N°. 173. Donderdag 20 September. A°. 1860. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken- regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommer3 Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 7 m.; 3 u. 4 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 28 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Havjen) naakr Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 4 u. 30 min van Amsterdam (Bee- rebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuvvstraat'smorgens te 7 ure 30 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 's avonds te 8 ure 30 min. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 ure. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeester, dagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure.- Thesauriedagelijks van 102 ure. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsendagelijks van 91 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster vau 94 ure. Z. M. heeft benoemd, bij het 8e reg. infanterie, tot kap. van de 3e kl., naar ouderdom van rang, den len luit.-adjud. F. A. Loggerevan het korps. Naar men verneemt, heeft Z. Ex. de Minister van Oor log aan den gemeenteraad van 's Gravenhage kennis gegeven, dat hij zich met het besluit van dien Eaad omtrent het ge bruik der kazerne niet kan vereenigen, omdat hij dat gebruik niet voor een tijd, maar onbepaald verlangt. De bezwarentegen de verkiezing van de heeren Dirks en Wijbenga ingebragt, zijn de volgende: 1°. wat aan gaat die van den heer Dirks: dat die benoeming lijdt aan deze gebreken: - 1°. is van onwaarde verklaart een briefje waarop geschreven stond //Johannes Cyprianus van der Veen," alsof dit briefje geen persoon duidelijk zou aanwijzen- die beslissing nu is klaarblijkelijk met de waarheid in strijd, want te Leeuwarden en in geheel Friesland is algemeen bekend de heer Johannes van der Veen, de zoon van Cyprianus Johannes van der Veen, terwijl de bijvoeging van den naam Cyprianus het nog duidelijker hier maakt, dat hier geen ander wordt be doeld dan Johannes Cyprianuszoon van der Veen gelijk men in Friesland algemeen gewoon is des vaders voornaam te voegen tus- schen den eigen voornaam en den naam of Van- 2°. is ten aanzien van die van onwaarde verklaring niet gehandeld over eenkomstig art. 62 der kieswet: wel verre toch dat de Voor zitter de redenen van twijfel en de beslissing omtrent de waarde van het bedoelde briefje onmiddellijk zou hebben bekend ge maakt, is die beslissing eerst gevallen, nadat bekend was, dat de benoeming van den heer Dirks daarvan afhing; en 3°. wordt verzekerd dat dit briefje eerst als van waarde zou zijn aange komen en de volstrekte meerderheid op 521 stemmen bepaald, zoodat er eene herstemming tusschen den heer Dirks en den anderen candidaat, den heer Tacoma, welke 500 stemmen op zich had vereenigdmoest plaats vindenterwijl eerst later geheel in strijd met art. 65 der Kieswetde volstrekte meer derheid met één zou zijn verminderd en op 520 vastgesteld; - 2°.) wat aangaat de verkiezing van den heer Wijbenga: Dat bij de stemopneming, door het stembureau in dat district, op den 13en Junij 1860, ter benoeming van een lid dezer Kamer, in plaats van het aftredend lid, den heer Mr. Schelte Wijbenga, een getal van 226 stembriefjes door gemeld bureau is van onwaarde verklaard, waaronder 209, welke de namen bevatten van Wijbenga, S. Wijbenga, Sehelte Wijbenga, Britzei, L, Britzei en Lucas Britzei; Dat dien ten gevolge slechts van waarde verklaard een ge tal van850 briefjes waarbijgeteld voorschreven getal van 209 1059 briefjes uitmakende een getal van of uitgebragte steramenzoodat de volstrekte meerderheid bedraagt530 stemmen. Datr nu de heer Wijbenga voornoemd door het stembureau is verklaard te zijn herbenoemd met een getal van 452 stem men en alzoo minder dan de volstrekte meerderheid zou be dragen indien er niet zoo vele briefjes van onwaarde waren verklaarden bij gevolg die van onwaarde verklaring op den uitslag der stemming klaarblijkelijk van invloed is geweest; - Dat derhalve, volgens het beginsel, steeds bij deze Kamer toe gepast, de benoeming van den heer Wijbenga moet worden vernietigd, immers dit pretenselijk herbenoemd lid niet mag worden toegelatenindien de van onwaarde verklaring niet op de wet is gegrond. Op het Koninklijk Kabinet van Schilderijen te 's Gra venhage is teruggekomen de beroemde schilderij van Rembrandt, de anatomische leswelke door den heer Leroy te Brussel ge heel is verdoekt. Op het Raadhuis der geboorteplaats van Rem brand is meer dan een treffend blijk te vindendat de kunst om schilderijen te verdoeken of schilderstukken te restaureren in het midden der Negentiende eeuw niet slechts in den vreemde, maar ook door inboorlingen met uitstekende bekwaamheid wordt uitgeoefend. Bij de openbare aanbesteding der gebouwen met ijzeren gashouderkuipen en toebebooren voor de binnen Utrecht te stichten Stedelijke Gasfabriek is aannemer geworden D. de Leur, aannemer aldaar voor de som van 159846. Te Zwolle is het bouwen eener openbare school voor la ger onderwijs met onderwijzerswoning aangenomen door S. Men- sink te Deventer voor 16100. De tiende jaarlijksche algemeene Vergadering der Zuid- liollaudsche onderwijzers-zangvereeniging zal in het laatst van October of het begin van November te Delft gehouden worden. Aangenomenin afwachting der vereischte t^SffisTiTftv het beroep tot buitengewoon predikant bij de W^lsche-'^ier vormde gemeente te Middelburg door Ds. J. J. •E.' Lüti pre- \\i, c'ÏJ-.v;'

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1