Buitenlandsch Nieuws. Z. K. H. de regerende Hertog van Nassau heeft tij dens deszelfs verblijf te Amsterdam den ridmeester H. A. L. van Yessem, intendant van Zr. Ms. paleis, met de ridderorde van Adolf van Nassau met de Zwaarden begiftigd. Dingsdag en Woensdag zal te Tiel eene feestreunie der Jagers van van Dam gehouden worden, bij gelegenheid, dat de guidons van dat Jagercorps aan het Stedelijk bestuur op het Stadhuis plegtig zullen worden overgereikt. Zaturdag 11. had er te 's Hage eene buitengewone en zeer talrijke vergadering plaats van onderwijzers uit die stad, en van elders opgekomen. Uit haar midden werd eene feestcommissie benoemd, bestaande uit de heerenvan der Bruin van Putten SiebbesMallée en Akkersdijk van 's Hage, en van Dijkvan Leiden. Wij vernemen, dat die feestcommissie in verband staat met de aanstaande viering (in den loop dezer maand) door den heer van den Heuvel, hoofdonderwijzer aldaar, van zijne 50-jarige vervulling van de betrekking van onderwijzer. Uit het Verslag van Rijnlands toestand over 1859 blijkt van eene aanvrage, om openstelling van de sluizen te Half weg, ten behoeve van de Scheepvaart. Het houden van zes proeftogten werd vergundop het bewerendat zonder veran dering aan de sluizen en zonder verbetering van het vaarwa ter de doorvaart mogelijk was, - ofschoon in eene uitvoerige memorie door Hoogheemraden was betoogddat zoolang de sluizen te Halfweg en het vaarwater in het IJ in hun tegen- woordigen toestand bleven verkeerener aan eene geregelde vaart niet te denken viel, terwijl, om die sluis en het IJ voor de scheepvaart bruikbaar te maken, eene uitgave van minstens 145000 noodig zou zijn. - Die proeftogten hebben, niette genstaande daartoe vergunning was verleend, niet plaats ge had. - Nog levert dat Verslag een bewijs van de geringe be langstelling, die de uitoefening van het kiesrecht ondervindt. Nimmer kwam de helft der kiezers in de districten ter stem ming op. De verkiezingen in het district Warmond vooral ste ken daarin uit, daar bij de eerste verkiezing slechts 8 pCt. en bij de tweede slechts 9 pCt. van de kiesbevoegden hunne stem uitbragten. Zeer opmerkelijk is ook het verschil in de onderscheidene kiesdistricten, ten aanzien van de verhouding tusschen het aantal kiezers, die stemden en het aantal stem men die zij uitbragten. De statistiek daarvan in het verslag medegedeeld, levert stof tot menige belangrijke opmerking. - Rijnlands geldmiddelen zijn in een gunstigen toestandzoo dat de omslag per bunder 50 cents per bunder minder was dan het vorig jaar, toen zij 1.25 bedroeg. Door den aanhoudenden regen is te Dedemsvaart de prijs van de turf verhoogd met 9 cents de ton oude en 7 cents de ton nieuwe turf. Wij vernemen dat de Leidsche Rederijkerskamer «Vondel" hare gewone Zomer-vergaderingwelke door het ongunstige weder eenigen tijd was uitgesteld, nu aanst. Maandag den 10 September op Zomerzorg zal houden. Behalve eenige losse dichtstukken zal bij die gelegenheid een nieuw oorspronkelijk blijspel van onzen stadgenoot J. M. E. Dercksen worden ten gehoore gebragthetgeen zeker velen die meermalen het genoegen hadden met de voortbrengselen van zijn dichterlijk talent kennis te makenniet onwelkom zal zijn. Uit Rome verneemt men, dat de generaal Lamoricière eerstdaags verwacht aangevallen te worden en daartegen zijne maatregelen neemt. Daartegenover staat het gerucht, dat de Fransche regering voornemens is het corps te Rome tot 15000 man te brengen. Te Palermo ismet toestemming van den aartsbisschop een nieuw bataillon opgerigt, uitsluitend bestaande uit gees telijke personen. Dit bataillon, onder kommando van den Si- ciliaanschen priester Paolo Sardo, heeft voornamelijk ten doel om zich door het koningrijk te verspreiden, ten einde de be volkingen in te lichten omtrent de verpligtingen, die voortaan op haar rustenzoowel als omtrent den waren aard der vrij heid naar welke zij steeds behooren te strevenen de wegrui ming der bezwarendie haren vooruitgang in den weg kunnen staan. De leden van dit corps zijn gewapend met karabijn en *abel en zullen onmiddelijk in de behandeling dezer wapenen geoefend worden. Voorts dragen zij een Italiaanschen hoed met afhangende vederenop de wijze der bersaglierieen lange zwarte pantalon en wapenrok en groenen bandelier, terwijl zij als een zinnebeeld hunner roeping, een klein crucifix op de borst dragen. Volgens telegrafische berigten heeft de koning van Na pels een ander Ministerie willen benoemen en prins Ischitella met de taak der zamenstelling van een nieuw kabinet willen belasten, doch deze heeft daarvoor bedankt. - Een nieuwe kommandant der hoofdstad is benoemd, die den staf van de nationale garde bij zich ontboden en te kennen gegeven heeft, dat hij op hen rekende; - terwijl hij de verraders en de chefs der clubs zal doen fusilleren. De koning heeft insgelijks den staf bij zich ontvangen en gezegd, dat hij de hoofdstad niet zou laten bom barderen. De Minister van Oorlog heeft 20000 man te Salerno onder den generaal Bosco vereenigd en te Abellino een ander kamp opgerigt. De koning wil, in overeenstemming met den graaf van Trapani, tegen de opstandelingen het lot der wape nen beproeven en, als het lot hem ongunstig is, naar Gaëta terugtrekken. De graaf van Syracuse heeft zijn brief aan den koning laten drukken en door de stad verspreiden. Garibaldi heeft van de dames van Triest een prachtig vaandel ten geschenke gekregen. Hij heeft in de laatste dagen in Calabrië ook een zoogenaamd Napolitaansch leger georgani seerd, waarin reeds een aantal Napolitaansche officieren dienst genomen hebben. Graaf d'Aquila maakt, naar men thans meldt, aanstal ten, om zich te Parijs met ter woon te vestigen. Hij is in on derhandeling over den aankoop van een prachtigbij de Champs- Elisées gelegen hotel. Naar men wil, heeft hij aanzienlijke geldswaarden medegebragt. Brieven uit Algerie melden o. a.dat 50,000 Arabi sche ruiters van alle stammen, zelfs uit Tunis, tegenwoordig zullen zijn bij de feesten, die ter gelegenheid van de komst des keizers in Afrika plaats zullen hebben. In een Lyonsch dagblad leest mendat, toen keizer Na poleon op den dag der groote receptie op de prefectuur de prefecten der landelijke gemeenten voorbijging, een hunner zeide: //Sire, waarom hebt gij uwen kleinen jongen niet me degebragt?" Z. M. antwoordde glimlagchenddat de prins hem bij zijn volgend bezoek zou vergezellen. De Hollandsche school op het Museum van de Louvre te Parijs is op nieuw verrijkt met een stuk van Paul Potter, voorstellende een paard in de weidein het verschiet ziet men drie herteneen dier dieren lescht zijn dorst aan eene beek. De Satirieke Punch behelst het volgende: //Spanjedoor Frankrijk en Oostenrijk voorgesteld als candidaat in de club der groote mogendheden, werd door Engeland gedeballoteerd omdat dit laatste niet in gezelschap wil zijn met een gefail leerde, die niet is gerehabiliteerd. Spanje moet hierover zóó woe- doend zijn, dat het bijna geneigd is zijne schulden te betalen, ofschoon het wel eerst rijpelijk over zulk eene vermetele daad zal nadenken." In een Engelsch blad treft men een zeer uitvoerig en tevens zeer onderhoudend verslag aan van eene reis van drie Amerikaansche zendelingen in de binnenlanden van China, ge- dagteekend 18 Junij 11. uit Shanghai, 't welk een gunstig overzigt behelst omtrent den godsdienstigen toestand van de bevolking dier stad en van Kwing-san. De schrijver, de zen deling Hartwell, maakt ten slotte de opmerking, dat de opstand zeer veel ter verspreiding van het Christendom in China me dewerkt, vooral omdat de opstandelingen over het algemeen de vernietiging der afgodsbeelden en de afschaffingi der hei- densche vormen als een voornaam deel hunner roeping be schouwen. Dezer dagen is te Brighton iemand overleden ten ge volge van de slechte gewoonteom, terwijl hij op zijn kantoor werkzaam was, van tijd tot tijd.zijne met inkt gevulde pen uit te zuigenuit de verklaring van deskundigen en anderen is gebleken, dat hij zich met tandschuijeren eene onbeduidende wonde had toegebragtwaarin de giftige bestanddeelen der inkt waren doordrongen en alzoo den dood hadden veroorzaakt. In een verzoekschrift, onlangs bij de Belgische Kamers der Volksvertegenwoordig ingekomen en opgesteld in de Vlaam- sche taal, is het woord onder-stationschef vertaald door open bare ijzeren weg stilstandplaets-onder-bevelhebber.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2