Buitenlandsch Nieuws. dat de Lemelenberg vroeger heeft behoort aan eene Leidsche familie, die aldaar steen- of platteelbakkerijen hebben gesticht, maar de rijke voordeelen-, die er van de ontginning der uit muntende kleigronden werden verwacht, niet hebben genoten. Bij de werkzaamheden aan den spoorweg van Maastricht naar Luik zijn in de nabijheid van eerstgenoemde stadon der de gemeente Heer, zeer uitgestrekte lurfgronden aan den dag gekomen. Tn een onzer dagbladen treft men de volgende belang rijke beschouwing aan "Er is veèl in den jongsten tijd gebeurd, dat met de be ginselen van het internationaal recht in strijd is, doch wij zullen nog dikwijls van zulke voorvallen getuigen zijnzoolang er geene wettig ingestelde magt bestaat, die hooger geplaatst is dan die der legitimiteit. Daar, waar de volkeren zich tegen die legitimiteit uit gegronde beweegredenen verzettenstrijdt men niet met gelijke wapens, en de weerspannigen hebben recht op een hulp van buitenindien hun magt te kort schiet. Wij hebben ook, in den laatsten tijd vooral, het recht der volkeren tegen Pieraont hooren inroepenmaar is dat recht niet lang genoeg door de schandelijke tooneelen der Oostenrijksche overheersching in^ Italië, door de Napolitaan- sche martelingen en zooveel andere gebeurtenissen geschonden? Wie het volkenrecht voor zich inroept, dient dat ook zelf in toepassing te brengen. En eischt dat niet in de eerste plaats, dat men de volkeren eerbiedige en niet als een hoop slaven behandelt. Napoleon III heeft een beginsel helpen bestrijden, dat hij voor zijn nakomeling in stand diende te houden. En dat beginsel is de legitimiteit. Hij heeft de stem van een ver drukt volk verhoord, zonder er op te letten, of die aange kweekte vruchtof dat kind niet zijn vader in het aangezigt zal slaaDzoodra het daartoe de krachten bezit." MeD verneemtdat in de laatste vergadering der Synode van de Nederl, Hervormde Kerk door Ds. J. Witkop te Zut- phenlid der Synode, de vraag is gedaan, of een kandidaat bij het examen voor bet Provinciaal Kerkbestuur tot, de Hei lige dienst mag worden toegelaten, die het feit der opstanding van J. C. niet aanneemt, gelijk dit jaar te Arnhem was ge schied. De commissie, in wier handen dat voorstel werd gesteld, moet daarop een ontkennend antwoord hebben gegeven. In het Protestantsch volksblad de Fakkel is op verzoek in haar geheel uit het R. Katholiek dagblad de Tijd overge nomen de Allocutie van zijne heiligheid Piu9 IXgehouden in het consistorie van den 28en September 1860. Het stedelijk nieuwsblad van Norden een stadje in Oost- Friesland bevat de volgende verlovingsaankondiging: n In één geloof, in éénen doop en naar één doel strevende, name lijk: de Hemelsche roeping, die daar in onzen Heer Christus Jezus is, hebben wij Petrus Josephus de Löwe en Grietje Lars Westdorf, ons met elkander verloofd en geven hiervan aan het geëerde publiek berigt, onder inroeping van deszelfs hooggeschatte belangstelling." De predikant Meille van Turin heeft aan het Bijbelge nootschap te Genève een exemplaar van thet Nieuwe Testament gezonden, dat onlangs te Turin op de drukkerij van de kerk der Waldensen gedrukt was. Die kerk, waaraan men de oudste Fransche vertaling van den Bijbel heeft te dankenmogt haar niet alleen nooit drukkenmaar kon voor hare gemeente tot in het jaar 1857 slechts op een karige wijze in het bezit van bijbels en onder een scherp toezigt van den Bisschop geraken. De revolutie-geest heeft ook daaraan een einde gemaakt. Zondag 11. heeft Dr. Robertson van de Kaap de Goede Hoop te Wassenaar gepredikt voor een talrijk gehoor, waar- Onder ook Z. K. H. Prins Frederik werd opgemerkt. Na afloop der namiddag-godsdienstoefening maakte die leeraar zijn op wachting aan het paleis van Z. K. H., alwaar hij door den Prins ook aan zijne gemalin werd voorgesteld, terwijl hij een ge- ruimen tijd in de gelegenheid werd gesteld', om zich met Z. K. H. over het belangrijke doel.zijner zending uaar Europa te onderhouden. Bij de Hervormde gemeente te St. Maarten en Valkoog is beroepen de kandidaat J. F. Joosting, die dat beroep heeft aangenomen; en te 't Zandt Ds. H. Camiegieter te Wolsum en Westhem. Als kandidaten tot de heilige dienst zijn nog toegelaten de HH. W. Bak en E. C. Jungius bij het provinciaal kerk bestuur van Noord-Holland, en J. H. Kunst en C. Maas bij dat van Zeelandallen kandidaten in de godgeleerdheid aan de Leidsche Hoogeschool. Bij de Christelijke Afgescheidene gemeente te Rhodenj prov. Drenthe is beroepen Ds. F. Strik te Burum en te Zut- phen de Kandidaat J. van Andel. Voor het beroep naar de Christelijke Afgescheidene Ge meente te Urk heeft Ds. J. Nentjes te Harlingen bedankt. De Gemeente van Afgescheidenen van het Nederl. Herv. Kerkgenootschap, zich noemende onder het Kruis, te Vlissingen, bestaande uit 300 zielen, heeft zich gevoegd bij de Algemeene Christelijke Afgescheidene Kerk in Nederland. Uit Smirna wordt van den 16en Sept. 11. berigt, dat Magnesia in klein Azie ook het moordtooneel der Christenen is geweest en de woede zoowel als het fanatisme der Mahome- danen aldaar zich op een betreurenswaardige wijze heeft geopen baard. Een Turk kwam in een slagterswinkel en mishandelde de vrouw van den 9lagter, die hem ter deure uitwierp. Hij kwam spoedig met anderen terug en vermoordde het huis gezin van den slagter, die een Christen was. De Mahomedanen besloten nu tot den moord van alle Christenen aldaar. Den volgenden Zondag omsingelden zij de kerkwaar de mis werd gevierd en vele Christenen tegenwoordig warenterwijl na het eindigen der godsdienstoefening de Christenende kerk verlatende, door de Turken werden aangevallen en allen zon der onderscheid, zeventig in getal, mannen en vrouwen wer den vermoord. De nog overgeblevene Christenen durven zich niet op straat vertoonen en blijven thans in hunne huizen. Pater Gavazzieen priester die openbare toespraken tot het volk houdtheeft onlangsbij een voorstelling tot een liefdadig doel te Napels gegeven in de pauze een toespraak tot het publiek gehoudenwaarin hij over de Romeinsche quaestie handelde, die hij eenvoudig meende te kunnen beslech ten, door aan Victor Emanuel den'traad te geven, om tot dea Paus te zeggen: //Uwe onderdanen willen niets meer van U wetenkom aanlaat ons ruilengeef mij Romedan zal ik U mijn koningrijk Cyprus en Jerusalem geven." De Koning van Sardinië draagt nog den titel van Koning van Cyprus en Jerusalem en er is meer sprake van geweest, dat de Paus als stedehouder van Christus te Jerusalem moest gezeteld zijn. Men wil wetendat Frankrijkkorten tijd voor het ver trek van den ridder Nigra, aan Sardinië 45,000 geweren en 10 millioen percussiedopjes heeft afgestaan. Lady Panmure, die een levendig belang stelt in de zie ken en gewonden op het tooneel des oorlogs in Italië, heeft in de vorige week bij een Londensche firma een aanzienlijke hoeveelheid quinine besteldom naar Napels en Messina te worden gezonden. Het gerucht wint veld, dat de graaf de Pouilly-Rensdorf, die in last heeft Koningin Victoria namens den Keizer van Oostenrijk te begroetenbevel heeft ontvangen, om met lord John Russell de onderhandelingen voorttezetten betreffende den afstand aan Engeland van eenige kleine eilanden op de kust van Illyrie, ten einde Engeland daar een vlugthaven zou kun nen aanleggen. Op die wijze zou het meester worden van de Adriatische Zee. In de kaserne der artillerie te Woolwich in Engeland is een klasse voor de Fransche taal ten behoeve der onderoffi cieren opgerigt, ten einde de betrekkingen tusschen de Brit- sche troepen en de vreemde geallieerden, wanneer zij geroepen worden om zamentewerken gemakkelijker te maken. Alle berigten uit Ierland stemmen daarin overeen dat de oogst, zoo van graan als aardappelen, in weerwil van het on gunstige weder, meer dan middelmatig zal wezen. De volgens Amerikaansch model te Birkenhead aange legde spoorweg door de straten schijnt zeer bij het publiek in den smaak te vallenwant gedurende de maand September maakten 57.716 personen daarvan gebruik. Ofschoon den Prins van Wallis te New-York geen adres wordt aangeboden', zal zijn ontvangst daarom niet minder schitterend zijn. Men leze onder anderen, wat de Neiv-York Herald zegt: //Het is niet te veel gezegd, dat de Prins van

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2