Buitenlandsch Nieuws. oogenblik schier vermeerdert. Waar toch blijven onze schoone Nederlandsche muntstukken van een cent? vraagt menigeen zich af; men vermoedt, dat deze wederom naar Belgie wor den ingewisseld, alwaar men voor 100 Nederlandsche centen 106 Belgische 2 centimesstukken ontvangt, die men hier weer voor 106 centen uitgeeft. Men zegt, dat de politie alhier op het spoor gekomen is van verregaande mishandeling van een kindten huize der ouders op een zoldertje afgezonderd levende, uit een vorig huwelijk van den vader overgebleven. Beeds wordt een gerechtelijk on derzoek ingesteld. De Gemeenteraad van Leiden heeft besloten met 9 tegen 7 stemmen tot het benoemen eener commissie van drie leden, belast met het uitbrengen van een rechtsgeleerd advies omtrent de vraagof al dan niet tegen den Staat zal worden gepro cedeerd tot het bekomen van schadevergoeding voor het gemis der inkomsten van de visscherij in het Haarlemmermeer. Tot leden der gezondheids-commissie zijn benoemd de heeren B. F. Krantz en P. L. Tichler, leden van de Baad, - Prof. F. W. Krieger en G. Aalbersberg, leden der plaatselijke genees kundige commissie, Dr. J. M. Schrant, geneeskundige, Mr. S. TakrechtskundigeDr. B. S. Tjaden Modderman schei kundige, Dr. E. van der Ven natuurkundige, en J. W. Schaap bouwkundige. -Heden zijn aan de leden der Tweede Kamer rondgedeeld de ontwerpen met Memorie van Toelichting tot afschaffing van de slavernij in Westindie. De Begering acht het moeijelijkzoo niet onmogelijk de uiteenloopende gevoelens tot voldoende meerderheid te ver eenigen. Ministers ernstig verlangen en streven was en is steeds, om de emancipatie zoo spoedig mogelijk en op den minst scha delijken voet tot stand te brengen. Hij acht dit noodzakelijk in het belang der kolonie en in het belang van het moeder land, De Minister zou zich gelukkig achten, zoo het hem ge gund rnogt wezen aan de tot standkoming van dien grooten maatregel werkdadig deel te hebben gehad. Bij de Begering bestaat de wensch dat de emancipatie spoedig tot stand kome. De Minister herhaalt plegtig, dat hij bereid is, daartoe op de meest ernstige wijze mede te werken. In de ontwerpen is aan vele bedenkingen der Kamer toegegeven. De kosten der emanicipat.ie zijn berekend op 13.859.280, behalve 2 mil- lioen voor toekenning van premiën tot. aanmoediging van immigratie. In de kamer van afgevaardigden te Turin heeft 11. Dings- dag Graaf Cavour een overzigt medegedeeld van de handelin gen der regering. Na herinnerd te hebben aan de gunstige uitkomstenwelke het kabinet in de jongste maanden heeft verkregen, zeide hij: voortaan is Italië vrij, behalve Venetie. Ten aanzien van dit gewest zeide de minister: Wij kunnen Oostenrijk den oorlog niet aandoen tegen den bijna algemeenen wil der Europesche mogendheden. Een zoodanige onderneming zou een geduchte coalitie tegen Italië in het leven roepen. Niettemin zullen wij, door een krachtig Italië te vestigen, ook de zaak van Venetie dienen. Gewigtige redenen leggen ons ook den pligt op, om Bome te eerbiedigen. Het Bomeinsche vraagstuk kan niet alleen door liet zwaard worden opgelost dit vraagstuk stuit op zedelijke hinderpalen, welke alleen door zedelijke kracht kunnen worden uit den weg geruimd. Gewa gende van een botsing met de Franschen te Bome, zeide de minister: Een zoo zwarte ondankbaarheid zou op ons vader land een afzigtelijken smet werpen, welke door eeuwen van lijden niet zou kunnen worden uitgewischt. Na verzekerd te hebben, dat, welke de wensch der vrijgemaakte bevolkingen ook zijn moge, die zal worden geëerbiedigd, zeide de minis ter, dat het parlement opgeroepen is, om te verklaren, of het tegenwoordige ministerie zijn vertrouwen nog genietdit is te meer noodzakelijk, om dat een stem, die terecht aan de menigte dierbaar is, aan den Koning en het land.zijn wan trouwen jegens het kabinet heeft te kennen gegeven. Het gerucht, dat er tusschen Garibaldi en Cavour een betere verstandhouding zou zijn ontstaan, wint veld. Men zegt, dat Garibaldi zijn plan, om Borne aan te vallen, zou laten va ren en dat hij zich niet langer zou verzetten tegen het bin nenrukken der Sardinische troepen op Napelsch grondgebied. Te Bome blijft men in de meening, dat de Begering van Koning Victor Emanuel in die Stad zelf zal worden af gekondigd en dat de Markies d'Azeglio en de Prins Gabriel tot Gouverneur en tot Senateur zullen worden benoemd. Het dagblad la Nouvellehetwelk thans onder de lei ding van den heer de Cesena wordt uitgegeven, meldt, dat de groote banvloek over Koning Victor Emanuel is uitgespro ken. Dit berigt is een voornaam onderwerp der gesprekken. De Generaal Bosco is reeds tweemalen bij Keizer Napo leon toegelaten. Sommigen meenenwat nogtans zeer moeijelijk valtde geheime plannen van Keizer Napoleon voor de naaste toekomst te doorgronden. Is hunne gissing juist, dan zullen, na wat korter of langer tijdsverloop, Fransche troepen onder het een of ander voorwendsel het Koningrijk Sardinië binnenrukken en zich aan de Pö verzamelen. Waarschijnlijk zal men verder Garibaldi den aanval op Venetie eerst alleen laren makenter wijl intusschen reeds gezorgd zou zijn, om, door het verwek ken van onrust en opstand in Hongarije, een gedeelte der Oostenrijksche krijgsmagt de handen te bindenhetgeen ook de beste wijze zijn zou, om een botsing tusschen Victor Ema nuel en Garibaldi te voorkomen. De Italiaansche kracht zal zich, zoo luidt de voorstelling verder, door de Fransche ge rugsteund, in de eerste plaats alleen tegen Oostenrijk wenden hetwelk, in het Venetiaanscbe zoo veel mogelijk getrotfen daarna uit Italië geworpen en gelijktijdig door binnenlandsche beroeringen geschokt worden moet. Er loopt te Weenen een gerucht, dat de Koning van Napels met een Prins van den bloede te Capua is aangekomen en Garibaldi's positie uit een krijgskundig oogpunt, ongunstig geworden is. De bisschop van Poitiers heeft de geestelijken van zijn diocese bij circulaire gelast een lijkmis te houden voor de officieren en soldaten die bij de verdediging der zaak van den Paus zijn gesneuveld. De bisschop van Nantes heeft een soort gelijke circulaire uitgevaardigd. Naar men wil, geschiedt dit ten gevolge eener rechtstreeks uit Bome ontvangen lastgeving, welke bepaaldelijk een demonstratie tegen Victor Emanuel ten doel heeft. Uit een overzigt van den finantielen toestand van Oos tenrijk, opgemaakt uit het rapport der commissie uit den ver sterkten Bijksraad, blijkt, dat de uitkomst van het onderzoek voor de fondsenhouders niet zeer geruststellend is. Immers de schuld is tot een ongehoorde hoogte gestegen en bedraagt thans meer dan 3000 millioen gulden- de jaarlijksche vaste intrest 200 millioen gulden of van de gezamelijke gewone rijksinkomsten, terwijl de lasten, welke de bevolking drukken, volgens de verklaring van den Minister van Finantien niet vatbaar zijn voor verhooging en het crediet zoowel in het binnen- als in het buitenland geheel verloren is. Uit Keulen schrijft mendat by de Nederlandsche re gering thans een spoorwegverbinding tusschen Arnhem en Nijmegen een punt van zoo ernstige overweging is, dat men mag verwachten dal met deze voor den handel en de nijverheid van den Ncder-Bijn zoo belangrijke lijn spoedig een aanvang zal gemaakt wordenalthans indien de Pruissische regering de bemoeijingen der Nederlandsche krachtig ondersteunt. Wordt dit plan verwezenlijkt, dan wordt ook de verbinding van Yenlo met Viersen mogelijk en mag men den Neder Bijnschen handel met gerustheid een goeden toekomst voorspellen. De landsdrukkerij te Weenen bezit thans twee nieuwig heden, als: papier, uit maïsstroo vervaardigd, van bijna even- goede hoedanigheid en veel goedkooper dan het uit lompen ver vaardigde papier; - en snelpersen, die bijna geheel werktuige lijke dienst doen. Het doel der nieuwe inrigting is, om overbodig te maken de dienst van de twee jongens, waarvan de een telkens een vel oplegt, dat gedrukt tc voorschijn komende door een anderen jongen wordt aangevat en neergelegd. Bij de nieuwe snelpers wordt het papier niet meer in vellen aan de pers overgegeven, maar in rollen zoo als die worden afgeleverd, dooi de fabriekanten van machinaal papier. Zulk een rol wordt op een cilinder bevestigd en rolt zich zelf af, maar eer het pa pier met. den drukvorm in aanraking komt, snijdt een breed mes, dat de geheele breedte van het papier beslaat, een vel

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2