Buitenlandsch Nieuws. Daarmede eindigde deze zitting en men ging uiteen nadat het korps; en bij het 7de reg. inf., tot lsten luit.-kwart.den 2d®n luit.-kwart. F. A. M. Oostermanvan het corpsbeiden naar ouderdom van rang; tot 2den luit.-kwart.bij het lste reg. inf., den serg. D. J. A. Hummelinck, van het 3de reg.; bij het 2de rég. den serg. W. H. van der Meer, van het lste reg. vesting-artillerie en den four. B. C. Vermijne, van het lste reg. drag.; bij het 3de reg., den serg.-tit. J. M. J. van Rijen, van het instr.-bat.; en bij het 4de reg., den serg.-tit. J. F. Gef- ken, van het instr.-bat.; bij het 2de reg. veld-art., tot lsten luit.-administ. van kleeding en wapening (naar ouderdom van rang) den 2den luit.-adm. van kleeding en wapening J. J. van der Weg, van het korps. - Overgeplaatst; bij het reg. gren. en jag., den 2den luit.-kwartierm. W. N. Krijger, van het 2de reg. inf. Z. M. heeft zijne goedkeuring verleend tot oprigting der statuten van de te Rotterdam aangegane vereeniging onder den naam van Nederlandsche zendingvereeniging en die vereeniging mitsdien al3 rechtspersoon erkend. Die vereeniging stelt zich ten doel zendelingen opteleiden of aantenemen en uittezenden ter verbreiding der christelijke godsdienstvoornamelijk in de Oost-Indische bezittingen. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft in de vlakte van Waalsdorp de groote manoeuvres bijgewoond welke aldaar dooi de artillerie worden gehouden. De commissie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot het houden van eene enquête over het vraagstuk van de Maas heeft gedurende de meeste dagen dat zij vergaderd is geweest, ook des avonds, soms wel tot half elf ure, bijeen komsten gehouden, om de afgelegde verklaringen te resume ren. De commissie was dus den geheelen dag en avond, met tusschenpoozing, bijeen. De burgemeester van Arasterdam heeft van de commis sie voor de ongelukkige christenen in Syrië eene som van 6000 ontvangen en die ter beschikking van den Minister van Buitenlandsche Zaken gesteld. Dingsdag 11. vierde de heer G. Verbeek geneesheer te Stompwijkhet feest van zijne 50-jarige genees-, heel-en ver loskundige practijk. De leden der commissie van administratie over de gevan genissen te Leeuwarden hebben aan den Koning hun ontslag gevraagd. Woensdag had te 's Hertogenbosch de tweede zitting plaats van het taalkundig congres, 't Was de verjaardag van den sterfdag van Jacob Cats. De zitting ving aan met eene hulde aan dien volksdichter. Daarna voordragt door den heer Ecrevisse van een gedicht van mevrouw Courtmans geb. Berg mans. Vervolgens een scherpzinnige verhandeling van Prof. David uit Leuven, over het gebruik van het adjectivale tel woord al. Prof. Bosscha uit Deventer sprak over de verbasteringen van eigennamenook van plaatsnamen. Met warmte werd zijne klagt, ondersteund door den heer Ecrevisse, die voorsloeg een verzoekschrift aan het Belgische bewind intedienen ten einde de oorspronkelijke uitdrukkingen in de reiskaarten als anJers- zins vóór de verfranschte optenemen. Dit voorstel werd bespro ken door de HH. Koenen, Heremans, van Oosterzee, van Lennep, van Wijk. Van Lennep trad nu op met een meesterlijk gedicht aan 's Her togenbosch ter herinnering aan hertog Jan van Brabant, eene krachtige opwekking, om de Dietsche taal te handhaven. Na hem betrad Prof. Heremans het spreekgestoelte en drong in eene rede, even welsprekend als satiriek, aan op de eenheid van spelling van Nederland en België. De verdiensten van Bilderdijk ten aanzien van de beoefening der taal werden door Mr. Koenen in het licht gestelddie zijne adhaesie verklaarde aan hetgeen de heer Groen van Prin- sterer over Bilderdijk gezegd had. Hij bragt ten slotte eene waardige hulde aan da Costa. Prof. Vreede, uit Utrecht, had geen vrede met de adhaesie aan het oordcel van Groen. Hij teekende er protest tegen aan. Prof. Meersseman uit Brugge sprak daarna over eenige voordeelen onzer Nederduitsche taal voor de ontwikkeling en de hoogere beschaving des geestes, waarna Prof. Brill voor de vuist sprak over het grammatiesch geslacht der naam woorden. nog besloten was dat het volgende congres zou plaats hebben in 1862 te Brugge. Z. M. de Koning der Belgen heeft Prof. M. de Vries begiftigd met het ridderkruis der Leopoldsorde. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te 't Zandt (Groningen) door Ds. H. van Griethuyzen, pred. te Poortvliet in Zeeland. De vroeger aangekondigde Vergadering met Dames van de Rederijkerskamer Vondel op Zomerzorg, zal nu a. s. Dingsdag plaats hebben. - Volgens het programma zullen op die Verga dering de volgende stukken worden voorgedragen. 1°. Het kind Mozes aan de wateren toevertrouwdvan Mi'. A. Bogaers- 2°. JElia op Horeb van Dr. Nicolaas Beets- 3°. Het doode Paardvan W. J. Hofdijk; - 4°. Een zang des tijds 1853 van Dr. E. Laurillard. - pauzb. - 5°. Het land is in gevaaroorspronkelijk Blijspel in twee afdeelingen van J. M. E. Dercksen. Vóór den aanvang der werkzaamheden en gedurende de Pauze zal de muziek der Stedelijke Schutterij zich bij afwisse ling doen hooren, zoodat, wanneer het weder gunstig is, zij die als Donateurs of als genoodigden der kamer tot deze Vergadering met hunne dames toegang hebben, zeker weder op Zomerzorg eene van die genoegelijke avonden zullen doorbrengenals welke de werkende leden de kamer hun meermalen verschaften. Door den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië zijn benoemd, tot Gouvernements-secretaris de referendaris E. Net- scher, - tot referendaris bij de Algemeene Secretarie de hoofd commies C. de Waal- tot hoofdcom. de 1® commiesen Mr. J. A. van der Chijs en Mr. G. G. van Harencarspel. Van Batavia zijn te Amsterdam aangekomen met het schip Nederland kap. Hoekstra, o. a. de Graaf van Bentheini Teklenborg Rheda, oud resident van Banjermassing, en echt genoot en de heer S. W. M. Musschenbroek. Het hoofd der opstandelingen in de Marken en Umbrië is eigenlijk Prins Simonette. In Umbrië is het oproer te Or- vieto begonnen, dat digt bij de Toskaansche grenzen ligt. Dit district bestaat eigenlijk uit de provinciën SpoletoPerugia en Rieti; - de Marken uit Velletri, Frosinone en Benevento. Men verzekert, dat de Paus aan den generaal Lamori- cière stellige bevelen heeft gegevenom geen tegenstand aan de Sardinische troepen te bieden veel minder hun slag te le veren. Hij zou eenvoudig in last hebben om bij hunne nade ring steeds terugtetrekkenzoodat geen bloed vergoten wordt, en om telkens te constateren dat hij voor de overmacht zwicht, Uit Rome schrijft mendat de heer de Merode naar de Napelsche grenzen is getrokkenwaar eene groote gisting heerscht. De Koning en de Koningin van Napels hebben zicli Donderdagavond aan boord vau een Spaansch vaartuig naar Gaet» begeven. De schepen der Koninklijke marine hebbenondanks het stellige bevel daartoe, geweigerd derwaarts te vertrekken, De geheele Napelsche vloot (de eerste van Italië) ismet uitzondering van het zeilfregat Parthenope, dat te Gaëta ligt, door Garibaldi onder de bevelen gesteld van den Admi raal Pesarodie haar namens Victor Emmanuel heeft aanvaard, Dit feit heeft hooge politieke beteekenis, daar het dien Vorst rechtstreeks betrekt in de gebeurtenissen te Napels. De partij van Mazzini is woedend. Door zelf bezit te nemen van de Pauselijke Staten berooft de Graaf de Cavour haar van hare meest begeerde prooi. Naar men zegt is een gedeelte van de Oostenrijksche krijgsmagtwelke te Borgo Forto was bijeengetrokkenreeds de Po overgetrokken, ten einde digter bij het tooneel der ge beurtenissen te zijn. Ter gelegenheid van Garibaldi's intrede zijn twaalf ge- gevangenen ontslagen en hunne schuldeischers betaald. I)f voorloopige Regering is ontbondenuithoofde van hare repu- blikeinsche gezindheid. Drie van hare leden, AgrestiRicciardi en nog een ander, zijn in hechtenis genomen. De Generaal Avezzano vertrekt morgen van Liverpool om zich met Garibaldi te vereenigen. Hij was in 1848 minis-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2