,0m N°. 192. Vrijdag 12 October. A0. e Binnenlanclsch Nieuws. j"*.. 4 LEIDSGH DAGBLA! 11 teiv Sfe- Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 iu de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.j 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. - Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuvvstraat'smorgens te 7 ure 55 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 's avonds te 8 ure 10 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 ure. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeester, dagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. - Thesauriedagelijks van 10—2 ure. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 ure en van 36 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 ure en van 3R ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 ure. t=ass Z. M. heeft de benoeming van W. Bruyn Jz., burge meester van VVeesp tot secretaris dier gemeente bekrachtigd- en het vice-presidium van het collegie van regenten over het huis van arrest te Roermond opgedragen aan het lid van dat collegie Mr. M,. P. H. Strens, en is voorts tot lid van het zelve collegie benoemd Jhr. Mr. F. G. H. H. A. Michiels van Verduynen alsmede tot plaatsverv. kantonrechter te En schedé G. JordensNotaris te Haaksbergen. Voor den Hoogen Raad zijn thans twee zaken aanhan gig tegen de Apothekers van Meurs en Uloth te Amsterdam, veroordeeld door de rechtbank aldaar, wegens verkoop, de een van Brusselsche maagpillen, de ander van slijmelixer. De ad vocaat de Pinto heeft de middelen van cassatie voorgedragen bewerende schending van de artt. 16, 17, 20 en 21 der Wet van 12 Maart 1818 (Stbl. N°. 16) tot uitoefening van de verschillende takken der geneeskundein verband met de zoo genaamde instructie voor de apothekers in het Koningrijk der Nederlanden, vastgesteld bij Kon. besluit van den 31 Mei 1818, zoodat de feiten, waaraan de requiranten schuldig zijn verklaard, noch door de Wet, noch door een wettige veror dening zijn strafbaar gesteld. De Hooge Raad, Kamer van Strafzaken, heeft den bur gemeester van H. schuldig verklaard aan het als ambtenaar van den burgerlijken stand niet doen van schriftelijke mcde- deeling aan den kantonrechter van twee sterfgevallen binnen den termijn van 24 uren daarna en te dier zake veroordeeld in twee geldboeten, ieder van 10.en de kosten. Hierdoor is beslist, dat art. 417 van het burgerlijke wetboek geen uit drukkelijke of stilzwijgende afschaffing behelst van het Konink lijk besluit van 31 Julij 1828 Staatsblad N°. 51) en dat, in dien hoogst genomen genoemd art. voor een gedeelte kan ge acht worden hetzelfde te regelen als bij art. 2 van gem. besl. is geschied, dan nog de hoofdbepaling van art. 1 van dat besl. bij art. 417 van het Burgerl. Wetb. volstrekt onaangeroerd is gelaten, zoodat aan geen stilzwijgende afschaffing der hoofdbepaling kan worden gedacht. Te Maastricht is Vrijdag 11. in de Onze Lieve Vrouwe Kerk eene plegtige lijkdienst gevierd voor de verdedigers van den H. Stoeldie in den strijd tegen de Sardiniërs gesneu veld zijn, Uit 's Hage wordt berigt, dat aan de leden der commissie van uitvoering voor de staats-spoorwegen geen bezoldiging, maar slechts eene toelage van f 2000 s jaars aan ieder i9 ver leend. - Er schijnt sprake te zijn van de aftreding der Mi nisters van Finantien en Koloniën. De heer Lubeck heeft bedankt voor de betrekking vau directeur der zangvereeniging van de afdeeling 's Gravenhage der maatschappij der Toonkunst. Tot praeceptor van het gymnasium te Sneek is benoemd de heer Dr. en Mr. J. A. van Gennep, van Groningen. Bij de viering van den gedenkdag van Alkmaar's ontzet in 1573 heeft de heer Hofdijk, geboortig van Alkmaar, eeu feestrede gehouden over de vraag, of Philips II in zijn goed recht, en dus het verzet der Nederlanders een onwettige zaak wa9 of niet Was Philips IT in zijn goed regt, dan was het verzet der Nederlauders oproer; was hij niet in zijn goed regt, dan was hun verzet eene daad gegrond op de zedelijke vrijheid van den menschhij toonde aan door eene blik te werpen in de eerste eeuwen onzer geschiedenis van de Gravendat Philips onregt- matig goed bezat, en zich met geweld in dit bezit zocht te handhaven; dat derhalve het verzet der Nederlanders geene daad van rebellie was en bijgevolg elk feit uit den tachtigja rigen worstelstrijd eene wettige zaak der Nederlanders wa9en dus ook de kloekmoedige verdediging der stad Alkmaar, die door moed eendragt en volharding zich met een ontzet op den 8en October 1573 verheugen mogt. Spreker besloot zijne met warmte en kracht voorgedragen rede met een opwekkend woord tot dankbaarheid aan de Voorzienigheid, tot volharding in het goede en tot waren burgerzin eu eendragtook bij verschil zoowel in staatkundige als godsdienstige gevoelens. Van hooger hand heeft te Raamsdonk een voorloopig onderzoek plaats, ten aanzien van uitdrukkingen door Ds. A. P. A. du Cloux van 's Grevelduin Capelle gebezigd bij het vervullen eener predikbeurt iu de aldaar bestaande vacature op den 15en Julij dezes jaars, en die beleedigend zouden zijn vóór het Huis van Oranje. - Verscheidene personen aan het Raamsdonksclie veer zijn ook tot het afleggen van getuigenis sen geroepen. Men ziet met gespannen verwachting naar den uitslag vau dat onderzoek uit. Men berigt, dat te 's Hertogenbosch weder een surnu merair bij de posterijen in hechtenis is genomenop vermoeden van het openbreken van een aangeteekenden brief,

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1