Buitenlandsch Nieuws. de aftredende leden van het bestuur Dr. J. Bosscha Jr., J. van Lith Jr. en C. G. Nieuwveen. Door den Gouverneur-Generaal van Nëerl. Indiëiso. a. benoemd tot directeur met den titel van rector van het Gymnasium Willem III Dr. S. A. Naber. Wij vernemen, dat de heer P. van B,eesoud Resident van Batavia, door Z. M. den Keizer der Franschen benoemd is tot officier der orde van het Legioen van Eer. Uit Batavia wordt het volgende geschreven: //Groote verbazing verwekte hier het berigtdat de Minis ter juist voor de vaststelling der nieuwe regeling het contract van Pangka had geschonken aan de heeren Gallois en Bronk- horst; men weet niet, hoe dit te rijmen met de verklaring dei- Regering, dat de tijd van gunstbetoon sints lang was afgeloopen, en men vraagt, of dit blijk van gunstbetoon geen onbillijkheid daarstelt jegens de heeren W. Johannes en B. Andreas, die de fabriek van Pangka in 1859 op publieke van Gouverne- mentswege gehouden vendutie hebben gekocht voor 206,000 - natuurlijk in de verwachting, dat bij voorkeur met hen zou worden gecontracteerd of hun bij uitbesteding de gelegenheid tot mededinging zou worden gegeven- en die intusschen 400 bouws geheel uit eigen middelen door vrije arbeiders heb ben doen beplanten. Het verdient nog opmerking, dat aan de nieuwe contractanten is toegezegd een aanplant van 500 tot 600 bouws, hetgeen hen in een veel voordeeliger positie stelt dan indien de aanplant, overeenkomstig de nieuwe voorwaar den, tot 400 bouws beperkt geworden ware. Dergelijke hande lingen zijn niet geschiktom aan de goede trouw eener Re gering een onbepaald geloof te doen hechten, Men schrijft van Cheribon aan de Java Bode //Onlangs is hier een feit gepleegddat men in den tegen- woordigen tijd naauwelijks kan geloovenzonder zich van de waarheid persoonlijk te overtuigen. Men heeft namelijk dezer dagen omstreeks 100 bouws, welke met suikerriet beplant wa ren, door buffels en menschen doen vernielen! Niet weinig hierover verwonderd zijnde, heb ik eenige inlanders hiervan gevraagd en is mij het volgende medegedeeld geworden Op den 15en dezer is een groot gedeelte der inlandsche bevolking ten huize van een der inlandsche hoofden te zamen geroepen en daar was hun door den Regent medegedeeld geworden, dat hij Regent mondelings een bevel van den Resident had ont vangen om de bevolking ten strengste te verbieden meer voor particuliere fabriekanten suikerriet te plantenverder de be volking te gelasten het geplante suikerriet te verwoestenen eindelijk het genotene voorschot voor deze aanplanting niet aan de fabriekanten terug te geven. Ten gevolge dezer lastge ving zijn dan ook op den volgenden dag 100 bouw3 verwoest gewordenen is ook alle arbeid op de overige veldenwelke ten behoeve van de particuliere fabriekanten werden bewerkt, gestaakt geworden. Door dit doeltreffend middel zullen dan ook daar weldra alle particuliere fabrieken stil staan en alle particuliere nijverheid de bodem ingeslagen worden. Dat zoo danig bevel zou zijn gegeven, is naauwelijks denkbaar, maar om welke redenen dan ook, blijft het feit toch onbetwistbaar waar, honderd bouws suikerriet zijn door de bevolking ver woest geworden en de overige velden blijven onbebouwd, en de inlander zegt, dat dit op last van het bestuur geschiedt. Wij hopen evenwel, dat de industriëlen van Cheribon van ge noegzaam gewigt mogen geacht wordenom een deugdelijk onderzoek in deze zaak uit te lokkenen dat de bevoegde autoriteiten zoo uit dat onderzoek mogt blijkendat een der gelijk bevel door het plaatselijk bestuur van Cheribon is ge worden, de belangen der betrokkene fabriekanten in hare be scherming zullen nemen en voor het vervolg buiten het be reik van dergelijke willekeur zal stellen." De uit alle oorden van Europa naar Napels zamenge- stroomde staatkundige bannelingen eischen de instelling van een driemanschap, bestaande uit Mazzini, Ledru RollinVic tor Hugo, of andere voorname democratische volksleiders. De Napolitaansche jongelingschap, die zich lang buiten de politieke aangelegenheden heeft gehouden, wordt inmiddels, terwijl de mannen van rijperen leeftijd tot bezadigdheid terugkeeren door de beweging medegesleepten begint dienst te nemen onder de vrijwilligers van Garibaldi. Men zou het thans reeds als zeker kunnen aannemen, dat ten laatste wapengeweld zal moeten worden aangewendom de uit opgewondene revolutionaire strijders bestaande corpsen onschadelijk te maken. Naar luid der jongste berigten uit Napels is de bekende Simon Bernard aldaar aangekomen. De ultra-revolutionaire partij dringt aan op de benoeming van een driemanschapdat aan het hoofd der zaken behoort te worden gesteldterwijl van een anderen kant volgens particuliere berigten een krach tige reactionnaire (koningsgezinde) partij het hoofd opsteekt. Als gevolg hiervan heeft Garibaldi een groote uitbreiding aan de nationale garde gegeven, en het getal bataillons van 12 op 24 gebragt. Volgens brieven uit Napels heeft de Beijersche brigade, van Capua het corps Hongaren van Garibaldi in de pan gehakt. Uit Genève wordt gemeld dat aldaar den generaal Schmidt een ketelmuziek is gebragt. De politie liet op het vernemen van het plan verspreiden, dat hij reeds vertrokken was,- maai bij werd herkend door eenige jongelieden, die te Rome onder hem gediend haddentoen hij in een open rijtuig door de stad reed. Een groote menigte verzamelde zich voor zijn loge ment, sommigen drongen het hotel binnen om generaal Hay- nau den tweeden te zoeken. Gelukkig hielden de bedienden hen tegen totdat de politie hen verwijderde. Men meent te Weenen, dat er bij de met Garibaldi ver bonden Hongaarsche emigrantenplan bestaat, een landing te beproeven op een punt der Istrische kust. Volgens de laatste berigten uit Venelie hebben er thans ook te Verona en andere plaatsen manifestatien tegen Oosten rijk plaats gehad. - Te Pavia zijn thans twee kerkgebouwen ingeruimdom tot militaire doeleinden beschikbaar te worden gesteld. Het plan isom die gebouwen vooreerst te bezigentot depots van levensmiddelen en krijgsmaterieel. Men rekent, dat de ruimte niet voldoende zat zijn daar een corps van 10—^-15000 man Sardinische troepen wordt verwacht. De Sardinisehe troepen moeten zich reeds te Tivoli op vijf a zes uren afstand van Rome bevinden. Uit Parijs wordt berigtdat de Generaal Cialdini op uitnoodiging van Garibaldi de Napelsche grenzen is overge trokkenen dat Prins Napoleon, die zich in Engeland bevindt, een ernstig gevaar heeft geloopen daar de ketel van zijn stoom- jagt gesprongen is, ten gevolge waarvan een deel der passa giers zou zijn omgekomen. De Prins moet in het water ge vallen, doch onmiddellijk gered zijn. Er heerscht een groote beweging onder de katholijke geestelijkheid in Frankrijk, welke den kardinaal aartsbisschop beschuldigt, dat hij in den laatsten tijd den naam van den Paus in zijn gebeden volstrekt niet heeft genoemd en niet alleen zelf afwezig is gebleven op een bijeenkomst van gees telijken waarin de deken der Parijsche pastoors voorstelde een adres van sympathie aan den Paus te teekenenmaar ook zijn vicarissen heeft belet dit te doenop welk adres derhalve hunne namen even als die van den kardinaal aartsbisschop niet voorkomen. In de fabriek vau Spill en C°. te Stepny-green wordt tegenwoordig een kunstleder bereid, dat waarschijnlijk weldra een geduchte concurrent van het echte leder zal worden. Uiter- lijk heeft het zoo veel overeenkomst met dierlijk leder, dat beide slechts na naauwlettend onderzoek te onderscheiden zijn. Tot heden heeft men dit kunstleder hoofdzakelijk verwerkt tot wagens- en paardendekken, ledergoed voor soldaten, emmers, paardentuigentot banden voor boekenenz. Tot het laatste einde is het wegens zijn taaiheid, als ook omdat het zoo goed kan worden afgewasscbenbijzonder geschikt. Onder de voor dedenwelke het plantaardige leder boven het echte leder on derscheiden, verdient vooral vermelding, dat het, hoe dun het ook zijn moge, zonder bijzondere krachtsaanwending niet scheurt, aan alle vocht wederstand biedt, en zelfs dan niet bederft, wanneer het eenigen tijd aan den invloed der vochtig heid wordt blootgesteld. Van bijzonder gewigt is het verder datterwijl de grootte van een stuk echt leder, zoo als het uit een ossenhuid gesneden wordt, 7 voet in de lengte en 5 voet in de breedte bedraagt, plantaardig leder reeds tot 50

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2