N°. 166. Donderdag '13 September. A°. 1860 Begrafenisfondsen LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per po9t 2.80 in de drie maanden. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 7 m.; 3 u. 4 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 28 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naalr Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 4 u. 30 min.; van Amsterdam (Bee- rebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 'smorgens te 7 ure 30 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 's avonds te 8 ure 30 min. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 ure. - Commissie van FabricageDingsdag te 12 ure. - Burgemeester, dagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. - Thesaurie, dagelijks van 102 ure. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 ure en van 36 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsendagelijks van 91 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypotheken, van 94 ure. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Het belaag der zaak noopt ons eenigermate uitvoerig de aandacht van zoovele belanghebbenden te vestigen op de on voldoende waarborgendie sommige begrafenisfondsen opleve ren voor hendie er in deelnemen. Wij zonderen daarvan uit -die -nuttige instellingenwelke steeds geneeskundige hulp ver strekken en dus geheel in aard en doel daarvan afwijken, 't Is ons alleen te doenom eene overtuiging te verkrijgen aangaande de deugdelijkheid der grondslagen, waarop de be grafenisfondsen gevestigd zijn, en 't zou van belang zijn, indien kon worden aangetoonddat het hoofddoel dezer instellingen niet wasgelijk men wel eens hoort bewerenhet bijzonder belang der directeuren. Een en andermaal is ter sprake gebragt de Begrafenis-societeitonder de zinspreuk: Tot Nut van 7 Al gemeen gevestigd te 's Gravenhage en opgerigt den len Sep tember 1833, onder het bestuur van de heeren Jut en le Comte. 't Is ons van belang voorgekomen, den toestand van die instel ling nategaan en de uitkomsten van ons onderzoek mede te deelen Op 1° Januarij 1857 bezat dit fonds 96806 leden f 432000 2J/j pCt. Werk. Schuld; op 1° Januarij 1860 121106 leden 250000 2'/j pCt. Werk. Schuld, zoodat in drie volle jaren het fonds met 24300 leden is toegenomen maar in kapitaal of bezittingen 182000 21/» pCt. Werk. Schuld heeft verlo ren of ingeteerd- terwijlwanneer de overgeblevene bezit tingen werden te gelden gemaakt voor de 121106 leden zou overblijven eene som van 160000 of 1.33 voor ieder. Wer kelijk is dus dit fonds geworden eene onderlinge waarborg- societeit, zonder waarborgkapitaal. Wat aan contributiën der leden wordt ingevorderd is onvoldoende, om de uitkeering bij overlijden te bestrijden en een gedeelte der kosten van beheer te vinden, zoodat nog een gedeelte der bezittingen daartoe moet worden te gelde gemaakt. Er behoeft geen groote mate van doorzigt toe, om te begrijpen, dat hier de waarborgen ont breken die elk lid behoort te bezittendat bij zijn dood de toegezegde uitkeering geschiedt. En geen wonder; want de wekelijksche contributie staat niet in behoorlijke verhouding met den leeftijd der deelnemers. - Zij die 18 en zij die 39 jaren oud zijn betalen even veel, terwijl de verhouding tusschen de ver schillende leeftijden evenmin in acht genomen is. Een noodzakelijk gevolg is, dat de sterftekansen buiten aanmerking en invloed zijn gehouden en het fonds met onmatige kosten van beheer en bestuur is bezwaard, 't Is reeds door een belanghebbende berekend, dat daarvoor in de zes eerste maanden van 1860 werd in rekening gebragt de aanzienlijke som van 61.898.30, terwijl de contributiën van de leden hebben bedragen niet meer dan 133.955.38®, zoodat, na aftrek van het salaris der boden en van de bureaukostenvoor de directeuren overschiet eene som van f 50000 'sjaars. - Deze eenvoudige en onwederlegbare uitkomsten geven ons een schets van den toestand eener niet door den Koning goedgekeurde Levensverzekering-maatschappij, die wij wel met eene, wier grondslagen zijn goedgekeurd, in vergelijking willen brengen. Een deelnemer van 30 jaren behoorende tot de eerste klasse, betaalt wekelijks vijftien cents of f 7.80 'sjaars, waarvoorbij zijn overlijden wordt uitgekeerd f 187.50; - zijne contributie bedraagt dus ruim 4 pCt. van het bedrag der uitkeering. - Een deelnemer van gelijken leeftijd in de Maatschappij van Levensverzekering te Rotterdam, waarvan het reglement bij Koninklijk besluit van 10 Julij 1840 is goedgekeurd, betaalt 2.50 'sjaars, waarvoor hij aanspraak heeft op een uitkeering van 100, en betaalt dus 2'/j pCt. van dat bedrag. De eerste heeft geen anderen waarborg voor die uitkeering dan de goed willigheid zijner medeleden- de andere vindt in een op het Grootboek der Nationale Schuld ingeschreven kapitaal de ze kerheid van het uittekeeren bedrag. De eerste, 't is waar, kan nog eenig voordeel genieten bij het overlijden van een kind maar dat is niet van zooveel belang, om in aanmerking te worden genomen. De tweede, - en dat mag niet vergeten wor den - is verpligt boven zijne contributie te betalen zijn aan deel in de kosten van beheer, waardoor de f 2.50 klimt tot f 3.a 3.50, maar vindt daarentegen eene vergoeding in de korting, die zijne contributie ondergaat, bij het opmaken van den Staat der Maatschappij na verloop van elk vijf-jarig tijdvak, - welke korting nu bedraagt 22 pCt. 'sjaars. Die

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1