EEBHISVESMiAK. Boek-, Muziek- en Kunsthandel, SCHREUDER EN VAN BAAK, Advertentiën. GENOOTSCHAP Mathesis Scientiarum Genitrix. TE HUUR! Frossinone werken, dreigden met een opstand. De Markies Simoni is tot hoofd van het bestuur te Benevento benoemd. De Sardinische vlag wappert te Napels van alle forten. De Sardinische vlootvoogd is vóór Garibaldi aldaar aangeko men en dreigde op de Napelsche schepen te zullen vurenzoo zij naar Gaëta poogden te vertrekken. - Garibaldi heeft een buitengewoon grooten voorraad materieel en 80 millioen bij de bank gevonden. In de hoofdkerk werd een te Deum gezongen. De Koning van Napels bevindt zich te Gaëta, hij heeft een broeder van den bekenden generaal Ulloa tot zijn eersten Mi nister benoemd. Men gelooft niet dat de koning van Napels lang in Gaëta zal blijven. Men verwacht dat hij aan het corps diplo matique een protest zal indienen en dat hij dan verder zal trekken. Vóór zijn vertrek uit Napels had de koning nog eene hevige woordenwisseling met zijnen broeder, den graaf van Trani. Deze wilde namelijk dat de troon tot den laatsten man zou worden verdedigd. Reeds had hij 150 officierendie op het punt stonden de koninklijke zaak te verradenlaten arres teren. De koning verzette zich echter tegen alle verdere po gingen om de dynastie te redden en gaf zelf zijne zaak op. Onlangs is in het arrondissement van Dinant Belgiëeen bedrog op groote schaal aan het licht gekomen waarvan men in België nog geen voorbeeld haden waarvan velenzoo binnen als buiten 's lands, de slagtoffers zijn geworden. Omstreeks het einde des vorigen jaars berigtten verschil lende advertentiën in een aantal Belgische en Fransche bladen de oprigting van eene nijverheidsbankwier hoofdzetel te Frankfort zou zijn, en die zich voorloopig, vreemd genoeg voor eene inrigting van dien aard, in eene kleine gemeente van het arrondissement had gevestigd. De oprigters van die bankwelke volgens het prospectus allerlei zaken zouden doen en aan de aandeelhouders niet minder dan 10 pCt. winst per maand beloofden, deden in alle landen van Europa aanvrage om correspondenten en agenten. Een aardig inkomen werd aan die agenten toegezegd; men eischte van hen slechts een waarborg van 1000 fr., waartegen zij twee aandeelen van 1000 fr. ieder tot waarborg ontvingen. De heerlijke belofte van dit prospectus lokte eene menigte leden, die om strijd om bovengenoemde betrekkingen verzoch ten. Eenigen boden een waarborg in vaste goederen anderen in geld. Deze laatsten werden dankbaar aangenomenterwijl de anderen onmeedoogend werden afgewezenen niet zonder re den. Om kort te gaanzes-en-twintig personendie in ver schillende streken des lands woonden, werden als agenten aan gesteld en stortten de verlangde waarborgen in handen van den oprigter. Drie maanden na de vestiging van de bankmoesten zij het eerste kwartaal van hun tractement ontvangen. De vervaldag- verscheen doch geene betaling. In eene aan hen gerigte cir culaire werd hun medegedeelddat de oorzaakwaarom de directeur zijne agenten niet betaalde, in de afwezigheid van zijnen eersten beambte gelegen was, doch dat zij dit geld te gelijk met het volgend kwartaal zouden bekomen. Deze zonderlinge reden verwekte achterdocht bij eenige dier bereidwillige agentenen eene klagt wegens opligterij werd bij de regtbank van Dinant ingediend tegen den heer X., hoofd- oprigter van voornoemde bank, die de gemeente D. in dit arrondissement bewoont. Een onderzoek, ter zijner woonplaats ingesteld, bragt eene uitgebreide briefwisseling en velerlei papieren aan het licht waaruit duidelijk bleekdat de betrokken bank nooit anders dan in dagblad-annonces had bestaan. De aanlegger van dit bedrog had gerekend op de ligtgeloovigheid van zoo velen die altijd op eene betrekking jagt maken en door deze denk beeldige inrigting had hij waarborgen ter waarde van 26,000 fr. ontvangen die bij zich had toegeeigend. Zijne inhechte nisneming werd bevolen en hij bevindt zich thans in de ge vangenis te Dinant, in afwachting dat hij geroepen zal worden om voor de regtbank dier stad rekenschap van zijne opligte- rijen te doen. Men voegt hierbijdat de familie van dien persooneene der achtbaarsten van die streekwaar dit voorval heeft plaats gegrepenalle agentendie de slagtolfers van dit stout bedrog geworden zijnschadeloos heeft gestelddoor hun de som die zij gestort haddengeheel terug te betalen. Door Dirk van der Wilk, Gruttersknecht alhier, is aan Burgemeester en Wethouders vergunning aangevraagd tot het bewaren van mest in een daartoe gemetselde bak, op het erf achter zijne woning in de Vrouwesteeg, geteekend Wijk III N°. 554. De eigenaars en bewoners van de naastbij gelegene en belendende panden zijn ten opzigte der informatiën de commodo et incommodo, opgeroepen, om zich in hun belang te vervoegen op het raadhuis der gemeente op Maandag den l7en Sept. des voormiddags te 11 ure. BESTUURDEREN van het Genootschap brengen ter kennisse van belangstellen den, dat op Maandag den 17den September 1860, 's namiddags ten één ure in de Stads- Gehoorzaalter herinnering aan het ?ö-jarig bestaan des Genootschaps eene feestrede zal worden gehoudenen tevens bij die gelegenheid de Medailles en Proven aan de bekroonde leerlingen zullen worden uitgereikt. - Voor degenen die daarbij tegenwoordig wenschen te we zen zijnvoor zooveel er plaatsen be schikbaar zijn, toegangbilletten verkrijg baar in den Boekhandel van de Firma JAC9. HAZENBERG CORN9Z. Namens Bestuurderen voornoemd W. T. WERST, 2de Secretaris. Een KOE- en PAARDENSTAL met ZOLDER voor 40.000 Hooi, in de Schoolsteeg. - Te bevragen bij N. DE NIE, Mr. Smid, in de Lokhorststraat. Ter gelegenheid van deSoeterwoud- sche Kermis, welke heden plaats heeft van 10 September tot en met Zondag 16 September, zal in de Herberg "IK LEER NOG'1 Donder dag namiddag 13 September, Zakge- loopen en. Muziek en Zondag avond A WU gegeven worden. Ook is er een Carousel, Broedertjeskraam enz. voor genoemde Her berg geplaatst. te Leiden. Bij bovengemelde Firma is, op verzoek van den Ondergeteekendevan heden af tot en met den 15den dezer ter bezigti- ging gesteld: Een kapitaal en fraai SCHILDERSTUKvervaardigd dooi den bekenden Schilder KOEKKOEK, in fraai vergulden lijst, voorstellende: een Bergachtig Landschap met waterval en ge boomte; dit kunstwerk is bestemd voor eene verloting, welke daarvan plaats zal hebben, ten huize van bovengenoemde HH. in het laatst dezer maandalwaar ook de loten a f 3.verkrijgbaar zijn. De ondergeteekende heeft deze verloting- op zich genomen, ten behoeve eener fatsoen lijke weduwe met kinderen, welke in een kort tijdsbestekdoor treurige omstandighedenbuiten haar toedoen een belangrijk kapitaal van vele duizenden guldens verloren heeft; het zoude hem hoogst aangenaam zijn, indien niet alleen vele zijner geachte stadgenooten maar ook edeldenkende menschen buiten deze stadaan deze verloting deel wilden nemen. Moge de kansrekening dan al niet zoo geheel voordeelig zijneen der nummers moet toch den prijs behalen terwijl hij wenscht dat voor de deelnemers, welken het schilderstuk niet ten deel valtdeze zelfvoldoening tot belooning moge strek ken: van een Gode welbehagelijk offer ge- bragt te hebben op het altaar der liefde. jegens den naastenen daardoor tevens

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 3