Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Z, M. heeft benoemd tot burgemeesters van Gorssel Mr. J. A. van Hasselt, van Angerlo Jhr. C. M. Brantsen en van Bemmel VV. L. A. H. van der Monde. Z. M. is door een liefhebber te Rotterdam aangeboden een klein model van de officieren-sociteit aldaar, waarvoor Z. M. den vervaardiger zijn dank en een geschenk in geld heeft doen toekomen. Naar men verneemtzou er bij het Ministerie van Oor log plan bestaan om de sedert 1844 opgeheven stafmuziek bij de korpsen infanterie weder opterigten. Men berigtdat de besmettelijke oogziekte, die reeds te Lissabon op Z. M. oorlogschip de Evertsen heerschtezich op nieuw te Toulon heeft geopenbaard. Directeuren der Nederlandsche Maatschappij ter bevor dering en Nijverheid hebben het programma openbaar gemaakt voor de algemeene Nationale tentoonstelling in het jaar 1861 te Haarlem te houden. De heer E. Douwes Dekker, op zijn verzoek eervol ont slagen als adsistent-resident van Lebak in Oost-Indiëbekend als schrijver van het werk Max Havelaar, heeft zich verkies baar gesteld bij de vervulling der vacature als lid der Tweede Kamer voor het district Tiel. Naar men verneemt heeft iemand te Amsterdam, op de te Berlijn gehouden veiling van Humboldts boekerij en meu belen de schrijftafel gekochtwaaraan de groote man zijn Kosmos schreef. Het meubelstukvan notariële akte tot bewijs van oorsprong en indentiteit vergezeld, zal eerstdaags aan komen. Door het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland is na afgelegd examen tot de H. dienst toegelaten de Kandidaat W. H. Stoffels van de Leidsche hoogeschool. Vrijdag aanstaande wordt in het locaal Zomerzorg buiten de Rijnsburgsche Poort een buitengewoon groot concert van het muziekkorps der Grenadiers, onder de leiding van den heer II. Völlmar, gegeven, waartoe de inteekenaren op de Zo merconcerten door den eigenaar van het genoemd locaal be leefdelijk zijn uitgenoodigd. De heer Couvee toont op die wijze prijs testellen op de gunst zijner stadgenooten- maar heeft evenzeer aanspraak op erkentelijkheid voor de gelegenheid die hij tot een aangename en betamelijke uitspanning op cene uit stekende wijze ingerigt heeft en met groote zorgvuldigheid onderhoudt, 't Bewijs, dat hij geeft van de opoffering, die bij doet tot vergoeding van het minder gunstige saisoen voor de inteekenaars der Zomerconcerten, moge wederkeerig beantwoord worden met een talrijke opkomst, waartoe trouwens het be roemde muziekkorps reeds uitlokt. De leden der nieuwe sociëteit op de Ruïne mogen zich verheugen in de goede zorg van HH. Commissarissen, die aan het jeugdige geslacht een aangename verrassing hebben bereid door de gelegenheid te openen tot het houden van een kin derbal onder de leiding van den balletmeester I. H. C. Mar tin, op Woensdag den 10en October a. s. Het programma der dansen getuigt wel van de zucht, die commissarissen bezielt, om een aangenamen avond aan de lieve Leidsche jeugd te be zorgen die het voorrecht geniet tot de leden der Sociëteit in betrekking te staan. De Burgemeester van Soeterwoude brengt ter kennisse der belanghebbenden, dat, van den ].5e" October 1860 af, de gelegenheid is opengesteld, om den accijns op het binnen- en buitenlandsch gedistilleerd likeuren en wijn in de gemeente Soeterwoude geheven wordende, aan de verschillende poorten, die gemeente aangrenzende, aan de aldaar gestationneerde gaar ders te voldoen. Ontvangen voor de Leidsche Diaconie-armen bij den Diaken H. Zaalberg, een bankbillet N°.'617, 26 Jan. 1855 groot tweehouderd gulden. Uit Batavia wordt berigt: Met genoegen hebben velen hier vernomen dat het Departement van Koloniën in onder handeling is met den heer Stieltjes, ten einde dezen bekwa men ingenieur naar hier te zendenom opneming te doen voor spoorwegen op Java, tot het vervoeren van producten uit de binnenlanden naar de kust. De heer Stieltjes heeft zulk eene gunstige reputatie, dat zijne komst alhier als eeue aanwinst voor het corps ingenieurs beschouwd wordt. Men ziet ook weldra de terugkomst te gemoet van den hoofd-ingenieur de Bruyn, die in Italië eene kunstreis heeft gemaakt, waarvan men zich hier veel goeds voorspelt. Gij zult met deze mail het berigt krijgendat de ingenieur van de telegrafen Groll hoewel nog slechts eenige maanden hier terug, wederom twee jaren verlof heeft; sommigen willen, dat zulks in verband staat met den ongelukkigen telegraaf-kabel tusschen hier en Singapore, die in den regel gebroken is; eenigeu zeggendat de kabel niet sterk genoeg isanderendat hij te strak is gelegd, enz. enz. Niettegenstaande dus de eerste of groote ster ons gaat verlatenzijn wij plotseling gezegend met een nieuwen ingenieur en een tal van onder-ingenieursmen heeft namelijk iemanddie in het moederland gewoon telegrafist was, hier in eens tot ingenieur benoemd, en eenige andere ambtenaren, tot onder-ingenieurs. Men is hier benieuwd om te vernemen of de Delftsche academie tegen deze benoeming niet protesteren zal, want als men zoo zonder examen of der gelijke wetenschappelijke opvoeding toch ingenieur kan wor den kan men die academie wel opruimen. Men wil wetendat de generaal Lamoricière niet te Tu rin zal blijvenmaar dat hij naar Frankrijk zal worden ver voerd. De kardinaal Riario Sforza, aartsbisschop van Napels, is van Genua naar Marseille vertrokken. Hij schijnt zijn bal lingschap in Frankrijk door te willen brengen. Naar luid van de jongste berigten uit Venetie, hebben thans ook te Verona en andere plaatsen manifestation tegen Oostenrijk plaats gehad. Dit gaat reeds zoover, datwanneer een aantal personen wegens deelneming aan demonstratien is gearresteerd, onmiddellijk daarna de driekleurige vlag toch weder onder het aanheffen van de kreet: //Leve Italië!" opgestoken wordt. In de militaire kringen te Weenen verneemt men, dat tot opperbevelhebber van het Italiaansch leger zal worden be noemd de aartshertog Albrechtonder wien als chef van den generalen staf en ad latus werkzaam zal zijn de luit.-generaal von Benedekthans gouverneur-generaal van Hongarije. De reden, waarvan bevel is gegeven de vuren opdeVe- netiaansche kust niet meer te ontsteken, is daarin gelegen, dat eenige agenten van Garibaldi des nachts in het geheim peilingen langs de kust hebben verrigt. Een paar dagen geleden kwam eene Sardinische oorlogs stoomboot met depêches van Generaal Cialdini aan de Oos ten rijksche autoriteiten te Triest aan en verlangde aldaar 100 ton steenkolen intenemen. Tengevolge van de moeijelijkheden welke tusschen Sardinië en Oostenrijk dreigen te ontstaan waagde geen der inwoners van Triest het, om de steenkolen aan boord te leveren- zelfs de consuls van Frankrijk en Engeland wilden van de zaak niets weten en de stoomboot zou welligt nog te Triest liggenwanneer niet de Russische con sul-generaal de steenkolen voor zijne rekening had gekocht en aan boord laten brengen. Uit Parijs wordt berigt, dat Carlo Torre door Garibaldi tot Gouverneur van Benevento is benoemd. De Prins van Wallis heeft den 17en September den wa terval aan den Niagara bezocht. Vrijdag 11. is de heer Maager, lid in den rijksraad voor Zevenbergen, bezocht door een deputatie zijner geloofsgenoo- ten zoo Lutheranen als Calvinisten ten einde hem uit aller naam dank toe te brengen voor de krachtige wijze, waarop hij in den rijksraad de belangen der Oostenrijksche Protestanten heeft gehandhaafd. De Keizer heeft den heer Maager, lid van den rijksraad, in een gehoor ontvangen. Men verzekert dat de regering groote moeijelijkheid on dervindt, bij het ten uitvoer leggen van den nieuw uitgevaar. - digden maatregel, om de met verlof afwezige dienstpligligen onder de wapenen te doen komen. Dit is voornamelijk het ge val in Hongarije, waar zeer velen de wijk nemen in de uitge strekte wouden. Men verzekert, dat het blad le Propagateur du Nord zal vervolgd worden wegens het verspreiden van valsche berigten,

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2