Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Z. M. de Koning heeft zich vereenigd met het gevoelen van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, houdende dat het getal der openbare lagere 9cholen binnen de gemeente Delft met twee moet worden vermeerderd, op welke ook meer uitgebreid lager onderwijs zal moeten gegeven worden. De Minister van Marine heeft de dokwerken aan het Nieuwe Diep geinspecteerd en Zaturdag de reis naar Amster dam vervolgd. Heden had de plegtige opening van de vergadering der Staten-Generaal door Z. M. den Koning plaats. Reeds heden middag hebben wij de door Z. M. uitgesproken troonrede in een buitengewoon nommer aan onze geabonneerden medegedeeld. (In de tweede kolom staat: Door de groote visscherij daar entegen zijn aanvankelijk ruime voorstellen verkregenmen leze voordeelen.) Bij gelegenheid der opening bevond zich aan het paleis eene eerewacht der Schutterij, onder kommando van den Majoor Yerheulluit 3 komp. van het I® Batt. met de muzijk bestaande, aan het Hotel der Tweede Kamer insgelijks eene eerewacht der Schutterij, onder kommando van den Majoor Hooft, en op het Buitenhof twee kompagniën van het 1® Batt. onder kom mando van den Kapitein Clant. Men is te Breda den vermoedelijken dader op het spoor gekomen van den diefstal eener aanzienlijke hoeveelheid goe deren van den voormaligen Minister van Oorlog, For9tner van Dambenoy, die in het rijksarsenaal geborgen waren. Door de activiteit der politie is eene massa damast tafelgoed terechtge komen. Een kanonnier, in het arsenaal werkzaam, in wiens randsel men een wiegekleed heeft gevondenschijnt van de misdaad niet onkundig. De kosten vau herstelling van den toren van de nieuwe kerk te Delft zijn op f 40,000 geraamd. De huishoudster van een heer te Utrecht was eenige dagen gelegen met de min naa9t elkander bezig met 9trijken toen de japon der eerste vuur vatte. Zij bemerkte dit eerst, toen de ligte stof begon te vlammen.. Beiden poogden de vlam te blusschen, maar de crinoline verhinderde dit. In angst vlugt de min naar het kind en de Jufvrouw gillend de trap af door den gang. De heer des huizes schiet toe, werpt haar op den grondgrijpt een karpet en heeft het geluk het vuur te smo ren. De ongelukkige is echter twee dagen later aan de gevolt gen overleden. Bij gelegenheid der feesten te Rotterdam voor de ont hulling van het Tollen smomument, vereerd met de tegenwoor digheid van Z. M. den Koning, zullen op Maandag, den 24en Septemberop alle stations van de Holl. ijzeren spoorweg maatschappij verkrijgbaar zijn retourbilletten voor Rotterdam tot veel verminderde prijzen, geldig voor alle treinen van dien dag. Heden den 17 September vierde het binnen Leiden den 17 September 1785 opgerigt Wis-, Bouw-, Teeken-, Natuur-, en Werktuigkundig Genootschap, onder de zinspreukMathesis Scientiarum, Genitrixhet feest van zijn 75jarig bestaan. Tegen één ure vereenigde het Bestuur in de Stadsgehoorzaal zich met de aldaar genoodigde commissiën uit de Stedelijke Regering, de Plaatselijke Schoolcommissie, Directeuren der Teekenaca- deraie Ars Aemula Naturae, en uit de Afdeelingsbesturen der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid en der Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerk nijverheid in Nederland, alsmede met de Oud-Bestuurders, Leden van verdiensten en Onderwijzers, tot het aanhooren der feestrede, die bij deze gelegenheid door den Voorzitter, den heer A. Montagne Iz., zou worden uitgesproken. Onder het aanheffen der muziek van de Leidsche muziekale vereeniging traden de genoodigden de groote zaal binnen. De Voorzitter trad vervolgens op en beschouwde in zijne rede het feestvie rend genootschap in zijn ooi'sprong, zijne ontwikkeling en zijne bestemming. Deze rede werd afgewisseld door de uitvoe ring van toepasselijke muziekstukken onder de leiding van den verdienstelijken orchest-directeur, den heer A. J. Wetrens. - Tusschen het tweede en het laatste deel werden door den Voor zitter de zilveren en bronzen medailles, alsmede de verdere prijsbelooningen uitgereikt aan de bekwaamste en ijverigste leerlingenterwijl dankbetuigingen werden uitgesproken door de kweekelingen H. la Rivière, in de Rekenkunde, - F. van Griekenin de Wis-, Natuur- en Werktuigkunde, - M. Splin ter, in de Bouwkunde; - voorts door G. M. Kostersbegiftigd met de kleine zilveren medaille in het vak van het teekenen naar pleisterbeelden, - door J. Kostersbegiftigd met de bron zen medaille voor een bouwkundig werkstukook namens J. van der Heydendie mede een bronzen medaille ontving- door C. F. van Gelder, begiftigd met de kleine zilveren medaille, en door L. Burgersdijkbegiftigd met de groote zilveren medaille- beiden in het vak van Bouwkunde. - In het laatste deel zijner rederigtte Spreker het woord tot de onderscheidene genoodigden om hen te overtuigen, dat de toekomst der feestvierende instel ling in hunne handen is- en besloot met een ernstig woord, dat getuigde van een levendig gevoel van afhankelijkheid niet alleen van de bescherming, die Z. M. de Koning voortdu rend zou betoonen, maar vooral van den zegen des Albestuur- ders, die in Leiden tot alles onmisbaar wordt geacht, gelijk te lezen staat voor het bordes van het Raadhuis: al niet eanbrr tfafct. De namen der leerlingen van het Genootschap, die met prijzen werden begiftigd, zijn de volgende: In de Rekenkunde: H. la Rivière, J. J. Beuzemaker, H. Aveling, H. Bosman, A. de Vink, J. de Vink, E. W. Lu9 en C. Cuyster. In het Handelsonderwijs: J. H. Drinbuyzen. In de Wiskunde: A. van der Togt, H. J. Hensterman en W. A. van Lith. In de Natuur- en Werktuigkunde: F. van Grieken en W. F. Mastenbroek. In de Teekenkunde: H. Kikkert, M. Bos, P. J. du Saar en F. van der Togt. In het LetterteekenenJ. A. H. Trap. In de Bouwkunde: G. J. Gijsman, M. Splinter, W. F. vin der Heyden, J. G. Lohman, P. van den Broek, P. N, Gijs man en P. H. Lozier. In het Bouwkundig rekenen: P. Dee en W. A. van Lith. De kleine zilveren medaille voor het teekenen naar pleister beelden aan G. M. Kosters en het accessit aan J. A. H. Trap. Een bronzen medaille aan B. Sciaroni en het accessit aan A. Loeber voor het teekenen naar ornamenten. Een bronzen medaille aan P. Niesten en het accessit aan R. de Wringer voor het beste stel teekeningen naar de me thode van Dupuis. Aan A. van der Heyden en J. Kosters ieder een bronzen me daille voor een vervaardigden wenteltrap en aan S. Monde een loffelijk getuigschrift. De kleine zilveren medaille aan C. F. van Gelder en het accessit aan R. van der Vlugt voor de beste uitgevoerde kopy- teekening van een gebouw. De groote zilveren medaille aan L. Burgersdijk, een bronzen medaille aan J. P. Roozendaal en een boekgeschenk aan de Vroede, voor het beste plan van een opgegeven bouwkundig ontwerp. Het Bestuur van het Genootschap vond bij zijne terugkomst aan het locaal op de Pieterskerkgracht in de Vergaderkamer eene pendule, met een zeer hartelijken brief, als een bewijs van belangstelling van den gewezen Voorzitter van het bestuur bij de viering van het 50-jarig bestaan, den heer A. Librecht Lezwijn die juist op 17 September 1860 herdacht zijne vijf tigjarige betrekking als aankweekeling van het Genootschap. Uit Napels wordt berigt, dat Garibaldi den dag, dat hij Napels was binnengetrokkenslechts aan twee personen een bij zonder gehoor heeft verleend, namelijk aan den Sardinischen gezant en aan Lord Llanover. Garibaldi heeft te Napels acht millioen francs in de Schatkist gevonden en niettemin heeft hij zijn tractement, dat slechts tien francs daags beloopt, niet verhoogd. Garibaldi heeft drie buitengewone gezanten benoemd, die hem te Parijs, te Londen en te Turin zullen vertegen woordigen. Naar men verzekert, heeft de verovering van NapeL aan Garibaldi's troepen niet meer dan acfit man gekost.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2