Buitenlandsch Nieuws. Bet berigt uit de Jam-Bode ontvangen heeft - wat wonder!- en dat dus dat bericht een letterlijk verzinsel is. Scheveningen is op nieuw in diepen rouw gedompeldi Reeds had men voorloopig berigt ontvangen van een onheil dat weder eene pink getroffen had, en dit is maar al te zeer bevestigddaar men gisteren uit Texel de zoo hartverscheu rende tijding heeft bekomen, dat eene haringschuit van Mej. de w;ed. E. Gebel op de Eijerlandsche gronden met vier lijken is gestrand. Vermoedelijk is de pink overzeild en vonden de visschersdie op het dek waren, hun dood in de golven, ter wijl zij die in het vooronder warenaldaar jammerlijk omkwa men. Al de personen der bemanning, sterk acht koppen, wa ren met uitzondering van den vader des stuurmans en diens zoontje, gehuwde lieden en laten zeer talrijke gezinnen achter. De sterkste windstoot op 11. Vrijdag had plaats 's voor middags te 11 ure uit het westen, zijnde 58 Ned. ponden drukking op den vierkanten meter. In den nacht van 29 op 30 Sept. jl. werden te Zwolle twee personendie vruchten stalen door de rijksveldwachters op heeter daad betraptden volgenden dag verleende de recht bank bevel tot gevangenneming, den 4en October werd de zaak behandeld en denzelfden dag vonnis gewezenzoodat alles bin nen vijf dagen afliep, behalve de straf. Ds. J. R. Wernink herdacht Zondag 11. te Vlaardingen zijne 25-jarige evangeliedienst aldaar, met de woorden uit Hand. 26 22a. Ten aanzien der nieuw gebouwde R. Cath. Kerk aan de Rijpwetering moet het vroeger berigt worden verbeterd door de mededeeling, dat het bouwen is aangenomen door den Met selaar Adrianus Verhoog en het hoofdopzigt over de stichting- onafgebroken werd uitgeoefend door den heer J. Zwanenburg, bouwkundige te Leiden. De hoogleeraar J. van der Hoeven heeft zijn betrekking als lid der plaatselijke schoolcommissie nedergelegd. De onderwijzerskweekschool alhier, opgerigt door het Leidsch departement der Maatschappij tot Nat van 7 Algemeen kan bij gebrek aan geldelijke ondersteuning nietManger dan tot het eind des jaars in stand blijven. - Mren Regenten van het H. Geest of Armen Wees- en Kinderhuis maken dankbare melding van een gift van 50, door een voormalig geacht ingezetene dezer stad aan hun Gódshuis geschonken. Berigten uit Turin en Marseille bevestigen het berigt der overwinning die door Garibaldi op de troepen van den Ko ning van Napels zou zijn behaald, 't Schijnt, dat zij een alge- raeene aanval hebben gedaan op het hoofdkwartier van Gari baldi te Caserta, maar met een aanmerkelijk verlies terugge worpen en met zooveel verbittering en goed overleg vervolgd, dat aan een corps van 2000 man de terugtogt werd afgesne den waarna het door Garibaldi krijgsgevangen werd gemaakt. Een deputatie van de stedelijke regering, de rechterlijke magt en de nationale garde van Napels, gevolgd door een groot aantal notabelen, begaven zich Zaturdag avond naar An- cona, om hulde aan Koning Victor Emanuel te brengen. De Sardinische constitutie, door Garibaldi in het koningrijk der beide Siciliën afgekondigdopent dit rijk voor de Isra- eliten. De oude Bourbonsche wet bepaalde, dat de uitoefening- van geen andere godsdienst dan de Roomsch Katholijke werd geduld, zoodat in het geheele koningrijk geen enkele Isra ëlitische Gemeente bestaat. De tak der familie Rothschild, te Napels gevestigd, moest zich tot de huiselijke eeredienst be perken. Men verneemt, dat een agent, door de Napelsche regering aan het hoofd van het werfdepot in Tyrol gesteld, in stilte is vertrokkenmaar vergeten heeft de zeer aanzienlijke schulden, door hem gemaakt, te betalen. Te Caserta is een zamenzwering tegen Garibaldi ont dekt, waardoor zijn leven in groot gevaar verkeerde, Men schrijft uit Turin van den 2 Oct.: De opening van het parlement, wordt met groot ongeduld verwacht. Sedert heden ochtend bemerkte men opgewonden scharen rondom het paleis Carignan, hetgeen in deze rustige stad zeldzaam is. Te een ure waren de openbare tribunes met menschen opgevuld, en de afgevaardigden beijverden zich hunne plaatsen intenemen. #Het geduld werd een uur lang gepijnigd door de loting der bureaux, welke nogtans door een vrij merkwaardig voorval werd gekenmerkt. Toen de naam van den admiraal Persano uit de bus werd getrokkenklonk er een sterk applaudissement in de zaal en op de tribunes, dat twee of drie minuten voort duurde. //Toen de stilte was hersteld, nam de heer Cavour het woord. Hij begon met het decreet te lezen, waarbij de prins van Ca rignan tot algemeen stedehouder van het koningrijk benoemd wordt. Daarna heeft hij met een meer dan gewoonlijk bewogen stem de toelichting voorgelezen bij het wetsontwerp over de inlijving. Ik heb met oplettendheid de houding der vergadering gedurende deze voorlezing gadegeslagenen ziehier de bijzon derheden die ik opgeteekend heb Toen de naam van Garibaldi door den president van den raad werd uitgesprokenvolgde er een algemeen applaudisse ment. Het centrum onderscheidde zich door zijn ijver: Men wil den dictator een beleefd afscheid geven. De paragraaf betrekkelijk Venetie werd door het centrum sterk toegejuicht; maar een groot gedeelte der kamer bleef zwijgen. //De zinsnede betreffende Rome werd niet toegejuicht; maar op alle banken werden zeer duidelijke blijken van goedkeuring gegeven. Toen de heer Cavour tot het mazzinisme genaderd was, en een soort van uitdaging deed aan degenen, wier zinspreuk is: n God en het volk 1" was zijne stem krachtiger. De meerderheid heeft toegejuicht. Eenige weinige leden hebben met affectatie de armen over elkander geslagen. //Ten slotte werd de rede van den heer Cavour bijna een parig door de kamer en van de tribunes luid toegejuicht. Toen de president van den raad de kamer verliet, werd hij door degenendie onder de gaanderij verzameld warenop nieuw geapplaudiseerd." Koning Victor Emanuel wordt op zijne reis overalzelfs door de geestelijkheidmet geestdrift ontvangen. Te Modena was de bisschop aan het station gekomen om hem te verwelkomen. Terwijl Oostenrijk zijne krijgstoerustingen voortzet blijft Sar dinië niet werkeloos. Zoo wordt uit Piacenza gemelddat daar niet minder dan 25,000 man geconcentreerd zijn, om den Po tegen alle eventuele ondernemingen der Oostenrijkers te ver dedigen. Aan de vestingwerken van Bologna Wordt ijverig gewerkt. De Mazzinisten in Napels hebben een genootschap gecon stitueerd en als programma aangenomenhet koningschap van Victor Emanuel op het geheele schiereiland niet te erkennen vóór Rome en Venetie bevrijd zijn. Telegrafische berigten uit Venetie behelzen, dat aan de vrouwen der generaals en officieren van het leger bevel is ge geven het Venetiaansche grondgebied te verlaten en zich on middellijk met hare gezinnen achter den Isonso terug te trek ken, ten einde de operatien van het leger vrijer te maken. Men zegt, dat de Paus dezer dagen met den Pranschen Generaal Goyon zulk een hevige woordenwisseling heeft gehad, dat een zenuwtoeval daarvan het gevolg is geweest. De bijeenkomst te Warschau zal den 20en October plaats hebben. Rusland, Oostenrijk en Pruissen zijn ijverig bezig, om Engeland te winnen voor de besluitendie aldaar genomen zullen worden. De openbare geest in Engeland blijft zich in- tusschen duidelijk genoeg ten gunste van Piemont en de Pie- monteesche politiek verklaren. Engeland verlangtdat de be volking van Centraal Italië wordt opgeroepenom op nieuw te stemmen over hunne aansluiting, maar dat alle militaireen civiele ambtenaren in Piemont van die stemming zouden zijn uitgesloten Ten opzigte van de jongste benoemingen van nieuwe leden van het Pruissische Heerenhuis verneemt men dat zij algemeen genoegen hebben gedaan." Al de provinciën des lands zijn daar door vertegenwoordigdmaar in de eerste plaats is dit het ge val met de vrijzinnige partij. Hiertoe behooTen o. a. de HH. CamphausenBornemann, v. Diergardfv. Usedom, graaf Pourtales en v. Flemming. Wanneer al de verkiezingen zullen hebben plaats gehad, zal het aantal nieuwe leden in het Huis 2i bedragen.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2