Buitenlandsch Nieuws. op het verzoek van het aldaar gevestigd departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, om wijziging der uren, waarop de Bank van Leening is geopend. De heer Mr. Jan Hendrik van derSande Prinsonlangs te Middelburg overleden, heeft aan de algemeene armen aldaar gelegateerd eene som van 5000 en aan de teeken-academie aldaar 500, beiden vrij van het recht van successie. Zaturdag 25 Augustus beeft te Utrecht de 12e Alge meene Vergadering plaats gehad van het Nederlandsch veeart- senijkundig genootschap onder het voorzitterschap van Dr. W. J. E. Hekmeijer; de volgende Vergadering zal in Augustus 1861 te Amsterdam gehouden worden. In de Algemeene Vergadering der Maatschappij tot nut der Israëliten in NederlandZondag 26 Augustus te Botter dam gehouden, is besloten eene Commissie te benoemen belast met het onderzoek 1°. naar den tegenwoordigen toestand van het Israëlitisch godsdienstonderwijs in Nederland; 2°. naar de verdiensten 3°. naar de gebreken van het onderwijs en 4°. naar de geschiktste middelen tot verbetering. De 45e Vergadering der Afgevaardigden van de Waal- sche Kerken, onlangs te Dordrecht gehouden, heeft besloten tegen het besluit der Synode van de Nederlandsche Hervormde Kerk, om de tenuitvoerlegging van Art. 23 van het Algemeen Keglement tot een gunstiger tijdstip te verdagen, - te prote steren en zich tot de Synode van 1861 te wenden, met het dringend verzoek om nogmaals te beproeven, in overeenstem ming met de aanzienlijke minderheid der Synode van 1860, aan Artikel 23 eene getrouwe uitvoering te geven. Door eene speciale commissie werd in dien geest een adres ontworpen hetwelk door de Vergadering werd goedgekeurd. (Dit art. be treft het recht der gemeenteledenom ouderlingen en diake nen te verkiezen.) De Nederduitsche Hervormde Gemeente te Paramaribo heeft den 31 Julij jl. het 25-jarig bestaan van haar kerkge bouw herdacht. Ds. C. van Schaick hield eene feestrede naar aanleiding van Joh. X:22a. Bij de Hervormde Gemeente te Baarn is uit een dubbel tal, na aan H. M. de Koningin Weduwe voorgedragen, en met de collatie begiftigd te zijn, tot predikant beroepen Dr. L. de Geer, predikant te Baambrugge; - te Workum is beroe pen Ds. C. A. Dardenne Ankringa te Geervliet; en te Molk- werum de kandidaat J. A. C. Wijnoldy. Beroepeu bij de Christelijke afgescheidene Gemeente te Kockengen Ds. H. Weenink te Holten. Bedankt voor het be roep naar Workum door Ds. P. van der Sluis te Boxum. Het onlangs in het licht verschenen en voor den ge ringen prijs van 25 cents algemeen verkrijgbaar gesteld ge drukt Verslag van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland aan de Vereenigde Vergadering omtrent den toestand van het Hoogheemraadschap in 1859 behelst zeer vele wetenswaardige bijzonderheden, die meer algemeen verdienen te worden gekend. Het Hoogheemraadschap van Kijnland is een van de belang rijkste waterschapsbesturen in ons Vaderland. Dat bestuur viel jaren lang onder menigerlei openbare scherpe beoordeeling en strekte menigeen tot aanstoot, wegens den weelderigen en kostbaren voet, waarop het was ingerigt; - terecht of te on recht, welligt 't meest ten gevolge van een oppervlakkig oor deel, dat verschoonlijk was uit hoofde van het onbeduidend licht der openbaarheid't welk over het beheer en bestuur werd ontstoken. - De gebeurtenissen van 1848 hebben ook daarop een weldadigen invloed uitgeoefend en nu is het iedereen, die er belang in stelt, vergund, om met den inwendigen toe stand van het Hoogheemraadschap bekend te worden door de aanschaffing der jaarlijksche verslagen, die met zeer veel zorg en naauwkeurigheidmaar niet minder met duidelijkheid en blijkbare zucht om intelichten en te overtuigenzijn opge maakt. - De geringe prijs, waarvoor zij verkrijgbaar zijn ge steld, maakt die aanschaffing gemakkelijk. Wij stellen ons voor, op eenige bijzonderheden de algemeene aandacht en belang stelling te vestigen. Het binnen deze Stad den 17 September 1785 opgericht Genootschap onder de zinspreukMathesis Scientiarum Ge- nitrix, zal op Maandag den 17 September aanstaanden zijn 75 jarig bestaan vieren met het houden van eene feestrede en het uitreiken van medailles en andere eereprijzen door den Voorzitter van het Bestuur, in de Stads Gehoorzaal, 's middags te 1 uur. Hoe netelig de toestand des konings van Napels ook moge zijn, schijnt het berigtdat hij zijne hoofdstad heeft verlaten, toch voorbarig te wezen. Misschien kan tot dit be rigt hebben aanleiding gegeven de reeds per telegraaf ontvan gen mededeeling, dat de stoomboot Anthionwelke Napels Dingsdag morgen verlaten heeft en Donderdag te Genua is binnengeloopenaldaar het berigt heeft aangebragt, dat de Napelsche generaals, met uitzondering van Bosco, den koning hadden aangeraden te vertrekken. Het telegram, dat dit berigt heeft overgebragtvoegt er niet bij of de koning, dezen raad opvolgende, zijne staten of alleen zijne hoofdstad zou verlaten om zich met de vreemde regementen in het fort Gaeta in vei ligheid te stellen. In sommige brieven wordt beweerd, dat de koning tot dit laatste zijne toevlugt zou nemen. Volgens in omloop zijnde geruchten was een pronunciamento der militaire magt te Napels op handen en zou de graaf van Syracuse den koning een brief hebben geschreven waarin hij hem den staat van zaken bloot legde, en hen verzocht het bloedvergieten te sparen, door zich, even als destijds de hertogin van Parma, vrijwillig uit zijne Staten te verwijderen. De brieven uit Na pels spreken overigens van niets anders dan van de overwin ning van Garibaldi te Beggiovan de uitbreiding der insur- rectie in Basilicate en van de vruchtelooze pogingen der regering, om deze feiten voor het publiek geheim te houden. De klagten van den heer de Villamarina nopens de aanran ding, waaraan eenige Sardinische bersaglieri van den kant van Napelsche soldaten hebben blootgestaan, zijn niet zonder ge volg gebleven. Naar men wilzou eene schadevergoeding van 20,000 frs. door de Napelsche regering zijn verleend. Indien men de Corriere Mercantile gelooven kandan hebben de Napelsche troepen bij de inneming van het fort Beggio door Garibaldi 500 man aan dooden en gekwetsten en 400 man aan krijgsgevangenen verloren. Voorts moet aan Ga ribaldi op het fort eene vrij groote hoeveelheid materieel in handen gevallen zijn. De berigten uit Bome schilderen den staat van zaken aldaar met zeer donkere kleuren. Men wilde weten dat de Paus een nieuwen brief aan keizer Frans Joseph zou rigten om zijne tusschenkomst in te roepen tegen den voortgang der omwenteling. In al de brievenuit het Oosten ontvangenwordt ge sproken van den goeden indruk welken de aankomst der Fransche troepen aldaar heeft gemaakt. Zij werden door de Turksche overheden zeer wel ontvangen. De plaats, waar hun kamp zal worden opgerigt, is gelegen aan den voet van de eerste keten van den Libanon, een half uur van Beyruth. De troepen wer den na hunne ontschepingonder geleide van de muziek der Turksche regementen, naar hun kamp gebragt. De vele geruchten en berigten maken ook op de bevol king van Parijs een niet zeer gewenschten indruk. Men meent er uit te kunnen opmakendat de gezigteinder voor Frank rijk bewolkter wordt. De beide gezanten van Eusland en Oos tenrijk, de heeren von Kisseleff en von Metternich, hebben Parijs verlaten, zonder nog de overeenkomst, betreffende Sy rië, te teekerien waaruit voor Frankrijk alweder de moeijelijk- heid ontstaat van in zijne handelingen belemmerd te worden. Te Warschau verwacht men stellig eene zamenkomst van de keizers van Eusland en Oostenrijk, welke door den prins-regent van Pruissen zou bewerkt zijn, terwijl weder ernstig sprake is van eene overeenkomst tusscben Oostenrijk en Beijerenstrek kende, om, bijaldien Venetie mogt worden bedreigd, het ge- heele Oostenrijksche leger mobiel te houden. Een en ander houdt de gesprekken in Parijs bezig, en verontrust de gemoederen. Men verzekert zelfsdat de keizerin daarom niet zal gaan naar Algerie, om het den keizer niet moeijelijk te maken wanneer deze onverhoeds naar de hoofdstad zou moeten terugkeeren. Ook is eene voorgenomene reis van prins Napoleon op ver zoek des keizers uitgesteld. De Paus heeft al de mandementen der Katholijke bis schoppen uit alle landen en de voornaamste geschriften ter verdediging van zijn tijdelijk gezag in druk doen uitgeven. Het eerste deel bevat de mandementen der Fransche bisschop pen. Eenige uitgevers te Parijs hadden verscheidene exempla ren ontbodenzij zijn echter op bevel der regering in beslag genomen en naar Italië teruggezonden.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2