Buitenlandsch Nieuws. Zondag middag 11. was een boerenzoon uit de gemeente Bloemendaal met zijn meisje op eene tilbury naar Schalkwijk gereden, ten einde de zuster der laatste, die kort geleden ge huwd was, een bezoek te gaan brengen. Des avonds te half zeven ure keerden de jongelieden weder huiswaarts, en waren nog niet ver gevorderdtoenter plaatse waar de weg het smalst is onverwachts een manspersoon vóór het paard sprong, en aanving te schreeuwen en met zijne armen te zwaaijen. Het paard hierdoor verschrikt steigerde, wendde zich op zijne achlerpooten om sprong met rijtuig en menschen in het Spaarne en zwom naar het midden van dit water, alwaar het, niet ver der kunnende voortkomen zonk en verdronk. De tilbury, welke zoo lang het paard zwom, overeind was geblevensloeg nu om en de beide personen vielen er uit. De jongman, hoezeer niet kunnende zwemmen, had echter tegenwoordigheid van geest genoeg om zich weder aan het rijtuig vast te klemmen en zijn meisje, dat reeds zinkende was, te grijpen en boven te halen. Beiden hielden zich nu zoo goed zij konden boven wa ter, hetgeen niet zonder herhadde onderdompeling geschiedde, daar zij zich boven het diepste van het Spaarne bevonden. In dezen hagchelijken toestand werden zij gered door den land man Sweerts, die zich met zijn melkschuitje huiswaarts begaf, en ben op hun geroep met spoed was te hulp gekomen. Aan wal gebragt, werden de geredden door den tuinbaas op het buitengoed van den heer van der Burchdie insgelijks was ter hulp gesneld, in huis genomen, alwaar hen voorts op wel willende wijze die hulp en bijstand werd verleend die zij be hoefde. Welke de beweegredenen zijn geweest van den persoon, die aanleiding tot het onheil heeft gegeven, is niet gebleken. Ziende wat er gebeurdeschijnt bij over zijne daad verschrikt te zijn geweest; althans is hij ijlings geloopen naar het buis van genoemden tuinbaasheeft aldaar kennis gegeven dat er twee personen in gevaar verkeerden van te verdrinkenen zich daarop verwijderd zonder herkend te zijn. De Justitie doet ijverig onderzoek. Men leest het volgende in de 's Orav. Nieuio&bode /^Algemeen is de klagte in de residentie over de duurte van het brood. Bij iedere rijzing der graanprijzen wordt het brood opgeslagenen bij daling dier prijzen vermindert de broodprijs óf niet, óf in geringe mate. Ware de hoedanigheid van het brood uitstekend, dan ware de klagt misschien minder ge grond; nu echter het brood minder goed is dan in eene an dere residentie, nu mag wel gevraagd worden, wat daarvan de reden zij Naar ons inzien is dit de coalitie der vermogende bakkers, die de minvermogende bakkers dwingen om den broodprijs staande te houden op de hoogte, waarover geklaagd wordt. Deze tochdie geen of een te klein handelskapitaal hebben, moeten meel in plaats van koren koopen en koopen dit dikwijls bij de meer gegoede bakkers. Of dit meel altoos uit koren gemalen wordtis eene vraagwier oplossing moei- jelijk kan gegeven wordenofschoon menig brood den twijfel doet ontstaan, of niet erwten en boonen een deel van het graan vervangen hebben? De kleinere bakkers kunnen niet te gen de grootere eoneurreren. De grootere maken eene coalitie, bepalen den broodprijs en stellen het publiek op contributie. Zij hebben natuurlijk alleen hun belang in het oog; zorgen niet dat het brood beter worde, dat de nieuwe vindingen in broodbereiding worden toegepast en het goede publiek eet slecht brood voor veel geld.'* //Aan dien toestand behoort een einde te komen. Ook hier moet het particulier belang wijken voor hel algemeene. Ook bij dit vraagstuk, zoo naauw verbonden met de voeding van het volk, moeten de geest van associatie en de lessen der weten schap de beletselen trachten weg te nemenwelke goed en goedkoop brood in den weg' staan. Dit kan alleen geschie den door de oprigting eener associatieom het brood in bet groot te doen bakkenhet koren zelf te doen vermalen en overigens de bereiding te doen bewerkstelligen naar de lessen der wetenschap. In Brussel, in Parijs, in Frankfort, in Ber lijn ie de werking van,zoodanige associatiën hoogst weldadig geweest voor den prijs, zoowel als voor het gehalte van het eerste der voedingsmiddelen van bet volk. Het is dan ook met groote belangstelling dat wij -vernemen, boe, hetgeen thans in de residentie met betrekking tot het brood gebeurt, de aan dacht heeft getrokken van eenige aanzienlijke ingezetenendie reeds van gedachten moeten hebben gewisseld over de moge lijkheid omdoor oprigting eener groote bakkerijals door ons bedoeld wordt, een einde te maken aan een toestand van zakendie het publiek slecht en duur brood doet etentot handhaving van het monopolie van enkele rijke bakkers." Men heeft meer dan eens binnen Leiden in gelijken geest geredeneerdmaar juist als een noodzakelijk kwaad de brood zetting op nieuw ingevoerd, waardoor voor de Leidsche brood - verbruikers niet de aanleiding tot billijke klagten bestaat. De laatste broodzetting te Leiden is van 27 Augustus 11., op welk tijdstip de broodprijzen te Gravenhage ook eene verandering hebben ondergaan en de vergelijking is aldus: 's Hage Leiden 't beste Tarwebrood 30 Cents. 29 Cents. 't beste Roggebrood39 35 Tegen de Leidsche broodzetting is door de broodbakkers nering geen bezwaar ingebragt; - zij is geregeld naar een raid- denprijs van f 13.de tarwe, en 7.30 de rogge. - De plaatselijke belasting op het gemaal te Leiden wordt geheven tot hetzelfde bedrag als te 's Hage. Binnen Leiden bestaat eene broodzetting; - maar binnen 's Gravenhage is de broodberei ding en de prijsregeling vrij en geheel aan de concurrentie overgelaten. - Als de invoer van brood uit de omliggende ge meenten geene belemmeringen ondervond, moest, gelijk bin nen Leiden eene coalitie door den vrijen invoer van brood uit eenspatten of mislukken. Men berigt uit Amsterdam, dat de Rabbijn Dr. Chronik op een zeer betamelijke wijze zijne beginselen heeft uitgespro ken, die van die der Joodsche meerderheid aldaar verschillen, zonder echter iemand aantevallenen dat hijdoor sommige der aanzienlijkste Israëliten daartoe uitgenoodigd eene vereeni- ging heeft opgerichtdie geheel binnen de grenzen der wet blijft en de goedkeuring der regering zal verkrijgen. Men weert hem daarom uit de Synagogen en ruit de menigte opom hein zoo mogelijk, te steenigen. 't Schijnt, dat hij zich naar Leiden heeft begeven om het joodsche Nieuwjaar en den Grooten Verzoendag in de Synagoge in het midden zijner geloofsge- nooten doortebrengen- wetende dat hij in Amsterdam slecht» met levensgevaar eene Synagoge zou kunnen bezoeken. De Rabbijn Dr. Chronik heeft gedurende de Israëlitische feestdagen alhier verblijf gehouden. De vereenigtng. die zich te Amsterdam heeft gevormdzal weldra door den Koning worden erkend. Eenige leden dier Vereeniging hebben zich bereid verklaard eene vrij aanzienlijke som beschikbaar te stellen toereikend om het tot inrigting van een kerkgebouw meest geschikt perceel binnen Amsterdam aantekoopen. Tot geneesheer in het Buitengasthuis te Amstei'dam is benoemd Dr. A. A. Land van Leiden. Heden Maandag werd wederom een veertigtal zaken bij het kantongerecht te Leiden behandeld, wegens op de open bare straat in beschonken toestand aangetroffen personen, waar onder ook wegens herhaalde overtreding der verordening. Heden heeft de Arrondissements-rechlbank te 's Hage uitspraak gedaan in zake het elfjarig Scheveningsch meisje. De Rechtbank heeft haar schuldig verklaard aan eenvoudigen dief stal en diefstal met inklimming in een bewoond gebonw beide gepleegd met oordeel des onderscheids. De Rechtbank beeft haar veroordeeld tot opsluiting in een huis van verbetering, gedurende den tijd van 20 maanden met veroordeeling in de kosten. De lieeren Mr. Ridder van der Heim van Duivendijke, Commissaris des Konings in deze provincieJhr. van Hete- ren Gevers en Metelerkampleden van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hollanden de heer Griffier Just de la Paisières zijn uit de residentie naar Rotterdam vertrokken, ter bijwo ning van de onthulling van Tollens' standbeeld. Plaatsgebrek verhindert ons optenemen het ontwerp adres van de Tweede Kamer in antwoord op de Troonrede, waar over Dingsdag de beraadslagingen zullen worden geopend. Met klem wordt eerbiedig aangedrongen op de indiening van ver schillende wetsontwerpen, zoo als op de schutterijen, compta biliteit hoog- en middelbaar onderwijsenz. Naar men zegt heeft een gedeelte der lagere geestelijk-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2