Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. gunstige toestand laat zich daaruit verklarendat bij de Rot- terdamscke Maatschappij de leden van 18 tot 40 jaren eene contributie betalen, die loopt van 1.95 tot 3.40; - terwijl die der begrafenissocieteit tot nut van 't algemeen, onverschil lig of zij 18 of 40 jaren oud zijn, allen 7.80 'sjaars beta len. Bovendien komt voor de zekerheid van zulke fondsen alles aan op een scherp toezigt op de verklaringen van gezond heid der deelnemers, zoodat niet ligtvaardig als deelnemers worden aangenomen, omtrent wier gezondheidstoestand men niet zooveel mogelijk verzekerd is. De gemakkelijkheidom als deelnemer te worden toegelaten, en bovenalde eenvoudig heid van het middelwaarop de contributie wordt ingevorderd ('t geen wekelijks aan de huizen der leden geschiedt) heb ben den weg gebaand tot uitbreiding eener vereeniging, die de noodige waarborgen mist tot zekerheid van de toegezegde voordeelen- waarvan echter een niet gering deel vloeit in de beurs der directie. De rekeningen van de beide instellingen zijn gedrukt en al gemeen verspreid zoodat de toestand daaruit voor een ieder kan blijken. Aan ons is het na onderzoek duidelijk geworden, dat zij de volgende vergelijking toestaan, naar den stand op- 1° Januarij 1860: Rotterdamsche Maatschappij. Haagsche Sociëteit. Aantal leden885 121106 Jaarlijksche contributie 5673.39J. 244556. Kosten van beheer1452.159509.82| Waarborgkapitaal (reëele waarde) n 47784.45 u 164935.02 En waarop komt het dus neder? Immers, dat de Haagsche Sociëteit zoodra het getal leden om de eene of andere omstan digheid afneemt, - en dus niet enkel bij buitengewone sterfte, maar als de overledenen niet worden aangevuld door nieuwe deelneming, op dien voet niet kan blijven bestaan. H. M. de Koningin heeft 11. Donderdag te Frankfort bij zich ontvangen Lord Clarendon en Prins Esterhazy. H. M. heeft bij eerstgenoemden gedineerd, waarna eene prachtige soirée plaats had. De officieren der Fransche Marine te Toulon hebben een prachtig feest gegeven aan de officieren van Z. M. stoomfregat Evertsenwaaraan meer dan 50 personen deel namen. Zij heb ben hiermede aan de Nederlanders een bewijs van erkentelijk heid willen geven voor de beleefdheden die zij vroeger in onze Oost- en West-Indische bezittingen hebben ondervonden. De Nederl. officieren zijn door den Maire van Toulon op het bal gerioodigddat door de stad aan den Keizer en de Keizerin zal worden gegeven. - De Evertsen zal na afloop der herstel ling waartoe het eenigen tijd in het nieuwe drooge dok moet verblijven, naar Alexandrië stevenen, om vervolgens bij het eskader in de Levant terugtekeeren. De audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. den 14en dezer, geen plaats hebben. Z. E. de baron Bentinckminister van Staat en gezant der Nederlanden bij het hof van Groot-Brittannie, is in de re sidentie aangekomen e,i aan het hotel de PEbrope afgestapt. Uit een Staat van de bruto ontvangst der door de Ne- derlandsche Handelmaatschappij verkochte producten blijkt, dat de opbrengst der koffijveiliug was in 1830 5,102.000,- in 1840 26,654.025, in 1850 22,908,602 en in 1859 46,290,232. In de overige producten is die toeneming niet optemerken daar de suikerveiling in 1846 evenveel opbragt als in 1859, namelijk 19£ millioen maar in 1857 dertig millioen. In specerijen neemt de opbrengst merkelijk af; in tin, indigo en cochenille blijft zij gemiddeld op dezelfde hoogte. - Het totaal bedrag der opbrengst van al de producten is evenwel nog stijgend, daar de som van 65 millioen in 1858 over 1859 klom tot 86 millioen. Men verneemt, dat meer dan 250 zangers de uitnoodi- ging hebben aangenomen om tot de uitvoering der cantate bij de onthulling van het Tollensbeeld medetewerken. De zwemschool te Utrecht werd gedurende de maand Augustus door 1734, - in Augustus 1859 door 5544 zwem mers en baders bezocht. Ten gevolge van het opdrijven der vleeschprijzen door de slagters te Amsterdam hebben eenige ingezetenen der hoofd stad het plan gevormd tot oprigting van een slagthuis. De steenbakkerijen en veenderijen ondervinden zeer veel nadeel van den overvloedigen regen daar de arbeid door het vocht zeer bemoeijelijkt wordt. Door den grooten kerkeraad der Waalsche Herv. gemeente te Middelburg is tot buitengewoon predikant beroepen de heer J. L. Luti, thans pred. bij de Ned. Herv. gemeente te Eeni- genburg, bij Alkmaar. De Valkenburger paardenmarkt was heden Woensdag zeer druk bezocht. Een bijzonder groot aantal paarden waren aan gekocht, maar weinig koopers lieten zich zien, zoodat de prij zen die besteed werdendaarvan getuigden. De markt was vol, maar flaauw. Telegrafische berigten uit Batavia, loopende tot 24 Julij, behelzendat tijdingen uit Banjermassing zeer bevredigend luiden en dat op Java allerwege rust heerscht. De regerings commissaris Nieuwenhuizen is naar Java teruggekeerd. Aangekomen de schepen Ckristiaan Louiskapitein Brink; DuivelandHagersBaron van HardenbroekHenny; Ca- tharina Geertruida ,Mos; Tjielingsie, Ouwehand; Whampoa, Butner; Tioee GezustersKeuzekamp, Henriette Geertruidade Boer Straat Balg, Schol; de Zeemeeuw, Kayser; Resident van Son, van 't Hoff en Isaac da CostaLoschen. Maandag 11. werd te Damme het standbeeld voor van Maerlant onthuld, in tegenwoordigheid van den Belgischen Mi nister van Buitenlandsche Zaken den Gouverneur van Oost- Vlaanderen en den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, alsmede de hoogleeraren de Vries en Jonckbloet en een aantal voorname letterkundigen. De Belgische Minister overhandigde het kruis der Leopoldsorde aan den Vlaamschen dichter van Beers voor de vervaardiging van het dichtstuk op Jacob van Maerlant, dat hij nu reciteerde. De Gouverneur vau Oost-Vlaanderen voerde daarop het woord over de verbroede ring tusschen Nederland en Belgie, welke warme toespraak door Prof. de Vries beantwoord werd in eene kernvolle welsprekende rede. Het standbeeld werd daarop onthuldwaarna men een feestmaal op het Stadhuis hield, dat getuigde van de harte lijkste overeenstemming. Het feestmaal afgeloopen zijnde, be gaven de genoodigden zich naar Brugge ter bijwoning van eene soirée door den Gouverneur gegeven, bij welke gelegenheid aan de hoogleeraren de Vries en Jonckbloet eene op dit feest geslagen gedenkpenning werd uitgereikt. In de vorige week werd te Bingen de eerste Evangelische Kerk ingewijd, die gebouwd is voor rekening der Gustaaf- Adolf-V ereeniging. De bisschoppen in Spanje korten op het matig tractement der priesters 7 pCt., die als inschrijving te goed komen op de ontworpen leening der Pauselijke regering. Volgens berigten uit Petersburg is de graanoogst in Rus land even gunstig als overvloedig uitgevallen; dit is vooral in Midden-Rusland het geval geweest. Reeds is de uitvoer van granen begonnenhetgeen nimmer zoo vroeg heeft plaati gehad. De Groothertog van Mecklenburg-Strelitz is den 6 Sep tember overleden. Zijn zoondie hem in de regering opvolgt, is naar men zegt de constitutionele grondbeginselen toegedaan. Men meent te Turin dat de Italiaansche gebeurtenissen eindelijk tot een oorlog tusschen Oostenrijk en Sardinië zullen leiden. Te Borgo-Forte, van waar de Romagna en Modena bedreigd wordentrekken de Oostenrijkers eene aanzienlijke strijdmagt bijeen. Garibaldi heeft in eene dagorder, van den 7en gedagtee- kendaan zijne troepen aangekondigddat zij na eenige rust dagen den strijd voor de Italiaansche eenheid zouden hervatten. Te Rome heerscht eene algemeene verslagenheid. De ge neraal Pianelli, Minister van Oorlog van Koning Frans, was aldaar aangekomen. 5000 personen, die aan den spoorweg van

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2