Buitenlandsch Nieuws. der zeilen drijvende in zee is gevonden. Bij Enkhuizen zijn ook twee schepen door het losgaan der ankers tegen den wal geworpen en grootendeels verongelukt. Men meent te kunnen verzekerendat bij het nienw ont worpen tarief voor de rechten op den in-, uit- en doorvoer de heffing der rechten naar de waarde als beginsel is aangeno men maar voor sommige artikelen een overgangstijdperk van vijf jaren is bepaaldwaaronder tapijtenglas- en aardewerk enz. zouden begrepen zijn. Uit officiële berigten van Kolonel Turr blijkt, dat Capua nog niet genomen is. Cajazzo was in de magt van Garibaldi; - Uit het Verslag der Algemeene Vergadering van de Nederl. Gustaaf-Adolf-Vereeniging, den 2®" Augustus jl. te Botterdam gehouden, blijkt dat die Vereeniging 3921 leden telt, en reeds 35 afdeelingen in ons land zijn gevestigd, die door ge paste middelen trachten, de belangstelling in het lot van onder stand behoevende protestautsche gemeenten op te wekken en daardoor de kas der vereeniging te stijven, waardoor de jaar- lijksche Algemeene Vergadering wordt in staat gesteld aan de gemeenten, die voor onderhoud van kerkgebouwen of tot be strijding der kosten van de eeredienst- die in het buitenland ook voor het lager onderwijs zulks behoeven naar de kas zulks toelaat, ondersteuning te verleenen. Tot dat einde werd dit jaar weder 2500 beschikbaar gesteld, waaruit aan onderscheidene gemeenten in Nederland, Eijn-PruissenWestfalenSaksen, Posen, Oostenrijk, Boheme en Hongarije toelagen werden ver leend, ten hoogste van 100. Deze Vereeniging onderscheidt zich vooral daarin van andere protestantsche genootschappen dat zij zonder aanzien van godsdienstige rigting hulp verleent, waar behoefte is, en geen de minste zucht laat blijkenom te stroopen op het gebied van andere godsdienstige gezindheden. Aangenomen het beroep naar de Hervormde Gemeenten te Noordlaren door Ds. A. G. Bijkens te Akkrum; te Maria Hoorbeke in Belgie door den kandidaat G. J. Blom, hulppre diker te Heusdenen bedankt voor het beroep naar Oudega door Ds. M. van Selms te Sloten. Aangenomen het beroep naar de Chr. Afgescheidene Ge meente te Heereveen door Ds. J. H. Vos, die bedankt heeft voor het beroep naar Schoonebeek en Wilsum. Donderdag 11. werd in de maandelijksche Vergadering der Leidsche Afdeeling van de Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland door de afge vaardigden ter algemeene Vergadering te Zwolle verslag gedaan van de aldaar genomen besluitenterwijl vervolgens in plaats van de aftredende leden van het bestuur, de HH. van Heuke- lom en Montagnewerden benoemd de HH. J. Holtz en M. P. Meerburg en op een ontvangen missieve van het Hoofd bestuur besloten te antwoorden, dat de Afdeeling zeer toejuicht en ondersteunt het plan, om in de maand October of Novem ber a. s. binnen Amsterdam een algemeen congres te houden tot behandeling der vraag, door de Leidsche Afdeeling op de punten van beschrijving gebragt, en betrekking hebbende tot de afschaffing der plaatselijke accijnsen op het voorbeeld van Belgie. Na die werkzaamheden reikte de Voorzitter loffelijke getuigschriften uit aan Willem van der Velden en Jan Koore- manwaarvan de eerste 50 jaren achtereen was in dienst ge weest aan den timmermanswinkel van de heeren^ Franchimon en van Lith en de laatste 35 jaren bij de metselaars Meer burg Zoon, tot erkenning van de door hen betoonde trouwe en langdurige diensten en vervolgens de premie en getuig schriften toegekend voor de ingezondene voorwerpen op uitge schreven prijsvragen, aan de bekroonde jongelingen C. Brunt voor verschillende proeven van houtverf en J. Brevee voor een ijzeren winkelhaak. De Voorzitter leidde die plegtigheid in met de beantwoording der vraagwaarom ben ik lid van eene Vereeniging ter bevordering van Nijverheid, in Nederland ge vestigd, en binnen Leiden eene afdeeling bezittende? - waar uit bleek het nut van zich te vereenigen, de betamelijkheid om dat te doen ter bevordering van Nijverheid- het pligtmatige om dat doel te bereiken door gepaste middelen en de noodzake- heid om daartoe binnen eene Nijverheidsplaats als Leiden werk zaam te zijn. de koninklijke troepen hadden te vergeefs gepoogd het te her nemen. Volgens latere berigten wordt Capua gebombardeerd - het garnizoen staat onder bevel van een broeder van Koning Frans. Naar men verneemt, heeft bij den strijd te Castelfidardo het Sardinische leger 1000 man verloren. Brieven uit Napels maken melding van zekere Gravin Maria della Tornewelkevan top tot teen gewapendsteeds vooraan strijdt in de gelederen van Garibaldi. Volgens berigten uit Napels heeft het kabinet Liboria Bo- mano zijn ontslag genomen en Conforti een nieuw Ministerie uit volbloed roode democraten zamengesteld. De forten te Pescaro hebben gecapituleerd en de soldaten te Gaeta zouden het ho tel van het Fransche consulaat hebben vernield of geplunderd. Uit Malta wordt berigtdat men een reactionnair com plot onder de zich aldaar ophoudende royalistische vlugtelin gen had ontdekt en dat een schip met Bourbonsche vlaggen van daar naar Sicilië was vertrokken. Castro San Giovanni in de provincie Caltanisetta werd aangewezen als de plaats van bijeenkomst der roijalisten. Onder de gewigtigste adhesien aan de tegenwoordige Be gering, welke het officiële blad van Napels mededeelt, behoort die van den bisschop van Ariano, die, //in naam van den Eeuwigen God, zijne trouw belooft aan den Koning van Italië en diens dictator," dien bij wenscht, //dat de Heer altijd zal bewaren en beschermen voor het welzijn der Italiaansche on afhankelijkheid." Garibaldi zou bij de opening van het Sardinisch parle ment deel aan de beraadslagingen nementen einde zijn zaak tegen graaf Cavour te verdedigen. Graaf PepoliGouverneur van Umbrie namens de Piemon- tesche regering, heeft zijn bestuur begonnen met de verbanning der Jesuiten. De Markies de Cadere is uit Parijs naar Bome vertrok ken om het antwoord van den Keizer op het ultimatum van de Paus overtebrengen. Men zegt, dat de H. Stoel van zijne zijde een ultimatum aan het Fransche Hof heeft gezonden, vervat in dezen geest: Wanneer binnen den tijd van(men zegt tien da gen) de H. Stoel niet door een Fransch leger tegen de Pie- montezen wordt geholpen, zal de H. Vader met zijne Begering zich genoodzaakt zien Bome te verlaten. Het is niets meer dan eenmen zegtmaar men verzekert, dat sints den slag van Castelfidardo de verbittering van den Paus haar toppunt heeft bereikt. Er heerscht een ware paniek in het collegie van Kardinalen en de H. Vader ontzet alleen reeds bij de gedachte, dat hij, van het Vatikaan af, de vaan van Victor Emanuel in de campagna van Bome zal zien wapperen. Toen Keizer Napoleon onlangs te Chamounix waslas men boven de deur van het hotel Au Montblanc: //Piëdestal zijner waardig." In Thonon stond boven de mairie te lezen: fHij geeft ons een haven en voert ons de haven binnen." Het collegie te Annecy droeg het opschrift//Heil zij den apostel der Europesche emancipatie." Te Parijs is opgerigt een algemeen Israëlitisch Verbond, dat een oproeping heeft gerigt aan alle Israëliten, om zich te vereenigen, ten einde overal aan de emancipatie en den zedelijken vooruitgang der Israëliten te arbeiden- een werkdadige on dersteuning te doen geworden aan hen, die lijden, omdat zij Israëliten zijnen om elke openbare poging aantemoedigen die tot zulk een doel bevorderlijk kan wezen. De leeuwenjager Jules Gerard heeft het plan opgevat, karavanen te organiseren om de woestijn van Sahara te onder zoeken. Hij heeft daarover een werk geschrevendat onlangs bij Dentu te Parijs verschenen is. Dezer dagen ontmoette een kleermaker te Parijs een zij ner onwilligste schuldenaars en dreigde dezenzoo hij hem niet oogenblikkelijk betaalde, met een zeer onaangenaam schan daal. De bedreigde zocht daarop zijn heil in de vlugt, doch werd spoedig door den kleermaker ingehaald onder het ge schreeuw vanvHoudt den dief!" Verscheidene personen scho ten op dit geschreeuw toe en hielden den //dief' aan. De kleermaker vordert betalingde schuldenaar heeft zooveel geld niet bij zich. Nu verlangt de kleermaker rok"Vest en broek terugen wel terstond. Het verzamelde publiek vindt dat niet

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2