N°. 158. Dingsdag 4 September. A0. 1860. Binnenlandsch Nieuws. Heil tien Prins van Oranje! LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 7 m.; 3 u. 4 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 28 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., 30 min.; de overige werkdagen 4 u. 30 m.; van Amster dam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. PostLusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 30 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 30 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op'.onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 ure. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeester, dagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. - Thesaurie, dagelijks van 102 ure. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsendagelijks van 91 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypotheken, van 94 ure. 4 September 1S60. Niet zonder een blijk van bijzondere belangstelling te geven mag de dag voorbijgaanwaarop binnen Leiden de geboorte van den vermoedelijken erfgenaam der Kroon van Nederland wordt herdacht. Bij de ingezetenen van Leiden is nog altijd de herinnering levendig aan het rijljarig verblijf van Z. H. K. den Prins van Oranjedat gekenmerkt was door zoovele blijken hoe de oudste zoon des Konings belangstelling toonde in al wat binnen Leiden bestond en voorvieldat met de plaatselijke welvaart in verband stond. Behalve het vrije en ongedwongen verkeer als burger der gemeente en het getrouw deelnemen aan godsdienstige en maatschappelijke inzettingen - was ook in het dagelijksche leven meer dan een bewijs te vindenop welken vertrouwelijken voet het verblijf onafgebroken werd ge houden. Wel is de eer en het voorrecht hoogteschattendat Leiden daardoor te beurt viel, en niet gering zijn de voordee- lendie menig beroep of bedrijf daarin mogt genieten. Is er dus eene Stad in Nederland die stof heeft om zich aan den persoon des Prinsen van Oranje gehecht te gevoelen en den dag, waarop weer een jaar aan Zijn leven is toegevoegd, als een blijde gebeurtenis te begroeten het is Leiden. Gewis, ook de beminde Vorst zal, hoedanig Zijn levenslot zijn moge en waar Hij zich ooit bevinde, met innig gevoel terugzien op den aangenamen en wel doorgebragten tijd, dien Hij te Leiden mogt belevenen dien de schoonste jaren van zijn leven willen noemen. Onzeker ,toch is het lot van eiken menschook dat van een Vorst, en in onzen tijd vooral is het aan groote wisselvallig heden onderhevig. Aan wenschen ontbreekt het nimmer, maar welke waarde hebben zij in de schaalwaarmede ieders lot is of wordt afgewogen? De waarborg voor een ongestoord en on- verliesbaar geluk ligt wat dieper en reikt wat hooger, dan de oppervlakkigheid waarmede men gewoon is dat geluk te bepalen. De Prins van Oranje zal niet langer en niet korter leven dan een wijs en liefderijk Opperheeer bepaalde maar Hij zal steeds gelukkig zijnindien er een stem in het harte dei- Natie woont, die met Hem zamenklinkt en een weerklank is der Godsstem in de consciëntie. Er zaLgeen verschil, neeu er zal harmonie zijn in hetgeen de Vorst en Zijn Volkbegee- ren tot bevordering ven algemeen heil en in hetgeen zij daar toe overleggen en doen, wanneer de inspraak van het geweten, door Hooger licht geheiligd, slechts trouw gevolgd wordt. De Prins van Oranje heeft een recht verkregen op het ver trouwende achting en de liefde der Nederlandsche Natie, om dat hij bestemd is tot de Kroon van Nederland door Hem die het al beschikt. Hij zal gelukkige dagen genietenals dat recht wordt erkend en wederkeerig tot getrouwheid aan edele beginselen ten spoorslag strekt. Aan wijsheid en kloekmoedig heid zal het Hem nooit ontbrekenindien Hij zijne sterkte zoekt in Hem, die Hem tot Koningszoon voorbeschikte, en op den bestemden tijd zal Hij zijn gesteld op het verheven standpunt, waartoe hij geroepen is, en 't zal zijn, gelijk ieder mensch op zijn postbij de gratie Gods. Z. M. heeft den heer van der Eist, directeur der mijnen te Kerkrade benoemd tot ridder der orde van de eikenkroon. Z. M. heeft benoemd tot directeur van de volgende post kantoren: te Zwolle, A. W. G. graaf van Hogendorp, thans direct, te Delft; te Delft, J. W. Smitt, thans direct, te Til burg, en te Tilburg, D. L. M. baron Sweerts de Landas thans comm. der posterijen le kl.tot comm. der posterijen: le kl., H. A. L. van Bleiswijk Tierens, thans 2de kl.; 2de kl., F. Hi Gallé, thans 3do kl.en 3d<? kl., H. A. P. L. van Hasselt, thans surn.; tot surnumerair: J. P. Canter Cremerfe wonende te Heerenveen, en E. J. A. Boelaart, wonende te Utrecht; en is aan J. Togteloo eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van direct, van het postkantoor te Dokkum, behoudens aanspraak op pensioen. Z. M. heeft aan den heer rar. 11. C. du BoisHoogst - deszelfs benoemd buitengewoon gezant en gevolmagtigd Minis ter bij de Hoven van Turkije en van Griekenlandvergunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidings-tee- kenen van riddergrootkruis der Dannebrogs-orde, hem door Z. M. den Koning van Denemarken geschonken.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1