sem N°. 180. Vrijdag 28 September. A°. lÉO. Binnenlandsch Nieuws. IIIISIII II i, it I, in Deze Courant verschijnt elkeu dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 n. 7 m.; 3 u. 4 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 28 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) nadr Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 4 u. 30 min.; van Amsterdam (Bee- rebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 30 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 30 min. Zittingen van hot Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 ure. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeesterdagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. - Thesaurie, dagelijks van 102 ure. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 ure en van 36 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van S4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 ure. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Z. M. beeft goedgevonden in de orde van den Neder- landschen Leeuw te benoemen: tot kommandeur, den heer J. F. Hoffman, burgemeester van Rotterdam tot ridders, de hee- ren C. G. Schutze van Houten en Joost van Vollenhoven, wethouder te Rotterdam- wijders tot kommandeurs der orde van de Eikenkroon, de heeren Mr. A. Bogaers en Mr. A. Ve der; tot officieren der orde, de heeren Mr. W. S. van Reesema en J, Strackee, en tot ridder derzelfde orde den heer W. A. Scholten. Men verneemt uit Luxemburg, dat de Prins-Regent van Pruissen den heer Heldensteinburgemeester dier stad heeft benoemd tot ridder der orde van den Rooden Adelaar 3e kl. Bij de regering schijnt het plan te bestaanom een be gin te maken met de herbouwing van het Binnenhof te 's Hage, dat, hoe merkwaardig ook uit een historisch oogpunt, niet langer in zijn tegenwoordigen toestand kan worden gelaten zonder dreigend gevaar van op de hoofden der talrijke ambte naren, die aldaar hunne bureaux hebben, neder te storten. Reeds sinds lang is de allerellendigste toestand dier gebouwen, die schier geen reparatie meer waard zijnvan algemeene be kendheid, zoodat dan ook nu aan de Staten-Generaal de noo- dige gelden voor eene grondige hernieuwing zullen worden aangevraagd. Om hiermede een aanvang te makenzegt men dat op het nu ingediende budget vooreerst eene som van ƒ74,000 is uitgetrokkenofschoonvolgens dezelfde geruchtende to tale kosten van het geheele werk wel op een half millioen ge raamd zijn. Het plan zou zijn, om de gebouwen aan de over zijde der Tweede Kamer van een gelijksoortig front te voorzien als deze. Aan de zijde der Stadhouderspoort, die het Binnen hof met het Buitenhof verbindt, zouden de tegenwoordige ge bouwen vervangen worden door eene kolonade met vijf door gangen, twee voor rijtuigen, en drie voor voetgangers. De loterijzaal zou op het midden van een ruim plein te staan ko men door het wegbreken der leelijke gebouwen achter die zaal, thans in gebruik bij den Hoogen Raad, enz. De archie ven van de rekenkamer enz., die thans nog in de oude ge bouwen liggen, zouden gedurende de verbouwing verplaatst worden naar het tegenwoordige ministerie van koloniën, dat dan ontruimd wordt door de ambtenarendie het nieuwe ge bouw van koloniën betrekken. Ontegenzeggelijk worden vele der voorgenomene verbouwingen door de noodzakelijkheid voor geschreven. Naar men verneemt is aan de te 's Hage gevestigde Lie dertafels alsook aan het muziekcorps van het reg. Grenadiers en Jagers hunne medewerking verzocht bij gelegenheid van de onthulling van het monument van Tollens te Rijswijk in de maand October aanstaande. Het archief der stad 's Hertogenbosch deed eene belang rijke aanwinst. Dr. Halbertsma heeftuit hoogachting en er kentenis aan den Commissaris des Konings in Noordbrabant, aan de Regering der stad en aan de burgerij voor de gulle en gastvrije ontvangst der leden van het aldaar gehouden VIde taal- en letterkundig congresaan het archief afgestaan de zeld zame en voor de geschiedenis kostbare kaart van het beleg der stad 's Hertogenbosch in 1629, uitgegeven bij Pieter Arentz., Nederlandsch boekverkooper tot Hamburg bij de Borsse in 1629 met een //cort verhael der gelegenheyt ende tegenwoordige belegeringhe van 's Hertogen-Bossche onder 't beleyt des Doorl. Fredrick Hendrick Prince van Orangien Grave van Nassau int jaer 1629", loopende dat verhaal van 1° Mei tot 22 Junij van dat jaar, zijnde zij geteekend met de letter C. Deze voor de geschiedenis van dat merkwaardig be leg hoogst belangrijke kaart is van een grooten omvang; zij vertoont de ligging der stad met hare uitgebreide versterkings- werkenen zij bevat de even sterke als kunstmatig tot 22 Junij 1629 aangelegde belegeringswerken men weet dat 's Her togenbosch eerst op 14 September van dat jaar aan Prins Fredrick Hendrick bij capitulatie werd overgegeven. Eenigen tijd geleden is te Vlissingen ten behoeve der marinewerf uit Engeland aangevoerd een locomotief, bestemd tot. het vervoer van hout enz. op de verschillende werven. Dit werktuig is Donderdag beproefd en heeft o. a. gestoomd van de uitrusting- naar de constructiewerflangs het dok. Naar het schijntvoldoet het aan het oogmerken men kan dus weldra verwachtendat het vervoer van zware vrachten daar mede geregeld zal plaats hebben. Het was een vreemd gezigt, dit stoomwerktuig, dat, betrekkelijk niet groot van omvang, ruim 20,000 Ned. ponden weegt, als een gewone wagen o vel de straatsteenen langs het dok te zien rijdeneven als de zeer korte wendingen, die men er mede maken kan, verwondering wekken. De vrees, die men koesterde, dat de straat en de hui zen langs het dok hierdoor veel zouden lijden schijnt ongegrond te zijnten minste men verzekert ons, dat de dreuning niet erger

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1