Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. worden besteed, 't Is ons ook voorgekomen dat het wel eenige nadere toelichting behoefde, waarom die som slechts met 650 is verminderd voor onderhoud van kazernen, terwijl volgens de Memorie van Toelichting der begrooting van 1857 dat on derhoud door Stads werklieden jaarlijks meer dan 2000 kostte. Z. M. de Koning heeft den heer J. Strackee, te Rotter dam, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandscben Leeuw. Dr. R. C. Bakhuyzen van den Brink heeft na de ont hulling van het standbeeld van Tollens bij het daarop gevolgd dejeuner het plan tot het oprigten van een standbeeld voor Vondel te Amsterdam aanbevolen, met het gunstig gevolg, dat reeds dadelijk door de feestgenoten voor eene aanzienlijke som is ingeschreven. Het bestuur der Hollandsche Spoorwegmaatschappij heeft bepaalddat de winterdienst den len October a. s. een aan vang nemen zal. Z. K. H. Prins George van Pruissen, vergezeld door HD. adjudanten, is heden Woensdag morgen uit de residentie naar Amsterdam vertrokken om aldaar het merkwaardige te bezigti- gen.Z, K. H. wordt heden avond in de residentie terugverwacht. In de Zitting der Tweede Kamer van heden Woensdag is na eene langdurige beraadslaging tusschen de HH. Thor- beckevan Hoevell en den Minister van Koloniën 7 van het Ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede, en§8 zon der beraadslaging en daarop het geheele adres met algemeene stemmen aangenomen. - Besloten dat adres den Koning aan te bieden en daartoe eene commissie benoemd. Ingekomen drie wetsontwerpen tot onteigening van perceelen voor een weg te Limburg, een kanaal in de Joure en tot droogmaking van plassen. Het adres van de Tweede Kamer, in antwoord op de Troonrede, luidt aldus: De Tweede Kamer der Staten-Generaalmet Uwe Majesteit de milde zegeningen, welke aan ons Vaderland ten deel val len, dankbaar erkennende, vernam met genoegen, dat onze betrekkingen met andere Mogendheden blijken dragen eener wederzijds gewenschte vriendschap. Zij is levendig overtuigd datwanneer Nederlandin zijne betrekkingen met het bui tenland, kracht aar. zelfstandigheid paart, het voortdurend te midden der overige Staten eene eervolle plaats zal innemen. De bescherming van het grondgebied des Rijks is een te hoog nationaal belang dan dat wij niet gaarne uit den mond Uwer Majesteit aan de pligtsbetrachting van zee- en landmagt lof hoorden toekennen. Het ons aan te bieden wetsontwerp tot regeling van de sterkte en de inrigting der nationale mi litie, zullen zij in naauwkeurige overweging nemen; overtuigd dat onze verdediging, rustende op het beginsel van volkswa pening niet eerder geregeld zal zijndan wanneer tevens nieuwe doeltreffende wetsbepalingen omtrent de schutterijen zul len zijn vastgesteld. Met Uwe Majesteit verheugen wij ons over den gunstigen toestand van vele bronnen van ons volksbestaan. Wij erkennen gaarne dat het toenemen van kennis en de bloei van kunsten en wetenschappen krachtig tot vermeerdering van beschaving en verspreiding van algemeene welvaart medewerken. Aan eene wet, welke het middelbaar en hooger onderwijs op goede grondslagen vestigt, wordt dan ook de levendigste behoefte gevoeld. Tot vereenvoudiging van het tarief van in- en uitgaande rechten zullen wij gaarne medewerken. Met belangstelling ver namen wij, dat dadelijk na de uitvaardiging der wet tot den aanleg van spoorwegen met de werkzaamheden een aanvang was gemaakt. Wij wenschen, dat de toestand van 's Rijks Schat kist werkelijk gunstig genoeg moge bevonden worden om tot het aanleggen van nieuwe waterwegen voor den handel te kun nen overgaan. Verblijdend was het ons te vernemen, dat de opbrengst van 's lands middelen voldoende mag geacht worden. Wij rekenen, dat die gelukkige uitkomst te beter zal verzekerd zijn, wanneer eene herziening van ons stelsel van belastingenook in het belang van een goed financieel huishouden der Gemeenten, tot stand gebragt zal wezen. Wij zijn daarbij verpligt op het aanbieden der in de grondwet geëischte wet ter verantwoording van 's Rijks geldmiddelen eerbiedig aan te dringen. Met Uwe Majesteit brengen wij hulde toe aan den moed en de volharding door onze zee- en landmagt in Boni en in Ban- jermassing betoond. Te vernemen dat in alle opzigten de toe stand onzer overzeesche bezittingen bevredigend is, heeft onze verwachting overtroffen. Ter bevordering van den bloei dier ge westen kan echter nog, ook zonder geldelijke opofferingen veel gedaan worden. Wat de koloniale geldmiddelen betreft, is tusschen komst der wet, volgens de bepalingen onzer grondwet, meer en meer drin gende behoefte. De toegezegde wetsontwerpen tot afschaffing der slavernij in de West-Indien zullen wij met al de naauwgezetheidwelke de belangrijkheid van het onderwerp vordert, onderzoeken. De toestand der gewesten zal evenwel eerst dan gevestigd kunnen heeten, wanneer aan het grondwettelijke voorschrifttot vast stelling eener wet op het beleid der regering van die kolo niën, zal voldaan zijn. Eene gewigtige taak wacht ons in de tegenwoordige Zitting. Wij hopen haar met ijverige pligtsbetrachting te vervullen. Moge het Vaderland daarbij ondervindendat de eerste voor waarde onzer nationale instellingen, overeenstemming tus'chen Regering en vertegenwoordiging, niet ontbreekt, zoo zal het, onder den zegen des Allerhoogsten daarvan de beste vruch ten plukken. In de zitting van den 's Gravenhaagschen Gemeenteraad is ingekomen een voorstel tot het stellen van eeu spits op de Groote of St. Jacobskerk en beslotenom een deel der op het Grootboek der Nationale Schuld ingeschreven kapitalen der Gemeente te gelde te maken en alzoo geen geldleening te slui ten ter bekostiging van sommige buitengewone gemeentewerken. De Gemeenteraad van Deventer heeft tot Secretaris van HH. Curatoren en bibliothecaris van het Gymnasium benoemd Dr. C. A. Engelbregt, Rector aan het Stedelijk Gymnasium aldaar. Zondag 11. vierde de pastoor H. Brouwer van de St. Wal- burgskerk te Arnhem het feest zijner 25-jarige priesterlijke be diening. - Met groote verslagenheid heeft de R. Katholieke Gemeente te Velp de tijding vernomendat haar algemeen geachte pastoor zijne tegenwoordige standplaats met die van Bern mei moet verwisselen. Het Leidsch departement der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid wenscht bekend te worden met de bezwaren, die er bestaan tegen de patentwet, ten einde daaruit aanleiding te nemen om het hoofdbestuur intelichten omtrent de noodzakelijkheid eener wetsherziening. Iedereen kan uit zijne eigene ervaring mededeelenwat voor het departe- mentsbestuur van belang is te weten, opdat blijkedat er be zwaren en wel gegronde bezwaren bestaan. Iedereen wordt tot de mededeeling uitgenoodigd bij de in dit blad geplaatste aan kondiging en elke belastingschuldige heeft bezwaren die in 't algemeen tegen dat patentrecht gelden maar velen zijn er, die in 't bijzonder reden hebben tot billijk beklag. - De Leid- sche afdeeling der Vereeniging tot bevordering van fabriek-en handwerknijverheid in Nederland heeft die algemeene bezwaren in het vorige jaar aan den Minister van Financiën medegedeeld, 't Is nu van des te meer belang, ook de onbillijkheidwaartoe de heffing der patentwet aanleiding geeft, te doen uitkomen, en ieder, die daartoe iets weet, bevordert zijn eigen en het algemeen belang, met daarmede den Secretaris van het Leidsch departement Dr. van Hall bekend te maken, nu eene zeldzaam zoo gunstige gelegenheid zich heeft aangebodenom tot eene juiste beoordeeling van de patentwet te kunnen bijdragen. De Paus heeft aan Keizer Napoleon om inlichtingen ge vraagd wegens de bedoelingen van Frankrijk ten opzigte van den Kerkelijke Staat. De Fransche regering heeft geantwoord, dat zij aan Spanje ten stelligte heeft ontraden, ten gunste van de Paus te interveniëren. Te Rome is een corps van 34000 Franschen aangekomen. Francati en Albani zijn door de Fran- schen bezet. Volgens nadere berigten is de overwinning door den Ge-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2