Per Telegraaf. 4 rusland Hope 1798/1816 5 u 1828/295 93-1- 93f 69.10 69.20 62| 75f 6 2 J k 76 98 39 46 A 43i 41A 10Lf 46 f ■1011 771 96i( 961 45 '-A 1 6 241 681 53| 46J 68f 531 70 71 73' 41-1 411 42 301- 30' ger daaraan kon deelnemen en 't. is nu alleen de vraag, lioe men dat voorbeeld nog volgen kan 't Is waar - elke feestviering moet een eigenaardig karakter dragen. Als een moe der des huisgezins den dag harer geboorte viertbijv. 4 October, zal er een huisselijk feest zijnwant echtgenoot en kinderen waarderen het voorrecht van haar bezit en de morgen van den gezegenden dag ge tuigt van de blijdschap en erkentelijkheid, die men gevoelt, terwijl vrienden en ma gen hunne beste wenschen vereenigen met die aan den vroegen morgen zich hebben doen hooren; - en, hoe uitgebreider de kring iswaarin de bevoorrechte zich beweegt te meer aan het huisselijk feest ook door kennissen en werklieden wordt deelgeno men. Zoo is het ook met de plaatselijke feestvieringen of gedenkdagen- de be langstelling en deelneming moet algemeen zijn, zoo ingerigt en zich openbarende dat niemand wordt uitgesloten of verhin derd - de vorm kan verschillen, ook in den godsdienstigen tint,- het wezen worde niet uit het oog verloren. Mijnheer de Redacteur De weg loopende langs de Ruïne is eene openbare straat en mag daarom niet wor den afgesloten dan door de openbare macht. Nu wenschte ik wel te weten, waardoor de artillerie zich het recht aanmatigt om de Ruïne af te sluiten. Vroeger plaatste men eene wacht aan het begin en aan het einde der laan. 2 October evenwel reed er een krijgsman op en neer en, was nu de krijgs man aan het einde en vervolgde een bur ger dikwerf gehaast zijnen weg, dan werd het paard in galop gezet en men halver wege terug gejaagd. - Zeg mij waarop steunt dat recht tot afsluiting? of verhin der die afsluiting door de bevoegde macht er op attent te maken. A. De Redactie erkent, dat niet dan met toestemming van het gemeentebestuur de laan of het pad langs het plein der Ruïne, dat tot exercitieveld is bestemd, aan de publieke dienst raag worden onttrokken. Bij ervaring is gebleken dat, zoo al de passage om een verschoonbare reden moest worden verbodenhet bevel daartoe op een zeer onhandige wijze werd uitge voerd, zoo het bevel al niet reeds blijken droeg van een alles behalve betamelijke en doordachte aanmatiging van gezag. Maar op zulk een oogenblik is het im mers: contre la force il n'y a pas de resi stance. Evenwel zal een bescheidene op merking bij den beleefden Garnizoens-kom- mandant wel ingang vinden, - al was slechts dit het gevolg er van, dat, indien verbod van passage noodzakelijk is aan de beide einden een schildwacht ter waar schuwing wordt geplaatst. TURIN, 2 October. In de op heden geopende buitengewone zitting der kamers is het navolgende wets ontwerp ingediend: Het gouvernement des Konings is gemagtigd tot. het aannemen en bij koninklijke besluiten vaststellen dei- aanhechting bij den Staat, van die pro vinciën in Centraal- en Zuid-Italie, alwaar de bevolkinguit vrije stemming en door rechtstreeksere algemeene stemming, het verlangen te kennen gegevenjheeftom een in tegrerend deel van onze constitutionele mo narchie uit te maken. De indiening van dit onderwerp werd levendig toegejuicht. De zitting is verdaagd tot aanstaanden Donderdag. Garibaldi heeft aan zijne troepen een dagorder uitgevaardigd, waarin hij 0. a. zegtDappere soldatenDe Piemontezen betreden weldra het Napelsehe grondge bied. Dan zult gij het genoegen hebben dezen overwinnaars de hand toetereiken. Lamoricière is te Ancona scheep gegaan naar Turin. ROME, 2 October. Te Subiaco en Arsoli is de opstand uit gebroken. De revolutionnaire beweging heeft zich thans tot voor de poorten onzer hoofdstad uitgebreid. De Paus blijft even wel volharden bij zijn besluit om niet te vertrekken. Generaal Goyon heeft de Fran- sche vaan doen hijschen tot op vijf mij len afstands van het grondgebied onzer stad. CASERTA, 29 September. De Napolitanen zijn tot Limatola te ruggedreven. Garibaldi versterkt San An- gelo en San Maria. De markies Paliavicino is teruggekomen met een brief van koning Victor Emanuelwaarin deze Garibaldi den raad geeft onmiddellijk tot de aan sluiting van Napels en Sicilië bij Piemorit over te gaan. MARSEILLE, 2 October. Berigten uit Napels van 29 Sept. mel den, dat Garibaldi een besluit heeft uit gevaardigd waarbij nationale belooningen worden toegekend aan de moeder en de zusters van Ageselao Milazodie in der tijd een moordaanslag op Koning Ferdi nand II heeft gepleegdalsmede aan het. gezin van den kolonel Pisacane die eeni- gen tijd geleden een inval op Napels ge bied had beproefd. Er is een manifest van Mazzini open baar gemaakt, waarin deze zich verklaart tegen het beroep der gematigden op Vic tor Emanuel. Er kan geen Koning van Italië zijn, zegt de volksmenner, alvorens het Italiaansche rijk te Rome geconsti- tuëerd worde verklaard. De heer Dagionte was door Garibaldi verbannen, maar heeft door de tusschen- komst van den Franschen consul vergun ning verkregen om te Napels te blijven. De heer Bertani heeft zijn ontslag in gediend. De heer Saffi heeft zijne benoeming tot prodictator van Sicilië van de hand gewe zen. De komst der Sardiniers wordt te Napels met verlangen te gemoet gezien. AMSTERDAM, 4 October. -•* Tarwe vastRogge prijshoudend. Op levering iets beter. Beursberigten. pCt. LONDEN, 3 October. Consols3 PARIJS3 October. Rente3 WEENEN,, 3 October. Metaliek5 Nationale5 Wissel p. Londen AMSTERDAM, 3 October. Nederland Werk. Schuld2£ pCt. 3 Aandeel Handel-Maatschappij spanje Buitenlandsche1{ pCt, Binnenlandsche3 Portugal te Londen3 n H H 1856/B93 Stieglitz en Comp4 5e5 n H 6e5 u Dito Spoorweg volgefournd oostenrijk Metaliek5 pCt. H u Rente Amsterdam5 u Nationale5 Koolzaad pr. September October h November April 1861 Raapolie vliegend pr. October op liquid n November u u Mei 1861 Lijnolie vliegend r pr. October November Fondsenmarkt zeer vast gestemd vooral Oostenrijksclie ten gevolge van hooger afkomende Duitsche coursen. - Weener beursberigten nog niet aangekomen. 69.17» 46tV Te Leiden, ter Boekdrukkerij van A, W. SYTHOFF,

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 4