N°. 175. Zatui'dag 22 September. A0. 1860. Binnenlandsch Nieuws. LE1DSCII DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 n. 7 m.; 3 u. 4 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 28 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) nadtf Arasterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 4 u. 30 min.; van Amsterdam (Bee- rebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 30 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 30 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 ure. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeester, dagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 me. - Thesaurie, dagelijks van 102 ure. —De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 ure en van 36 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 ure. Z. M. heeft overgeplaatst naar Gouda den controleur der dir. bel. en van het kadaster in Zeeland J. B. van Roijen en benoemd tot controleurs bij dat vak: in Zeeland E. A. van Tonderen te Haarlem; in Groningen W. J. van de Poll, adj. contr. te Groningen; in Drenthe H. van der Burg, adj, contr. te 's Bosch; - tot adj. contr. te Haarlem, W. M. M. Koster te-Rotterdam tot ontv. der dir. bel. te Utrecht W. C. Heufke Cantelaer te Harderwijkte Dordrecht E. Jochim te Schoon hoven te Beemster J. Blaauboer te Bergen; te Ootmarsum J. F. E. Loos te Schinveld en te Schinveld W. H. J. van Hien. H. K. H. de Groothertogin van Saxen-Weimar, zuster des Konings, is in de residentie aangekomen. Z. M. de Ko ning en Z. K. H. de Prins van Oranje bevonden zich aan het stationom de Groothertogin te ontvangen en te verwel komen. Z. M. en HH. KK. HH. begaven zich in een der hofrijtuigendie zich aan het station bevonden, naar's Konings paleis, alwaar H. K. H. de Groothertogin haar intrek heeft genomen. Gisteren middag heeft er groot diner ten hove plaats gehad, waaraan ook HH. KK. HH. de Prinsen van Oranje en Frederik hebben deel genomenen waarop de Groot-officieren van 's Konings huis en de Ministers genoodigd waren. li. K. H. is heden weder uit de residentie naar Soestdijk vertrokken. Z. M. de Koning en Z. K. H. de Prins van Oranje hebben HD. tot aan het stationsgebouw vergezeld. Bij de beraadslagingen in de Eerste Kamer over het adres van antwoord op de Troonrede is door den heer van Andringa de Kempenaer bij herhaling herinnerd aan de noodzakelijkheid dat niet alleen de Nationale Militie regeling erlangemaar ook dat die regeling gegrond zij op de Grondwet, die in art. 181 uitdrukkelijk voorschrijftdat de loting geschiedt uit de inge zetenen, die op 1° Januarij hun 20ejaar zijn ingetreden, ter wijl de bestaande Wet den ouderdom van 19 jaren voorschrijft. - De heer van Sasse van IJsselt achtte het van gewigt, dat bij deze gelegenheid de wensch tot den Kroon werd gericht, dat de afkoop van tienden een onderwerp van eene voordragt van de Regering moge uitmaken. - Geen dier onderwerpen zijn eveDwel in het adres opgenomendaar de Commissie met het ontwerp van het adres belast daartegen bezwaar had. Wel werden twee amendementen aangenomen en daarmede het ontw:erpadres gewijzigd - namelijkéén van den heer Cost Jordens, strekkende om in de 4e optenemen de zinsnede //en tot wettelijke regeling van de uitoefening der geneeskunst"- en één van den heer Fransen van der Putte, waarbij de her ziening van het tarief der rechten in verband werd gebragt met de voorgenomene vermindering van formaliteiten bij den doorvoer. De opbrengst der Rijksmiddelen in hoofdsom en opcen ten bedraagt over de maand Augustus 1860 wel 92.28 7.93 minder dan gedurende Augustus 1859, maar over de eerste acht maanden dezes jaars 1.182.022.81 meer dan over het zelfde tijdvak van het vorige jaar. In een overzigt over Neêrlands financien wordt aange nomen, dat in dit Rijk meer dau 480.000.000 aan Oosten- rijksche fondsen aanwezig zijn. (Op hoeveel zou men wel het kapitaal, ten behoeve van nijverheids-of handelsondernemingen geleend, kunnen berekenen?) Het van Algoabaai naar Amsterdam bestemde schip Pun jab is 11. Vrijdag nacht bij de Seven Stones Rocks gestrand; al de passagiers, waaronder de Fransche zendeling Arbousset met zijn gezin, benevens de equipage, zijn met groot levensge vaar aan wal gebragt. Op 17 Sept. zijn te Utrecht op de paardenmarkt aan- gebragt 450 paarden. Goede paarden \varen prijshoudend, doch weinig ter marktover het geheel was de handel niet levendig. Van de 14 jongelieden, welke deel genomen hebben aan het admissieexamendezer dagen te Utrecht gehoudenzijn tien tot de academische lessen toegelaten. Het Gemeentebestuur van Rotterdam heeft een huis aan de Hoogstraat, waarin thans een manufactuurwinkel wordt ge houdenaangekocht voor 20200, ten einde die tot twee schoollocalen interigten. De arrondissements-rechtbank te Roermond heeft tot ver vulling der openstaande betrekking van rechter een drietal voor gedragen bestaande uit de HH. Cornelis, Kantonrechter te Weert, de Ras, Substituut-Griffier en Mr. J, P. Strens, ad vocaat, beiden te Roermond. Heden aanvaardde Dr. L. W. E. Rauwenhoft het bui tengewoon Iioogleeraarsambt in de Theologie aan de Leidsche Hoogeschool, met het- houden eener plegtige redevoeHngv waarin de vraag beantwoord werdWelk moet heb leidend be<n ginsel zijn bij de verklaring van de geschiedenis der lijke kerk? Een talrijk publiek hoorde met blijkbaar len deze doorwrochte redevoering aan. *rj -* ,v» - v.f.>

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1