Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. voor schoolbehoeften 4000 en voor vuur en licht 2000 uittetrekken - geen bezwaar omterwijl op het Gymnasium 600 bezuinigd wordt, voor het lager onderwijs voor 1861 44000 meer te ramen, - mits... dat zullen we bij de be schouwing der inkomsten zeggen. Z. M. heeft benoemd, tot burgemeester der gem. Vrij hoeven Capelle, A. Rijken M. Tz.- tot rechter-plaatsverv. in de arrond.-rechtb. te Zutphen Mr. W. J. L. de la Fon taine Schluiter, advocaat aldaar, en tot griffier bij het kanton gerecht te Wijk bij Duurstede, J. G. A. Clant Schatter, than9 procureur bij den Hoogen Raad der Nederlanden en het prov. gerechtshof in Zuid-Holland, uit welke laatstgenoemde betrek king hij tevens eervol is ontslagen. Bij Koninklijk besluit is aan den kapitein-luitenant ter zee van het sedentaire zeewezen in Nederlandsch Indië N. ba ron Gansneb genaamd Tengnagellaatstelijk chef van het be heer over de Gouvernements-schoeners en kruisbooten daar te Lande, thans met verlof in Nederland, op het daartoe door hem gedaan verzoekeen eervol ontslag uit 's Lands dienst verleend, met ingang van den len Januarij 1861, onder toe kenning van pensioen. Wij vernemen omtrent de geprojecteerde verbeteringen der icuterwegen van Amsterdam en Rotterdam naar zee dat de verbetering van eerstgeuoemden waterweg door Holland op zijn smalst aldus zal plaats hebben- Het te graven kanaal zal aan vangen aan de noordzijde van het IJ tegenover Amster dam en loopen langs Zaandam en den noordelijken oever van het IJ door Holland op zijn smalst met een haven aan de Noordzee, ingevolge het rapport van den raad van waterstaat. - De verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee zal mede plaats hebben naar de plannen, voorkomende in de rap porten van den daartoe benoemden raad van waterstaatbehou dens afwijkingen waar die bij beide werken noodig mogten bevonden worden. - Jaarlijks, te beginnen met 1861, zullen de uitgaven voor die werken naar gelang van de behoeften op het Hoofdstuk Binnenlandsche zaken worden gebragt. De kosten van die werken worden geraamd voor^de door graving van Holland op zijn 9iualst op 18.800.000 waartoe Amsterdam 3.000.000 zal bijdragen - voor den waterweg- van Rotterdam naar zee op 6.300.000. De beide werken zullen moeten worden uitgevoerd in 8 jaren - te beginnen met 1861 zal jaarlijks daarvoor 3.137.000 op de Staatsbe- grooting worden uitgetrokken. Het kanaal van Amsterdam zal door het IJ langs den noordelijken oever loopen en een gedeelte van het IJ aan de westzijde worden droog gemaaktzoodat een voldoende 9puiboezem voor de sluizen te Spaarndam ten behoeve van Rijnland zou openblijven. Men heeft thans ook te 's Hage een uitnoodigiug ge- rigt aan allendie het denkbeeld tot oprigting eener slagterij bij aandeel willen helpen vefwezenlijken. Te Alkmaar is 11. Maandag ter herinnering aan het ontzet dier stad in 15 73 door het aldaar gevestigd departement der Maatschappij tot Nut van 7 Algemeen en door de Rede rijkerskamer Bilderdijk een feestviering gehouden waarvan de leiding aan den beer W. J. Hofdijk was opgedragen, die deze taak op een uitstekende wijze heeft vervuld en daarvoor met een zilveren bokaal is vereerd. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft op voorstel van den heer de Piuto besloten om aan HH. Gedeputeerde Staten van Zuidholland merietedeeleu het gevoelen van den Raad, dat de jaarwedde van den Burgemeester met 2000 moet worden verhoogd. Uit de rekening der Nederlandsche Maatschappij ter be vordering van Nijverheid over 1S59 blijkt, dat onder de ver schillende uitgaven voorkomt een post van 67,55 voor huui- van vigilantes, gebruikt door de leden gedurende de Alge- meene Vergadering, dat jaar te Amsterdam gehoudenwaarvan f 26,50 door eenige leden is terugbetaald. Wij vernemen van goederhand, dat de plegtige onthulling van het Monument op het graf van den Dichter Tollens te Rijswijk zal plaats hebben op Zaturdag den 20en October I860, 's namiddags te twee ure, en dat tol. de bijwoning dezer plegtigheid o. a. eene Commissie uit de alhier gevestigde Re derijkerskamer Vondel i9 uitgenoodigd. De diaconien der verschillende godsdienstige gezindheden te Kampen hebben zich vereenigd tot het houden eener alge- meene collecte langs de huizen der ingezetenenten behoeve der nagelaten betrekkingen van de slagtoffers in Syrië. Volgens de laatste van den schout-bij-nacht Wipff bij het departement van Marine ingekomen rapporten gedagtee- kend Alexandrie 20 September jl., hadden Zr. Ms. schepen Zeeland en Admiraal van Wassenaer weder eenige havens van de Syrische kust bezocht. Aan de komst der fregatten te Caïffa en Acrewaar geene oorlogschepen warenwerd het dank gewetendat een opstand der Muzelmansche bevolking tegen de Christenen te Acre was tegengehouden. Op schrifte lijke dringende bede van de gezamenlijke consuls te Acre was de Zeeland aldaar gebleven en de Wassenaer naar de Engel- sche en Fransche vlootvoogden te Beyruth teruggezondenoin de zending van een oorlogschip te verzoeken. Dadelijk was hieraan voldaan door de aankomst van het Engelsche linieschip Victor Emanuel. Na de dankbetuiging der vereenigde consuls ontvangen te hebben, had de schout bij nacht Acre verlaten. Er waren eenige havens bezocht, waar nog nooit de Hol- landsche vlag van een oorlogschip had gewaaid. De toestand van Syrië was door de vrees voor de vreemde schepen en soldaten rustig. Over het algemeen heerschte er groote verslagenheid en stonden handel en nijverheid stil. Na de aankomst der Heldin zou de Zeeland naar Smyrna vertrekken. De commissie der Sardinische kamer van afgevaardigden, belast met het onderzoek van het wetsontwerp betreffende de inlijvingen, concludeert in haar rapport, zoo als te verwachten was, tot de aanneming. Overigens wil de commissie, bij het votum van vertrouwen door graaf Cavour gevraagdook een b ijs van sympatie voor Garibaldi gevenwant zij heeft eeu voorstel gedaan, de verklaring inhoudende, dat de dictator zich verdienstelijk heeft gemaakt jegens het vaderland. Graaf Cavour heeft, met het oog op het ontwerp be treffende de inlijvingen, reeds een wet bij de Kamer ingediend waarb^ de regering gemagtigd wordt om het koninklijk besluit nopens de indeeling der kiesdistricten te wijzigen. Men zegt dat de regering voornemens is één afgevaardigde te doen be noemen op elke 60,000 inwoners. Op die wijze zal het par lement, na de inlijving van de marken en Umbrie en de Beide Siclliendie zeker niet lang zal uitblijven, 400 afge vaardigden tellen. Bij de voortzetting in de kamer der afgevaardigden der dis- cus9ien over het wetsontwerp betreffende de inlijvingenheeft de heer Chiaves een belangrijke rede ten gunste dier wet uitgesproken. Hij zeide onder anderen: de inlijving is de nor male toestand, de niet-inlijving de abnormale toestand. De re denaar brandmerkte de staatkundige woelgeesten en toonde aandat Piemont de Italiaansche vaan gedurende twaalf ja ren hoog had gehevenzonder een enkele voorwaarde op te leggen. Hij beval het Ministerie aan de republikeinen te be strijden. De heer Bertani verklaarde, dat hij thans nog slechts een formeel démenti kon geven aan al de tegen hem gerigte las teringen hij gaf de toezegging, zich te zullen verdedigen door raiddel van de bladen. Hij verklaarde overigens getrouw aan zijn eed te zijn en verknocht te wezen -aan Victor Ema nuel. Hij verlangde, dat meu voldoende waarborgen zou geven om de bevolking vau Zuid-Italie niet te kwetsen. Het officiële blad van Perugia behelst een besluit van den Commissaris-Generaal, waarbij alles, wat opvoeding en onder wijs betreft, aan het bisschoppelijk toezigt ontnomen en onder het rechtstreeksch bestnur van de regering wordt geplaatst. Eeu uit het bagno ontvlugte Napelscbe galeislaaf wist den len Mei des nachts intebreken in het huis der schoone Mathilda Rossi te Rossabesceramavermoordde haar echtge noot en voerde haar mede naar de bergen alwaar hij haar dwong met hem te leven, totdat zij drie maanden later, ter wijl de makkers van den bandiet afwezig waren, op zekeren dag

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2