N°. 162. Zaturdag 8 September. A0. 1860 Binnenlandsch Nieuws. De gedwongen suikerkuituur in de provincie Zuid-Holland LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 n. 7 m.; 3 u. 4 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 20 m.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 58 m.; 9 n. 28 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naag- Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 4 u. 30 min.; van Amsterdam (Bee- rebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 30 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid- dags te 3 ure 45 min., 's avonds te 8 ure 30 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 ure - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeester, dagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. - Thesaurie, dagelijks van 102 ure. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 30 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsendagelijks van 91 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maaudag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypotheken van 94 ure. Wij wagen het, het stelsel van gedwongen landbouw op Java, een oogenblik in de provincie Zuid-Holland toe te pas sen. Vooraf dient verondersteld te worden, dat onze boeren stand nog maar een flaauw begrip heeft van het ruilen van landbouw-producten. De landbouwer, die zich op het vetmesten van vee toelegt, is tevens verpligt voor zich en zijn gezin aardappelen en andere levensmiddelen te teelenanders vergaat hij van honger; de gelegenheid bestaat niet, om zich die le vensmiddelen te bezorgenen overigens heeft hij geen geld om ze aan te koopen. De minister van binnenlandsche zaken maakt een kontrakt met een zijner bloedverwanten of met een zijner vrienden of met den vriend van een zijner bloedverwan ten. De met het kontrakt begiftigde persoon rigt eene kolos sale fabriek tot bereiding van beetwortelsuiker op; we zullen stellen te Voorburg, omdat Voorburg kort bij de residentie is, en daar de kontraktant genoegelijker leven kan in de om geving van den kommissaris des konings. Ook is die plaats voordeeliger voor het afzetten van het produkt. Nu worden de eigenaars van heerlijke uitgestrekte weidevelden, die in de nabijheid van Voorburg en Rijswijk liggen, op hoog gezag en zonder vorm van proces onteigend. De landbouwers worden naar Wassenaar, Valkenburg, den Leidschen Dam, Voorscho ten, Koudekerk, Hazerswoude, Boskoop, Reeuwijk, Naaldwijk en Loosduynen verwezenom daar van de gemeentebesturen gronden te ontvangen, om produkten te teelen tot eigen on derhoud en dat van hun gezin. De kommissaris des konings beveelt nu aan de hoofden, of liever aan de leden van de in het distrikt gelegen gemeentebesturenom te zorgendat de onteigende gronden worden bereid voor de beetwortelen-kui tuur. De gemeentebesturen roepen daartoe de landbouwers van Wassenaar, Valkenburg enz. op, en deze komen in de nabij heid van Voorburg en Rijswijk arbeiden. Na verloop van veer tien maanden - wij onderstellendat de beetwortel-geschiedenis even als de suikerriet-aanplant meer dan een jaar duurt - wordt de bevolking opgeroepenom het loon van het afgewerkte produkt te ontvangen. De kommissaris des konings regelt dat loon volgens het vastgestelde, natuurlijk zeer lage tarief, in verhouding tot de hoeveelheid in de fabriek gemaakte suiker. De hoofden of leden van de gemeentebesturen leggen eene onafzienbare lijst over van de gebezigde arbeiders; evenredige pakjes koperen centen worden op den grond verspreidhet ap pel geschiedt en nu krijgt ieder landbouwer, die daaraan be antwoordt, een pakje. Wat ten aanzien van de weggebleven, de ondertusschen overleden of naar elders verhuisde landbou wers gebeurtweet men nietof zich ook op de lijsten n amen en op het appel landbouwers in persoon bevindendie aan den aanplant geen deel hebben genomen maar toch door de hoofden op de lijst geplaatst zijnweet men ook niet. Dit is met geene mogelijkheid te controleren. De aan de uitbe taling presiderende ambtenaar vindt de zaak dood verve lend, en zoo hij de talrijke schare een voor een moest on dervragen dan zou hij wel acht dagen bij de geldtafel moe ten vertoevenen toch geen ander antwoord bekomen dan dat door de hoofden ingegeven is. Dus maar zoo spoedig mo gelijk de geschiedenis afgehandeld! Waartoe zou het trouwens ook dienen? hij kan toch niet strikt regtvaardig te werk gaan daar juist aan ieder landbouwer even veel moet uitbetaald worden, om het even of hij drie, vier, vijf dagen of hon derd dagen op het suikerveld gearbeid heeft. Dit is de toestandmisschien wel wat te zwak gekeurd maar toch getrouw wedergegevendien de gedwongen suiker kuituur voor de Javasche landbouwers in het leven heeft ge roepen. Overgenomen Z. M. heeft benoemd tot Hoogstdeszelfs ordonnance- officier den len luit. J. C. E. baron van Lijndenvan het 4e reg. dragonders. Z. M. de Koning zal zich, naar men verneemt, den 27e" dezer wederom voor eenigen tijd naar het Loo begeven. Ten gevolge der reeds bekende kostelooze owj*riVP>d£r gemeentebesturen hunner in eigendom toebehoou?nde ^asferiïe^ gebouwen aan het Rijk en de zich daarin bevig^CT^^ ^ithe-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1