Buitenlandsch Nieuws. commandeerd, onder anderen Ook bij HasseltLeuven en Bau- tersem. Hem was te dier zake de militaire Willemsorde ge schonken. De overledene genoot in zijne woonplaats de alge meen e achting. Uit Emmerik wordt gemeld, dat eenige dagen geleden aldaar met den spoortrein van Rotterdam, gezeten in een rijtuig der eerste klasse, aankwamen twee dames met een elegant ge kleed heer, die zich gedurende de reis jegens beiden zoo voor komend had gedragen, dat ieder der dames dacht, dat hij de echtgenoot van de andere dame was. Bij de aankomst te Em merik hielp hij de beide dames bij het uitpakken der bagage voor de visitatie; maar toen alles was afgeloopen en men de reis zou voortzetten, was de galante heer eensklaps verdwenen. De beide dames vroegen elkander naar hun echtgenoot, doch bemerkten, dat zij zich daarin hadden vergist en, wat erger was, ook deerlijk bedrogen warendaar spoedig de eene dame hare portefeuille en de andere hare portemonnaie misten. Men berigt ons het volgende: Aan den Leidschendam is heden morgen een 18jarig jongeling, Jacobus van der Togt genaamdterwijl hij zich voor metselwerk op eenen steiger bevondnaar beneden gestort en zoodanig aan het hoofd ge wond dat men voor zijn leven vreest. Bij het Dingsdag en Woensdag door de Litterarische faculteit der Leidsche Hoogeschool gehouden admissie-examen zijn van de 17 adspiranten 4 toegelaten. Men meldt, dat Keizer Napoleon aan den Paus een voor stel heeft gedaanom tot eene middelijke schikking te komen. De concessien van den Paus zouden zijndat hij alles zou afstaan wat hij heeft verlorenals vergoeding zou zijn opper- leenheersrecht over de provinciën, aan zijn gezag ontrokken, hem worden teruggegevenen zou Victor Emanuel die voor hem beheeren. De Paus zou verder zijn leger afdanken, en kardinaal Antonelli ontslaan. Men schijnt er nog al op gesteld te zijnom dit voorstel ingang te doen vindenmaar twijfelt of de Paus daarin zal toestemmen. Het berigt van Garibaldi's intogt te Napels heeft de ge moederen teVenetie zeer verhit, en daar toevallig een aan de Londensche jagtclub toebehoorend jagt met vier kleine scheeps- kanonnen uit Pola aankwam en het anker wierp aan de open bare wandelplaats, werd het voor een Engelsch oorlogsvaartuig gehouden en daaruit opgemaakt, dat de strijd om Venefie aanstaande was. Uit Napels schrijft men omtrent Garibaldi de volgende bijzonderheden n Ik heb hem hooren sprekenik heb hem van nabij gezien, hij is een wonder. Hij heeft een leeuwenaard. In oogenblikken van toorn moet hij ontzagwekkend zijn. In oogenblikken van rust heeft hij een kalmen blik en ligt er een glimlach op zijne trekken. Hij is niet bloot een man van genie, hij is een apos tel; zonder zwakheid, zonder vrees gaat bij voortsterk in zijn geloof: hij doet wonderen. Hij zou de man zijn om in den storm uit zijne boot te stappen en op het water te loopen. Hij gelooft aan zijne zending, gelijk anderen in hun gesternte geloofdenen zeker van zijne zaakgaat hij recht op het doel af. Toen dezer dagen des avonds de soldaten op het volk schotenstond hij bedaard te midden der nationale garde zijn cigaar te rooken, zeggende: »laat ons hen maar rookende af wachten." Is er echter gevaar, hij bespeurt het dadelijk en vliegt er heen. Hij is zeer eenvoudig en hartelijk. Met martelaarsge- duld hoort hij ieder, die hem komt lastig vallen aan. Hij is eenvoudig en goed. Toen hij te Messina was, kwam een zijner volgelingen hem knielend smeekenom een zijner knoopen, die hij amulet wilde dragen. Garibaldi trok een knoop af en gaf hem die. Hij heeft zelf gezegd dat hij de zoon des volks is, en werkelijk, het volk aanbidt hem. Voor de lazzaroni is hij een heilige. Godzeggen zijzendt hem om het land te redden; velen noemen hem Jezus Christus en zijne officieren de apostelen. Alles uit zich hier in devotieen Garibaldidit inziende, heeft de R. C. idëen van het volk geërbiedigd. In zijn eerste proklamatie heeft hij de priesters geprezen. Dadelijk na zijne aankomst heeft hij zich naar de hoofdkerk begeven en den volgenden dag heeft bij de kerk van Piedigrotto bezocht." Men berigt uit Triestdat den 14en een Engelsch stoom schip drie kisten heeft gelost, welke op het manifest voor kwamen als te bevatten Engelsche lijnwaden. Het bleek bij gedaan onderzoek, dat de ware inhoud bestond uit geweren en karabijnen. Uit Koningsbergen meldt mendat professor Rathke eergisteren ochtend vroeg door eene beroerte werd getroffen waaraan hij onmiddellijk overleed op het oogenblikdat hij de de laatste hand had gelegd aan het manuscript eener redevoe ring welke hij in den loop van dien dag het 'voornemen had uit te spreken, bij gelegenheid van de opening der vergadering van natuurkundigen in genoemde stad. In de zienswijze van Vorst Gortschakoffden Russischen Minister, heeft, naar verzekerd wordt, een geheele omkeering plaats gegrepenzoodat hij van een tegenstander der verzoe ning met. Oostenrijk een warm voorstander daarvan geworden is. Het zou graaf Thun gelukt zijn Vorst Gortschakoff onweder- legbare bewijzen van Eransche opruijingen onder de Slavische bevolkingen van Rusland, Oostenrijk en Pruissen voorteleggen, en die bewijzen moeten het vertrouwen des Ministers op de eerlijkheid van keizer Napoleon, hetwelk hij vroeger voedde, geheel aan het wankelen hebben gebragt, zoodat hij thans bij zijnen keizer op eene alliantie met Oostenrijk aandringt. Donderdag jl. heerschte te Dublin een vreeselijke storm die zich ook over het geheele Koningrijk deed gevoelen en veel schade aan den oogst toebragt. Volgens berigten uit Konstantinopel heeft Riza Paeha aan de regering eene som van 5 millioen piasters voorgescho ten ten einde haar in staat te stellen om de achterstallige soldij der troepen gedeeltelijk af te doen. Hij heeft tot dal einde een bedrag van 10 millioen piasters in de Turksche staats papieren tot waarborg van bovengenoemde som ter hand ge steld aan den bankier Posnomet de voorwaardedat dit huis ze te gelde mag makeningeval de waarde tot op het daarop voorgeschoten bedrag zal zijn gedaald. De gravin de K., te naauwernood drie maanden gehuwd, woonde eene voorstelling in den schouwburg van Covent Gar den te Londen bij. In de loge naast die, waarin zij zich met, haren echtgenoot bevond, zat, in gezelschap van verscheidene jonge heeren, de zoon van een bekend lid van het Engelsche parlement, sir James D. Alle vormen der welvoegelijkheid uit het oog verliezende, sprak deze heer met zijne vrienden luide over de gravin in zulke bewoordingendat de graaf er zich gekwetst door gevoelde. In antwoord op de ophelderingwelke hij verlangdeontving hij beleedigingenvandaar eene uitdaging tot een tweegevecht, waarin de graaf gedood werd. Deze zaak wekte veel opziens en gaf aanleiding tot een proces. De diepbedroefde gravin verliet Londen en begaf zich naar Frankrijk, waar zij eene villa in de omstreken van Parijs ging bewonen: zij had slechts twee bedienden uit Engeland mede genomen eene bejaarde huishoudster en een knecht van nog geen twintig jaren, John V. genaamd. Twee maanden bragt de jonge weduwe in stille afzondering door. John had zich reeds herhaaldelijk over dit eentoonige leven beklaagd en gaf op zekeren dag aan de gravin zijn be sluit te kennen om hare dienst te verlaten en naar Engeland te vertrekkenzoo hij er niet in mogt slagen te Parijs eene betrekking te vinden. Hij verliet bij gevolg de villa. Kort daarna, op zekeren nacht dat de gravin zich ter ruste bevond, doch nog niet geheel en al was ingeslapen zag zij bij het flaauwe schijnsel van het nachtlicht een man hare kamer binnentreden. Door de vrees overmand, kon zij zich niet ver roeren. De man opende eene secretaire, waarin de sleutel war blijven stekenmaakte zich meester van een bedrag van tien duizend francs in banknoten en verwijderde zich weder, zonclei zich zelfs de moeite te geven de secretaire of de deur der ka mer te sluiten. De gravin, hoewel zich uit voorzigtigheid niet verroerd heb bende, had nogtans in weerwil van zijne vermomming in (let dief haren vroegeren knecht John herkend. Van het gebcurdt onderrigt slaagde de politie er in den schuldige optesporener te arresteren. Men vermoedt, dat hij tot eene bende Engelsclii dieven behoort, welke sedert eenigen tijd in Frankrijk en voort' teParijs veel van zich deed hooren, en welke men ook verdenkt da bekenden diefstal in de kerk de Notre Dame te hebben gepleegd

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2