlijke fabriekstak werd. Het luciferstokje of kaarsje is zoo nuttigonmisbaar en al gemeen gewordendat twee natiën zich op den uitvinder be roemen In Amerika houdt men zich sedert eenigen tijd onledig met het instellen van een onderzoek naar een schier algemeen stelsel van diefstal, door de geëmployeerden op den. Pensyl- vania-spoorweg, een der voornaamste lijnen van deVereenigde Statenuitgeoefend. Reeds zijn 21 personen in de zaak ge wikkeld en deze schijnen het in hunne magt te hebben om nog veel hooger geplaatste personen in de zaak te betrekken zoodat men er op uit schijnt de zaak te sussen. Op ééne uit zondering na, moeten alle conducteurs over de geheele lijn zich aan verduistering van gelden hebben schuldig gemaakt. Sommigen hebben reeds bekend en zooveel teruggegeven ah zij hadden. Zoo gaf de een 500 p. st., een ander 3000 p. st. Anderen hadden alles in het spel verloren. In één geval werd bewezen, dat een conducteur op een enkelen rid 17 p. st. had gestolen. Toen dezen mandie een tractement van 140 p. st. per jaar geniet, door een lid van het comité, dat de zaak on derzocht gevraagd werdhoe hij binnen eenigen jaren een kapitaal van 7000 p. st. had kunnen overgaren, hernam hij, dat hij een voldoend antwoord zou geven, bijaldien degeen, die de vraag deed, zou verklaren, hoe hij zelf aan 60,000 p. st. was gekomen. De Prins van Wallis zal niet, gelijk hij vroeger voorne mens was, het eiland Bermuda bezoeken, maar van New-York regtstreeks naar Engeland vertrekken. Dr. Bradley te New-York heeft een nieuwe methode van telegrapheren ontdekt, volgens welke 10000 woorden per uur kunnen worden overgeseind. Tot nog toe kon men bet hoogstens tot 2000 woorden per uur brengen. Uit een vergelijking der sommen, die op de Belgische

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2