BUITENGEWOON N°. 170. Maandag 17 September. A0. 1860 Per Telegraaf. STATEN-GENERAAL. Opening der gewone vergadering Tan 1860-1861. Vereenigde Zitting der beide Kamers, van Maandag 17 September 1860. Nadat de leden der beide Kamers zich achtereenvolgens in de vergaderzaal van de Tweede Kamer hadden vereenigd, wordt tegen half een ure de vergadering door den heer Mr. J. A. Phi- lipse geopend, die door den heer griffier der Eerste Kamer een besluit van Z. M. den Koning doet voorlezenwaarbij hij Mr. J. A. Philipse, benoemd wordt tot Voorzitter der Eerste Kamer, gedurende de aanstaande zitting der Staten-Generaal. De Voorzitter alzoo, ingevolge art. 103 der Grondwet met het beleid der Vereenigde Zitting belast zijnde, benoemt eene Commissie van 18 leden der beide Kamersom Z. M. den Koning en HH. KK. HH. den Prins van Oranje en Prins Prederik bij HD. aankomst aan het gebouw der Staten-Gene raal te ontvangen en in- en uitgeleide te doen. Te één ure vervoegen zich Hunne Excellentiën de Minis ters, alsmede de heeren leden van den Raad van State, in de Vergaderzaal. Na een kort tijdsverloop, wordt de nadering van Z. M. den Koning aangekondigd, die zich, op de in het programma dei- opening omschreven wijze, naar het gebouw der Staten-Gene raal begeven heeft. De Koning ter Vergaderzaal binnengeleid, plaats zich op den troonen houdt de navolgende aanspraak MIJNE HEEREN! Wederom mag ik Uwe vergadering openen met een gevoel van dankbaarheid. Ons vaderland, mild gezegend, handhaaft zich op zijne plaats onder de overige Staten. Onze betrekkingen met alle Mogendheden dragen blijken van de wederzijds gewenschte vriendschap. Onze zee- en landmagt gaan loffelijk voort zich meer en meer in staat te stellenten allen tijde haar pligt te doenen de middelenwelke door Uwe medewerking verstrekt zijn om het grondgebied des Rijks te beschermenworden met zorg aangewend. Nieuwe verordeningen omtrent de grondwettige verpligting tot het dragen der wapenen, werden sedert lang vereischt: eene wet tot regeling van de sterkte en de inrigting der nationale militie zal U eerlang ter overweging worden toe gezonden. De gezondheidstoestand der ingezetenen is verbeterd. Ik wensch dat de wettelijke regeling van de uitoefening der geneeskunst, waarvan de ontwerpen U zullen worden aangebodentot be vordering van dit belangrijk gedeelte van het volkswelzijn strekken zullen. De wetenschappenvlijtig beoefendvermeerderen steeds de kennis, waaraan het maatschappelijk leven behoefte heeft; ook de letteren en kunsten blijven de volksbeschaving bevorderen. De landbouw, ondanks het nadeel, door aanhoudende regens aan den te velde staanden oogst toegebragtmag zich in 't algemeen in overvloedige opbrengst verheugen. In het bedrijf van den scheepsbouw is nog geen meer le vendigheid en in den toestand der reederijen geene verbete ring gekomen. Door de groote visscherij daarentegen zijn aan vankelijk ruime voorstellen verkregen. De handelhoewel eenige terughouding bij zijne ondernemingen een gevolg is van de onrust die heerscht in ons werelddeel levert vrij voldoende uitkomsten op, en bij fabrieken en tra fieken wordt een streven waargenomen naar verhoogde en ver beterde werkzaamheid. Waar deze belangen gelijk ook het binnen- landsch en internationaal verkeer, 't welk in verband daarmede staat, regeling of uitvoering van Mijne Regering behoevenis Mijne zorg bij voortduring daaraan gewijd. Het onderzoek wacht U van een zeer vereenvoudigd tarief van in- en uitgaande regten; en eene, nu meer dan ooit. gewenschte verminde ring der formaliteiten bij den doorvoer, zal, hoop ik, eer lang tot stand komen. Met de werkzaamheden tot den aanleg van spoorwegen is, nadat de wet daartoe betrekkelijk was uitgevaardigdonmiddellijk een begin gemaakt. Het telegraaf- net is uitgebreid, en Noord-Holland met Friesland door een in zee gezonken kabel verbonden. De gunstige toestand der schatkist veroorlooft Mij U binnen kort een voorstel te doen tot het aanleggen van nieuwe waterwegen ter betere ver binding van Amsterdam en Rotterdam met de Noordzee. De opbrengst van 'slands middelen mag, zoo op zich zelf, als in vergelijking beschouwd met die van vorige jarenvol doende genoemd worden. De toestand onzer Overzeesche bezittingen is in alle opzig- ten bevredigend. Door den moed en de volharding onzer zee- en landmagt, is de onderwerping van Boni voltooid, en het Rijk van Banjermassing onder ons regtsteeksch bestuur gebragt. Heeft het bezit van neêrlandsch Indie, bij toeneming van bevolking en welvaart, op nieuw groote voordeelen opgeleverd, een aanmerkelijk deel daarvan wordt aangewend tot einden waarvan nog meer ontwikkeling in die gewesten te hopen is. Die invloed mag men verwachten van een vermeerderd, ver sneld, en door kustlichten beter verzekerd verkeer in den In- dischen archipel, van nieuwe inrigtingen voor het onderwijs van eene krachtige verbetering der middelen van vervoer. Het wetsontwerp tot opheffing der slavernij in onze West- Indische kolouien zal, gewijzigd, op nieuw aan uwe beraad slagingen onderworpen worden. Behalve deze onderwerpen, mijne Heeren, zijn er andere, niet minder gewigtig, voor welker regeling ik uwe medewer king zal hebben in te roepen. Maar niet van onze overleg gingen alleen, heeft het vaderland zijne toekomst te wachten. Moge het de goedertierenheid ondervinden van den almagtigen God! Ik verklaar de gewone vergadering van de Staten-Generaal te zijn geopend. Na het houden dezer aanspraak, verlaat de Koning de Ver gaderzaal. De Vereenigde zitting der Kamers wordt daarna ge sloten. Z. M. en HH. KK. HH. de Prins van Oranje en Prins Frederik keeren even als bij het komenonder het ge juich der zeer talrijke, zoowel van deze residentie als van el ders zamengevloeide menigte, naar HD. paleis terug. Ter Boekdrukkerij van A. W. SYTHOFF, LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor elkeu regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1